Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Руйнування, завдані російськими обстрілами в Сумах, фіксують за допомогою нового додатку від Microsoft

1,071

На цьому фото — кадетський корпус у Сумах, який росіяни обстріляли на самому початку вторгнення 2022 року. Фото локацій, які зазнали руйнувань, в соцмережах та в офіційних джерелах можна віднайти доволі багато. Але чи всі вони можуть стати доказами злочинів росіян?

ГО “Антикорупційний штаб” завдяки спільному проєкту з Pact Providence фіксує злочини росіян щодо об’єктів, які становлять культурну та історичну цінність, за допомогою програмного додатку, який зберігає метадані: дату, час, місце зйомки. Відтак, можна зафіксувати стан об’єкту на час фотографування, а з посиланням на офіційні джерела (наприклад, військові адміністрації, ради, ЗМІ тощо) довести, що це – воєнні злочини росіян.

Так, складно доводити злочини проти культурної спадщини – мають бути суттєві докази умислу. Але в будь-якому випадку, фото, які містять метадані, є важливими доказами того, що це саме росіяни обстрілюють цивільні об’єкти в Україні.

Координатори ГО “Антикорупційний штаб” працюють у п’яти областях: Сумщина, Київщина, Чернігівщина, Миколаївщина та Харківщина. Ми фіксуємо руйнування об’єктів, які так чи інакше становлять цінність для культури та історії як регіону, так і всієї України. Школа, бібліотека, офіційний об’єкт спадщини або “хрущовка” чи “сталінка”, — це все об’єкти, які зберігають історію України. Незабаром ви зможете побачити їх на Карті Руйнувань та Відновлення.

“Ми фіксуємо і офіційну спадщину, і ті об’єкти, які так чи інакше цінні для історії України та культури, — коментує голова правління ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик. — Школи, наприклад, — це заклади, які зберігають книжки та інші цінні матеріали для вивчення історії, культури та мови. В багатьох школах навчались видатні люди, історія про яких також зберігається в закладах. Сумська кадетка – це також історія України: тут бережуть традиції військової освіти».

Сумський кадетський корпус створили за кошти Івана Герасимовича Харитоненка наприкінці XIX — на початку XX століть. До урочистого відкриття кадетського корпусу 26 вересня 1902 року Іван Герасимович не дожив. Батьківську мрію реалізував його син — Павло. Сумський кадетський корпус готував кадри для Російської імператорської армії до 1918 року. Після початку Української революції за часів Української Держави гетьмана Павла Скоропадського корпус почав працювати як «гетьманський». За радянських часів будівлі та житлові приміщення, вся база Сумського кадетського корпусу були використані під військові навчальні заклади вже для дорослих: до 1927 року у приміщеннях корпусу готували піхотних офіцерів, а в подальшому — артилеристів. Створили Сумське артилерійське училище, інститут. Після відновлення незалежності України заклад переформатували на Військовий інститут ракетних військ та артилерії імені Богдана Хмельницького, який проіснував до 2007 року і був розформований, а на його базі були утворені кафедра військової підготовки й Науково-дослідний центр ракетних військ і артилерії. У 2011 році заклад став іменуватись Державним ліцеєм-інтернатом із посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І. Г. Харитоненка. Поблизу цього закладу і відбувались важкі бої за Суми на самому початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Подібні описи ми робимо щодо кожного об’єкта, який ми фіксуємо.

Ми також описуємо і іншу шкоду, яку завдали росіяни громадам. Наприклад, починаючи з 24.02.2023 року Державна екологічна інспекція в Сумській області зафіксувала 53 випадки впливу на компоненти довкілля та провела розрахунки збитків за встановленими фактами на загальну суму понад 2 млрд грн. 

Зокрема, Інспекця розрахувала збитки, заподіяні внаслідок збройної агресії Російської Федерації та бойових дій за:

– засмічення земельних ділянок будівельними та іншими відходами внаслідок обстрілів військами Російської Федерації – за 5 випадками на загальну суму понад 52 млн грн;

– забруднення атмосферного повітря – за 27 випадками на загальну суму понад  202 млн грн;

– засмічення поверхневих вод внаслідок підриву мосту – за 13 випадками на загальну суму майже 2 млрд грн;

– пошкодження дерев до ступеня припинення росту та заподіяння шкоди лісу внаслідок ракетних обстрілів – за 7 випадками на загальну суму 5 млн грн;

– збитки, заподіяні внаслідок збройної агресії та бойових дій на територіях природно-заповідного фонду – за 1 випадком на загальну суму 6 млн грн.

ГО “Антикорупційний штаб” продовжує фіксувати злочини, скоєні Росією на території України, та обов’язково відкриє доступ до оброблених даних, аби кожен і кожна могли побачити, наскільки масштабним є руйнування української ідентичності.

ГО “Антикорупційний штаб”