Сакральний шлюб
У Сумах вперше по-справжньому відзначили свята Купала
Свято Купала відбулося на рівнодення, з 21 на 22 червня. Організувала його Сумська ініціативна група рідновірів. Допомогти і повеселитися приїхали представники різних міст України. Більше 30 людей зібралися разом в Старосільському яру, оскільки це місце відповідає усім «купальським» параметрам: є річка, галявина і ліс.
Купала як справжнє свято в Сумах відбулося вперше. Минулого року участь в ньому взяли лише хлопці, тому обряди довелося скоротити. Цього року склалася гендерна та вікова рівновага.
«Купала — весілля сонця і води, тому обов’язково мають бути присутні як хлопці, так і дівчата. Як ми побачили, в Сумах є люди різного віку, які бажають відродити і вивчити традиції. Це добре, бо відбувається обмін поколінь», — вважає Василь ЛЮТИЙ, який приїхав допомогти організувати свято із Києва.
Основними засадами заходу є те, що весняне сонце Ярило помирає і перевтілюється у літнє сонце Купайло, і те, що це свято — символ шлюбу. Обов’язковий обряд: чоловіки, як сонячна інстанція, роблять Костура, якого дівчата затоплюють у воді, а дівчата — Морену, її хлопці спалюють. Сам процес виявився цікавою грою. Звичайно, стрибали і через багаття. До речі, якщо хлопець перестрибнув з однією дівчиною через багаття тричі, він не може їй відмовити в одруженні. Попіл, який залишився від вогнища, старші люди забрали з собою, його використовують як гарні ліки.
«За останні десять років, які ми працюємо в Україні, підтверджено, що у нас гарно розвинена енерго-інформаційна передача, особливо в тих, хто знає свій рід. Ми можемо згадати багато речей у підсвідомості і сформувати подібне явище у підсвідомості. В Україну приїжджали повчитися цьому люди з різних країн», — вважає Василь.
День сонячної екліптики — священний для багатьох народів. В Україні його святкують майже у всіх містах, де є громади рідновірів. Як вважають організатори, кількість людей на святі в наступному році продемонструє ефективність цьогорічного заходу.