Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Скільки у Сумах відсортовують сміття на переробку

1,281

Продовжуємо досліджувати стан справ та інформувати читачів щодо ситуації з відходами. Раніше ми вже писали про проблеми, які існують із роздільним сортуванням та розповідали, як ці проблеми вирішуються в цивілізованих країнах. Розповіли, як справи на полігоні ТПВ – там усе гаразд, ще кілька років жителі Сумської громади можуть не хвилюватися. Проте проблеми з ТПВ нікуди не поділися і їх потрібно вирішувати.
Тому ми вирішили зібрати умовний «круглий стіл», де представники організацій, задіяних в процесі збору та утилізації ТПВ, представники влади, екологи можуть поділитися своїм баченням найближчої перспективи. У підсумку ми хочемо разом із ними скласти «дорожню карту» для Сумської громади. Що потрібно зробити? Де розмістять лінії для переробки сміття? Чи буде роздільний збір для мешканців? Скільки потрібно інвестицій? Чи потрібен сміттєпереробний завод? Скільки часу мусить зайняти ця кардинальна стратегічна реформа? Ні ці складні питання ми спробуємо разом із бізнесменам та експертами отримати відповіді.
Перший наш співрозмовник – Олександр Петрович ІВАНЕНКО, начальник відділу санітарного очищення міста та поводження з ТПВ Департаменту інфраструктури міста.

R: Олександре Петровичу, скільки сміття було зібрано у Сумській громаді у минулому році і скільки було захоронено?
О.І.: За 2022 рік у Сумській громаді було зібрано 402 тисячі 655 метрів кубічних твердих побутових відходів. Із них було захоронено 367 тисяч 770 метрів куб. Об’єм відсортованих і відправлених на переробку ТПВ складає 25 880 кубічних метрів. Таким чином, відсоток відсортованих ТПВ складає 6,4 відсотка від загального об’єму зібраних. У цьому році, на основі проаналізованих даних за 9 місяців, ми очікуємо такі об’єми – зібраних буде десь 409 тисяч метрів кубічних. Із них – 379,3 тисячі буде захоронено, тобто відсоток відсортованих уже буде 7,3. Хоч і невеликий, але прогрес є.

R: А як зараз проводиться сортування сміття?
О.І.: Відповідно до вимог діючої Схеми санітарного очищення, яка затверджена виконавчим комітетом Сумської міської ради, виконавці послуг здійснюють роздільний збір таким чином – ПЕТ-пляшка, скло, папір, пластик. Зокрема, на контейнерних майданчиках громади встановлено 932 контейнери для роздільного збору ТПВ типу «сітка» і типу «дзвін». На території товариства «А-Муссон» працює сортувальна лінія, на якій здійснюється відокремлення ресурсоцінних компонентів відходів на 14 фракцій для подальшої передачі спеціалізованим підприємствам на переробку. На ТОВ «Сервісресурс» такої лінії немає, вони відсортовують все вручну і також передають на підприємства, які спеціалізуються на переробці. На жаль, через війну, зараз працюють далеко не всі такі підприємства, зокрема, у Харківській області.

R.: У липні в Україні вступив у силу «Закон про управління відходами».
О.І.: До цього закону ми готові, просто треба розвивати наші напрацювання. Є також «Регіональний план управління відходами». Згідно Регіонального плану, зокрема, планується, що до 2030 року 30 відсотків відходів повинно буде перероблятися. Відповідно, маємо 7 років, щоб дійти до такої цифри.

R.: Яким це можна зробити чином?
О.І.: Перш за все, ми хочемо зробити так, щоб сортувальна лінія була встановлена на полігоні. Для цього потрібно використати всі можливості полігону. Насамперед, це оптимізація логістики. Не потрібно буде компаніям, які займаються доставкою сміття, кілька разів возити його – до себе на базу, там сортувати, потім на полігон везти ті ж 93 відсотки сміття, яке вони зараз возять. Це значно скоротить їх затрати.
Але для того, щоб встановити на полігоні сортувальну лінію, потрібно передусім вирішити питання забезпечення енергопостачанння. За нашими попередніми розрахунками, на це потрібно приблизно 12-15 мільйонів гривень. Сама ж сортувальна лінія, в залежності від потужності, зараз коштує приблизно 150-160 тисяч євро. Уже зараз є потреба у придбанні такого механізму, як шредер, який використовується для подрібнення будівельних та великогабаритних відходів. Його вартість 7-8 мільйонів гривень, на сьогодні його придбати, на жаль, немає фінансової можливості, хоча керівництво КП «Чисте місто» неодноразово зверталося з таким проханням. Подрібнення дасть можливість зменшувати об’єм, який захоронюється, і до того ж подрібнену фракцію можна використовувати для пересипання шарів сміття.
Повертаючись до теми встановлення сортувальної лінії на полігоні, ще хочу зазначити таке. Якщо ми будемо приймати всі відходи на полігоні, тоді будемо бачити повну картину об’єму та складу твердих побутових відходів, а, відповідно, будемо розуміти, як нам працювати далі, в якому напрямку рухатися, і що потрібно робити для поліпшення ситуації з сортуванням, переробкою та утилізацією. Тому для нашого міста дуже важливо, щоб була єдина сортувальна лінія саме на полігоні.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.