Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Страшний сон

142

Автор – Дмитро Литовченко

Голова КВУ області Володимир Пономаренко: “Вибори 2004-го будуть легким сном порівняно з цими!”

Існує вірогідність зриву виборів за допомогою блокування роботи виборчих дільниць, а також через можливість дострокової відставки президента Віктора ЮЩЕНКО. Про це у неділю 10 січня заявив голова Сумського обласного відділення комітету виборців України Володимир ПОНОМАРЕНКО в рамках онлайн-інтерв’ю на сайті rama.com.ua.
Повний текст читайте тут: http://www.rama.com.ua/qa/interviews/view/47/

Павло: Скільки ваших спостерігачів буде на дільницях?
О.П.: Наших спостерігачів не буде зовсім. Закон про вибори не передбачає спостерігачів від громадських організацій, якою є і Комітет виборців України. Будуть вестися спостереження нашими волонтерами із тимчасовими посвідченнями кореспондентів газети. Коштів теж немає. Тому, що зможемо на добровільних засадах – зробимо.

Павло: За вашою думкою, скільки голосів виборців буде сфальшовано по Сумській області?
О.П.: Загалом по Україні очікується до 10%. Чи буде Сумщина винятком у кращий бік – це залежить від усіх нас.

Виборець: Чи є вірогідність зриву виборів через проблеми з формуванням дільничних комісій, оплатою їх роботи?
О.П.: Вірогідність зриву виборів є. Можливо, і за допомогою блокування роботи виборчих дільниць. З фінансами на перший тур наче проблеми вирішені. У другому турі все може бути. А можливі й інші варіанти. Наприклад, заява нинішнього президента України про дострокову відставку.

Олександр: Чому ви думаєте, що є вірогідність дострокової відставки президента? Нащо це Ющенку?
О.П.: Я не думаю, що такий варіант буде реалізований. Але про такий сценарій розвитку подій і нашіптування Віктору Ющенку говорилося ще до початку виборчої кампанії. Думаю, що Ющенку він не потрібен.

Павло: Які порушення була зафіксовані КВУ на території області?
О.П.: Порушення в Сумській області були зафіксовані ті ж, що й по всій Україні, – фальшстарт деяких кандидатів. Першим був Володимир Литвин, який ще влітку минулого року здійснював “робочі поїздки” по області, які супроводжувалися зустрічами з виборцями. Ці зустрічі супроводжувалися тими ж самими гаслами, що й розпочата кампанія. Потім Арсеній Яценюк з “Народним фронтом”. Якоїсь відмінної специфіки в нашій області не було.

Крапка: Наскільки укомплектовані дільничні комісії по області?
О.П.: Проблем з укомплектованістю зараз не помічав. А ось далі – залежить від того, як будуть виконувати свої обіцянки штаби кандидатів, які наймали членів комісій. В Сумській області, порівняно з іншими, замін в комісіях небагато. Поки що…

Катя: Що думаєте про приїзди кандидатів на Сумщину?
О.П.: За моїми спостереженнями, ні один приїзд ні одного кандидата “фурору” не наробив. Не ті вже часи, не ті вже й виборці, щоб “локшину” просто так мовчки жувати . Це розуміють і кандидати. Тому не надто перевитрачалися на поїздки.

Марина: Не секрет, що Янукович, Тимошенко використовують технічних кандидатів, щоб отримати більшість у виборчих комісіях. Чи може це вплинути на результат на Сумщині?
О.П.: “Технічні кандидати” – це політтехнологія, здається, російського походження. І у нас вона теж застосовується. І у тому числі для досягнення мети, яку Ви зазначили. Чи може вплинути? Може. Хто ж гроші просто так буде викидати на вітер?! Якщо платять технічним, то очікують на результат.

Олександр: Хто фінансує КВУ? Наскільки я знаю, гроші дають США. Навіщо?
О.П.: Ніхто не фінансує і не фінансував. КВУ – це громадська організація, яка подавала свої проекти (і не лише виборчі) на оголошені конкурси ґрантодавцям. Ґрантодавцями були і організації із США. Але найбільше – із Європи (подробиці на cvu.org.ua). Зараз КВУ переживає не найкращі часи. Тому й участь у цій виборчій кампанії обмежена.
Я пенсіонер. Це моє “основне місце роботи”. Обов’язки голови Сумського обласного відділення КВУ виконую на громадських засадах. Віддаю перевагу правовій просвіті і правовій допомозі. У тому числі і виборцям.

Панорама: Які законодавчі норми є неадекватними виборчому процесу?
О.П.: Треба приймати Виборчий кодекс України і припинити постійні підгонки законодавства під пануючу більшість при владі. Про це КВУ говорив ще 10 років тому. А віз і нині там… Нинішні деякі норми є не просто “неадекватними”, а такими, що створюють можливість для масових фальсифікацій результатів виборів. Це норми щодо включення виборців до списку у день голосування без рішення суду. А також необмежене виїзне голосування на дому. Також жаль, що не було внесено зміни про надання права виставляти своїх спостерігачів громадським організаціям згідно з їх статутними завданнями. Сподіватися на те, що цю “дірку” закриють міжнародні спостерігачі, марно.

Іван: Які технології фальсифікацій можливі на цих виборах?
О.П.: Я загалом нарахував більше 20-ти видів фальсифікацій. Щось унікальне на цих виборах – навряд чи вигадають.

Бамс: Опишіть сценарії, які можуть будти розіграні після виборів. Чого чекати?
О.П.: Сценарії пишуть штаби кандидатів. Їх багато. Я особисто нічого хорошого від цих виборів не очікую. Можливо, що вибори 2004-го будуть легким сном порівняно з цими!