Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Олександр Лисенко: «Наближаємо нашу Перемогу разом!»

112

Це інтерв’ю з головою сумської громади Олександром ЛИСЕНКОМ ми записували напередодні відзначення Дня Незалежності України. Звісно, говорили не тільки про свято – основними темами були життя громади та його проблеми. У відповідях на питання очільник громади часто був не дуже багатослівним, пояснюючи це умовами воєнного часу, що потребують особливої обережності у поширенні будь-якої інформації. «Про те, як все насправді відбувалося після 24 лютого і про наші плани, розповідатимемо після перемоги. Зараз головне – робити все заради перемоги, щоб містяни були в безпеці», – акцентував він.

Що для вас означає незалежність? Чи вірите ви в нашу перемогу?
Олександр Лисенко: Як і для всіх громадян – це можливість жити вільно у вільній країні. Напередодні свята у дитячому парку з’явився мурал «Вільні Суми. Так було, так буде!». Україна була і буде незалежною і вільною. Найкраще підтвердження цьому – це боротьба з агресором останні півроку і нинішня ситуація на фронті. Хтось пророкував, що Україна зламається за три дні, потім за місяць, потім за три місяці… Але Україну не зламали і не зламають. Так, сьогодні ситуація складна, але кожен повинен розуміти, що іншого шляху, ніж боронити свою землю, державу, у нас немає. Я вірю в нашу перемогу, в те, що наша держава буде існувати багато-багато віків. Тому ми тут, а ось ворог у свою перемогу не вірить. Нічого у нього не вийде.

На відміну від інших громад, Суми значну частину бюджету виділять на підтримку добровольчих формувань громади. Чому так, що саме фінансуєте для них?
Олександр Лисенко: Добровольчі формування (ДФТГ) – це наш безпосередній захист, і було б дивно, якби ми про них не дбали. Фінансування ДФТГ від громад вимагає закон, тому ми дотримуємося його. Ми забезпечуємо членів формувань персональним фінансовим заохоченням, літньою формою, зараз будемо купувати комплекти зимової форми. Також виділена матеріальна допомога на придбання берців. Надаємо будівельні матеріали і будівельну техніку для певних робіт. Забезпечуємо харчуванням, дизель-генераторами, пальним та задовольняємо інші побутові проблеми.

Була інформація, що ви купили для ДФТГ декілька автомобілів за власні кошти. Ця інформація достовірна?
Олександр Лисенко: Багато сумчан допомагають нашим воїнам, тому я теж не міг залишитися осторонь. ДФТГ – це щит для міста, який дає змогу сумчанам спати спокійно. Це мій обов’язок, тому я, дійсно, придбав на збережені своєю родиною кошти декілька авто і передав їх ДФТГ.

Якою є ситуація в місті – чи повертаються люди, чи навпаки їдуть?
Олександр Лисенко: Переважно люди в місто повертаються, масового виїзду немає. Ми прикордонне місто, а прикордонні території ворог постійно обстрілює. Спокій у місті залежить від головного фактору – присутності Збройних Сил на території нашої громади та інших напрямках, де вони стримують ворога. Ще один фактор стабільності – це нормальна робота комунальних служб. У місті є газ, вода, електроенергія, доступ до продуктів і медикаментів, а це в нинішніх умовах – важливо. Не всі також змогли знайти себе на новому місці, чи оплатити високу оренду квартири. Жити в спортзалі чи гуртожитку теж не всі довго можуть, тим більше, коли власне житло ціле і в місті немає обстрілів. Тому і повертаються. Бізнес відновлює свою роботу, економічна складова не менш важлива для перемоги, як і оборонна.

Яка ситуація в місті із укриттями?
Олександр Лисенко: Це один із головних напрямків нашої роботи. Приводимо їх у порядок, однак, конкретні об’єкти із зрозумілих причин називати не можу. Різко збільшити їх кількість не можемо – їх просто немає.

