Що таке криптовалюта: види, особливості, способи заробітку
Сьогодні тільки лінивий не чув про цифрові валюти та феноменальне збільшення вартості Біткоіна. Якщо відстежувати курс криптовалют онлайн на біржах, то ви побачите, що він постійно змінюється. Це пов’язано з тим, що курс залежить від останньої закритої угоди на платформі. Інвестиції в криптоактиви можуть бути як дуже прибутковими, так і привести вас до збитків. Але незаперечним залишається той факт, що технологія блокчейн та крипта рано чи пізно стануть важливою частиною нашого життя.
Криптовалюти: що це та як працюють?
Це децентралізована цифрова валюта, безпека якої підтримується з допомогою методів криптографії. Головна її особливість – вона може функціонувати без посередників, таких як банки та платіжні системи. Завдяки децентралізованій природі такі монети дозволяють проводити однорангові (P2P) транзакції між користувачами. І для цього не потрібні фізичні гаманці чи банківські рахунки. Доступ до криптоактив власник може отримати через спеціальні гаманці або криптовалютні біржі.
Ви часто можете стикатися з інформацією, що крипта зберігається у гаманцях. Але насправді її немає ні на криптогаманцях, ні на біржах. Вона завжди знаходиться на блокчейні. Сховища потрібні лише для того, щоб розташовувати на них приватні ключі, які є джерелом доступу до ваших коштів. Першою та найвідомішою на сьогодні криптовалютою вважається Біткоїн. Його було випущено у 2009 році невідомою особистістю чи групою розробників, які ховаються під псевдонімом Сатоші Накамото. Після Біткоіна були створені тисячі інших криптопроєктів, які вирішують свої задачі та мають унікальні характеристики.
Як і фіатні гроші, крипта може використовуватися для конвертації. Але за ці роки з’явилося чимало додаткових варіантів застосування цифрових монет. До популярних відносяться: смарт-контракти, децентралізовані фінанси DeFi, заощадження, управління та невзаємозамінні токени NFT.
Що таке криптографія у криптовалюті?
Криптовалютні мережі ґрунтуються на криптографії з відкритим ключем. Саме це є базою, коли користувачі відправляють або отримують гроші. Така схема шифрування передбачає наявність двох ключів – відкритого та закритого. Останній є довгим числом, яке неможливо підібрати. Іноді важко навіть припустити, наскільки великим може бути цей пароль.
- На прикладі Біткоіна: ймовірність підбору приватного ключа можна порівняти з тим, що ви зможете вгадати результат падіння 256 підкинутих монет. Навіть якщо взяти функціонал сучасних комп’ютерів, підібрати ключ не вдасться аж до знищення Всесвіту.
Як зрозуміло з назви, закритий ключ необхідно тримати в таємниці та нікому не розповідати. Він бере участь у генерації відкритого ключа, який можна передавати іншим особам. Неможливий такий алгоритм, який передбачає злом відкритого ключа, щоб використовувати це для отримання приватного. Учасники мережі можуть також створювати цифрові підписи, завіряючи дані за допомогою свого приватного ключа. Це можна порівняти із підписанням документів у реальному світі. Відмінність лише в тому, що будь-яка людина може переконатися у справжності підпису, порівнявши його з певним відкритим ключем. Іншими словами, користувач не вказуватиме свій приватний ключ, щоб підтвердити володіння ним.
Зрозуміти, що таке криптовалюта, можна з того, що ви зможете витрачати свої заощадження лише за наявності закритого ключа. При виконанні криптотранзакції ви оголошуєте в мережі, що плануєте перемістити свої активи. Ця інформація міститься в самій транзакції, яка підписується та додається до блокчейну – цифрової бази даних. Як говорилося вище, для створення цифрового підпису необхідний приватний ключ. При цьому кожен учасник мережі може ознайомитися з базою даних, тому будь-який з них може переконатися у дійсності вашої транзакції, перевіривши підпис.
Які функції виконує крипта?
Криптомонети існують виключно у цифровому вигляді. Самі по собі криптоактиви відрізняються по своїй сфері застосування. У криптовалюти закладено такі функції:
- Спосіб розрахунку між людьми.
- Інвестиційний інструмент, щоб пасивно заробляти.
- Спосіб накопичення капіталу.
- Платіжний засіб для оплати послуг та товарів.
Тобто ви можете вкладати у цифрові валюти з низки причин:
- Отримання заробітку від зміни ціни монети.
- Володіння активом для отримання прибутку в будь-якій компанії або для голосування при ухваленні рішень у цій компанії.
- Оплата деяких товарів: від чашки чаю до покупки нерухомості.
- Плата за послуги онлайн, наприклад, щоб мати додаткові можливості в іграх.