Наскільки відомо, в місті зростає кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Скільки їх і яку політику щодо них проводить міська влада? Олександр Лисенко: Так, кількість ВПО росте, їх в місті вже близько 16 тис. чоловік. Спочатку це були люди зі сходу, із Харкова, тепер же активно в місто переїжджають жителі громад Сумської області, які постійно обстрілюють війська РФ. Вони звертаються до департаменту соціального захисту міської ради і отримують відповідну державну допомогу.
Також члени сімей ВПО можуть отримати гуманітарну допомогу, яку нам надає, зокрема, італійська організація AVSI, та інших донорів, хаби яких розміщені в місті. Опрацьовуємо й інші міські програми допомоги ВПО, деталі розповім згодом.

Яка фінансова ситуація в громаді і на що витрачаються бюджетні кошти?
Олександр Лисенко: Економічна ситуація дуже непроста, великі промислові підприємства працюють на третину-половину своєї довоєнної потужності. Одне добре, що у нас не вилучають реверсну дотацію. Орієнтовна сума недовиконання бюджету громади станом на 1 вересня очікується близько 400 млн грн – це чимало. Тому фінансуємо тільки бюджетників, комунальні платежі установ громади, оборону, деякі критичні роботи, без яких не обійтись, і які впливають на життєдіяльність міста. Зокрема, ремонтуємо ліфти, кількість непрацюючих зменшується. На жаль, про розвиток громади, про реалізацію планів трансформації міського середовища поки що можна забути. Повернемося до цього після війни.

Через півтора місяця в Сумах повинен розпочатися опалювальний сезон. Наскільки ми готові? Що робити сумчанам?
Олександр Лисенко: Плануємо розпочати опалювальній сезон згідно з графіком. Котельні готуються, готуємо мережі, пройшли відповідні гідравлічні випробування. Створюється запас нашого, українського вугілля. Готується також Котельня Північного промвузла. Зараз триває дискусія, чи має вона перейти у власність громади і на яких умовах. Є розбіжності в деяких питаннях. Житловий фонд на 70% готовий. Але, за можливості, закликаю всіх сумчан утепляти свої будинки і під’їзди самостійно чи в співпраці з обслуговуючими організаціями. Мати теплі речі і розуміти, що температура в квартирах може бути нижче, ніж зазвичай. Тим, хто живе в приватних будинках, пропоную встановлювати додаткові твердопаливні котли на дровах чи пелетах. Також готуємося до форс-мажорних ситуацій, але деталі цієї підготовки з певних обставин наразі оприлюднювати не буду.

У громаді лікарі фіксують зростання випадків захворюваності на Covid-19. Яка тут ситуація? Чи загалом медична сфера міста готова до цього?
Олександр Лисенко: Дійсно, захворюваність на COVID-19 у серпні зростає швидкими темпами, кожного тижня фіксуємо подвоєння кількості інфікованих. На рівні держави Кабмін ухвалив рішення про подовження карантину та режиму надзвичайної ситуації до 31 грудня поточного року з метою запобігання поширення хвороби. Тому час згадати по засоби соціального дистанціонування у людних місцях, старатися менше там бувати. Ті, хто ще не вакцинувався, мають це зробити – вакцин у місті достатньо. На особистому прикладі переконався, що вакцинація дає можливість не хворіти і почувати себе більш впевнено. Загалом медична сфера до зростання захворюваності готова, у всіх лікарнях є все необхідне. У кожній лікарні створений необхідний запас ліків, ми отримали міжнародну допомогу від різних країн і організацій – це ліки, обладнання, автомобілі швидкої допомоги. У межах можливого намагаємося вирішувати всі проблеми медиків у нинішніх умовах.

Невдовзі в умовах воєнного стану розпочнеться новий навчальний рік. Як він буде проходити в Сумах?
Олександр Лисенко: Загалом до нового навчального року все готово. У нас, дякувати Богу, всі школи цілі, вчителі готові повноцінно працювати. Ще у липні створили відповідну комісію із фахівців на чолі з моїм заступником Станіславом Поляковим, вони ретельно вивчили стан укриттів у школах і дитячих садочках громади, а також навчальних закладів обласного та державного рівнів. Сховища, які відповідають усім необхідним нормам, мають небагато із них. Це зрозуміло – в проєктах більшості шкіл радянського періоду спорудження таких сховищ не передбачалося. Часто поряд також немає жодних укриттів, або вони розташовані далеко від школи чи садка. У школах найпростіші укриття, де вони існують, привели в порядок. Тому в частині освітніх закладів громади буде тільки онлайн навчання, особливо там, де були ворожі обстріли. В іншій частині – змішане, тобто як у класах, так і онлайн. Це в школах, де є необхідні умови безпеки. Батьки мають подати на ім’я адміністрації відповідну заяву, де зазначити, у якій формі бажають навчати свою дитину.