Чим криптовалюта відрізняється від звичайних грошей?
Крипта від фіату відрізняється інноваційними функціями, які здатні вносити зміни до різних екосистем – від фінансових до технологічних. Цифрові валюти мають безліч характеристик. Розглянемо основні з них:
- Децентралізація.
За рахунок цього зникла потреба у центральному органі управління. Як результат – автономія та усунення маніпуляцій чи контролю з боку єдиної організації.
- Прозорість та незмінність.
Технологія блокчейна працює таким чином, що записи про всі криптотранзакції потрапляють у прозорий та захищений від злому реєстр. З цього випливає, що як тільки транзакція потрапила до блокчейну, її не можна відкоригувати або видалити. Доступний залишається лише перегляд, що може зробити будь-хто.
- Програмованість.
На крипторинці ви знайдете безліч програмованих криптовалют, включаючи Ethereum. Вони виділяються тим, що розробники можуть впроваджувати смарт-контракти та створювати децентралізовані програми, а також інші інноваційні рішення на базі блокчейнів. Однією з характеристик загальнодоступних блокчейнів є відкритий вихідний код. Тому всі, хто захочуть, можуть розгорнути код поверх блокчейна, щоб створити власну програму DApp.
- Відсутність прив’язки до розташування.
Здійснювати криптоперекази можна у різні куточки планети, що відкриває перед користувачами міжнародні транзакції та грошові перекази. Потрібне лише підключення до інтернету.
- Лімітована кількість монет.
Багато криптоактивів припускають обмежену пропозицію монет. Розробники проєкту заздалегідь визначають кількість випущеної криптовалюти. Дефляційний ефект робить таку крипту більш затребуваною після деякого часу, оскільки дефіцит провокує зростання попиту.
Якщо говорити про фіат, то це інфляційний інструмент, оскільки центробанки за бажання можуть надрукувати більше грошей. Лімітований випуск цифрових валют забезпечує контроль інфляції, адже загальна кількість криптомонет відома заздалегідь.
Що таке крипта: форми
Усю криптовалюту можна умовно поділити на монети та токени. І кожна форма має характерні відмінності:
- Монети створюються на власному блокчейні. Принцип дії схожий із фіатними грошима. Ви можете обмінювати їх на товари та послуги, зберігати. Приклади таких криптовалют: Біткоїн, Ефіріум, Лайткоїн та ін.
- Токени мають більшу варіативність використання в порівнянні з криптомонетами. Вони представляють інші активи. Так, ті ж незамінні токени NFT підтверджують ваше володіння певним контентом (відео, зображення та ін). Вклавши свої монети в пул ліквідності, ви отримуєте токени, необхідні для підтвердження того, що у вас є певна частка у цьому пулі.
Під пулом ліквідності розуміють криптосховища, де трейдери можуть швидко міняти одну валюту іншу.
Які існують види криптовалют?
- Децентралізовані. Контроль та влада зосереджуються у багатьох користувачів, а не знаходяться в одних руках. Саме Біткоін визнано одним із найдецентралізованіших криптоактивів. Ніхто з людей чи організацій не може самостійно створювати нові монети чи вирішувати, як їх контролювати чи розповсюджувати. Вся робота будується на механізмі Proof of Work.
- Псевдодецентралізовані. До них відноситься недостатньо децентралізована крипта. Найчастіше це лише частина шахрайської схеми. Контроль зосереджується в руках закритої групи людей, здатної блокувати рахунки користувачів. Приклад таких проєктів: CRCW, Riot.
- Стейблкоїни. У такої криптовалюти вартість прив’язана до фіату, наприклад, долара США, або золота, нафти тощо. Популярний стейблкоїн – Tether.
Все про криптовалюту: що це таке на прикладі Біткоіна
Bitcoin – перша та найпопулярніша на сьогодні цифрова валюта. Перші згадки про неї з’явилися у 2008 році. Проєкт став своєрідним експериментом зі створення децентралізованої платіжної системи – більш чесної, незалежної від регуляторів та ефективної. Біткоїн с самого початку передбачав обмежену пропозицію: лише 21 млн. монет. Його мережа стабільно функціонує, а видобуток коїнів продовжується і сьогодні, і всі ці процеси не залежать від рішень органів влади чи факторів, що впливають на традиційні фінанси.
Це пірингова платіжна система, де всі комп’ютерні вузли є рівноправними. Тут ви можете проводити транзакції в децентралізованих мережах без залучення до операцій посередників, які вимагають оплати комісії. Історія Біткоіна почалася ще в 2008 році, коли Сатоші Накамото представив маніфест або технічний опис, а також першу версію коду.
Одна з теорій свідчить про те, що BTC більше схожий на золото, а не на фіатні гроші. Може бути й таке, що в майбутньому Біткоїн все більше і більше відніматиме позиції у дорогоцінного металу.
Від чого залежить вартість крипти?
Щоб розібратися, що таке криптовалюта простими словами, важливо розуміти, як формується її курс. Ціна цифрових активів відображає співвідношення попиту та пропозиції. У конкретної криптомонети зростає вартість у тому випадку, якщо спостерігається високий попит та дефіцит пропозиції. Низький курс – це результат меншого попиту та більшої пропозиції. На ціну також може впливати нестача крипти, викликана стейкінгом та дефляційною моделлю – спалюванням токенів, через що відбувається дефіцит.
Як приклад, можна розглянути нативний токен криптобіржі WhiteBIT – WBT, у якого також закладена дефляційна модель. Команда проєкту діє наступним чином: скуповує токени з ринку та спалює їх, щоб досягти дефляції токена. Додатково дефіцит створюється завдяки тому, що клієнти біржі тримають WBT, щоб знизити торгові комісії на платформі.
Найчастіше, коли токен тільки з’являється на крипторинку, його кількість обмежена. Через деякий час у обігу може виникнути значно більше цих токенів. Враховуйте, що якщо вартість криптовалюти складає $1, а капіталізація – $1 млрд., то після випуску на ринок ще 90% крипти, курс становитиме $0,1 з капіталізацією $1 млрд. Тому перед покупкою активу вивчіть показники Fully Diluted та Total Supply.
Способи заробітку на криптовалюті
Найпростіше рішення – купити та тримати цифрові валюти на рахунку вашого криптогаманця, очікуючи, що їхня вартість у майбутньому зросте. Така стратегія у криптоіндустрії називається HODL. Ті, хто вже добре розуміється на тонкощах цієї сфери та мають досвід у трейдингу, вибирають для себе торгівлю на крипторинці. У такому разі заробіток будується на різниці курсів.
Все ще залишається попит на майнінг. Концепція цієї діяльності у тому, що користувачі вирішують складні математичні задачі, використовуючи при цьому спеціальне обладнання. За свою роботу вони одержують винагороду у вигляді тієї крипти, яку вони майнять.
Криптопроєкти в окремих випадках влаштовують безкоштовну роздачу активів. Ця процедура називається ейрдропом. Для тих, хто добре розуміє принцип роботи крипторинка, є варіант стейкінгу. Нагорода нараховується за утримання монет на своєму криптовалютному гаманці.
Безпечні інвестиції у крипту: що врахувати?
Як і інші фінансові активи, криптовалюта – це завжди ризики, які можуть призвести до втрати капіталу. Криптоексперти підготували кілька порад, які допоможуть безпечно купувати та продавати цифрові монети:
- Проводьте власне дослідження.
Перед тим як вкластися в будь-який криптопроєкт, необхідно ознайомитися з основами технології блокчейн. Так ви зрозумієте, які бувають типи крипти, динаміку ринку та інші важливі нюанси. Сьогодні є багато корисної інформації в книгах, блогах, на онлайн-курсах. Прийняти зважене рішення можна лише після того, як ви досліджуєте проєкт, його команду та технології.
- Починайте з малого та диверсифікуйте.
Крипторинок – волатильний та нестабільний, що особливо стосується менш популярних криптовалют. Спочатку краще вкладати невеликі суми, втрата яких не вдарить по вашій кишені. Такий підхід дає змогу отримати досвід та вивчити тенденції ринку без ризику значних фінансових втрат. Не варто забувати і про диверсифікацію. Не потрібно зосереджувати увагу лише на одному проєкті. Оптимальне рішення – інвестувати у різні криптоактиви. Це дозволить знизити загальний ризик та підвищити ймовірність зростання вартості крипти у довгостроковій перспективі.
Додаткові нюанси при інвестуванні в криптовалюти
Крипта – це вкрай мінливий актив. Тому важливо моніторити новини, відстежувати інновації в галузі технологій та правові зміни. Тільки так вдасться вчасно приймати правильні рішення. Один із способів бути в курсі новин – приєднатися до криптоспільноти, стати учасником тематичних форумів.
Для роботи варто вибирати надійну криптобіржу. Відомі та великі торгові платформи – це важливий крок, який допоможе забезпечити безпеку ваших грошей. Перед тим як зупинитися на одному майданчику, вивчіть популярні на ринку сервіси, порівняйте їх комісії, якість роботи служби підтримки, інтерфейси, різноманітність доступних криптовалют.
Важливий етап – навчання управлінню ризиками. Одне з правил – інвестувати можна лише ті кошти, які ви не боїтеся втратити. Додатково використовуйте ордери стоп-лосс для обмеження потенційних збитків та ордери тейк-профіту, які фіксують прибуток на встановлених вами рівнях.