Не можу не згадати про відсутність вуличного освітлення в місті. Наближається осінь, невдовзі буде темніти досить рано. Є відповідна петиція про те, щоб вулиці освітлювалися від початку темноти до початку комендантської години. Ваша позиція?
Олександр Лисенко: Ми неодноразово обговорювали це питання з військовими, вони проти того, щоб вмикати освітлення. Повернемося до розгляду цього питання найближчим часом.

У якому стані зараз міське господарство, зокрема, водопостачання, ремонти доріг? Чи вдалося розблокувати питання будівництва нової черги сміттєвого полігону?
Олександр Лисенко: Водопостачання є безперебійним, хоча, в умовах війни, це непросто. Так, трапляються аварії, комунікації зношені, але працівники міськводоканалу пориви мережі оперативно усувають. Цьогоріч також удасться завершити ремонт каналізаційних колекторів. Щодо доріг: через секвестр усіх видатків міського бюджету на ці роботи залишилося тільки 15% видатків із запланованих. Проте навіть на цю суму вдалося відремонтувати дорожнє покриття близько 30 вулиць. Латали ями, бо капітальний ремонт зараз неможливий. Будівництву нової черги сміттєвого полігону заважали фінансові обмеження зі сторони Уряду на капітальні видатки. Зараз це питання, як виняток, вирішене, будівництво нової черги полігону відновлене, сміття з міста вивозиться безперебійно, у тому числі – негабаритні відходи.

Нещодавно завершила свою роботу робоча група з дерусифікації топонімів у Сумах та всій громаді. Чи вивчали ви ці пропозиції і коли дійде час до їх реалізації?
Олександр Лисенко: Дерусифікація топонімів – це відповідна реакція суспільства на російську агресію проти України. Адже дуже багато назв вулиць – це своєрідні ідеологічні російські маркери, які, як під копірку, використовувалися в тисячах міст колишнього Радянського Союзу. Процес дерусифікації топонімів триває по всій країні – де швидше, де повільніше, адже зміна топонімів потребує серйозного підходу. Наша сумська робоча група із дерусифікації складалася з фахівців: істориків, краєзнавців, філологів, але і серед них були непрості дискусії щодо перейменування. Я стежив за роботою групи, у нас була спільна зустріч із її членами, з головами фракцій міськради. До пропонованих перейменувань зауважень у мене майже немає. Однак передбачаю, що деяка частина депутатів буде проти перейменування проспекту Михайла Лушпи та вулиці Ковпака. Не виключено, що деякі депутати можуть не погодитися з іншими пропозиціями групи. Тому зараз нехай ознайомлюються з пропозиціями, голосувати будемо дещо пізніше.

Чи вдається вам досягати консенсусу в ухваленні рішень у нинішній раді?
Олександр Лисенко: Переважно так. Більшість у міськраді розуміють, що політика повинна бути навіть не на другому, а на п’ятому місці. Проте, не все так просто, дискусії тривають постійно.

І все ж таки наша розмова відбувається напередодні державних свят – Дня Прапора, Дня Незалежності України, Дня міста. Щоб ви хотіли побажати сумчанам і всім українцям?
Олександр Лисенко: Звісно, всім нам і Україні бажаю Перемоги! Сьогодні мир і спокій потрібен нам так, як ніколи, емоційне і фізичне виснаження за ці 180 днів війни є у кожного, але мир можливий лише після перемоги. На жаль, ми втрачаємо сумчан, кращих наших захисників, і я щиро співчуваю кожній родині. У ці дні ми ще раз переконуємося в тому, що знаходимося на вірному шляху – ми незалежна держава, сильні і незламні українці, кожен з нас щодня наближає спільну перемогу, всі на своєму фронті. Я дякую нашим захисникам і захисницям, дякую добровольчим формуванням, дякую кожному лікарю, вчителю, комунальнику і всім сумчанам за вільні Суми, за віру в Україну у боротьбі за її незалежність.

ID