Олег Медуниця: «Треба встановити факт чесності чи нечесності»
Хабарники, корупціонери і прогульники не повинні бути депутатами Верховної Ради. Кандидат в народні депутати України повинен не порушувати права людини, не змінювати своєї політичної позиції, не бути замішаним у корупції, особисто голосувати в парламенті, брати участь у роботі комітетів і вести спосіб життя, який можна порівняти із задекларованими доходами. Таким активісти «Чесно» бачать українського парламентарія. Ініціатива народилася з дискусії громадських активістів, медійників, юристів і аналітиків. Схожий проект був реалізований в Румунії.
На плакатах, календарях і значках цієї кампанії зображений часник. «Ви даєте бій політичним вампірам?» – запитую у координатора проекту в Сумах Олега МЕДУНИЦІ.
«Щось таке», – усміхається.
Так почалася наша розмова про кампанію «Чесно» в Сумах, про її принципи та перспективи.
Олег Медуниця: Ідея цієї кампанії народилася в Києві. Вона належить Олегу Рибачуку та наближеним до нього особам. Вони взяли за основу те, що було колись у Румунії. Там проходила подібна кампанія. В Україні за джерел були такі організації, як Новий Громадянин, Центр UA, Зарваницька ініціатива (Західноукраїнська регіональна кампанія) и «Холодноярська ініциатіва» в центрі.
Напрацювання активістів зібрані у маніфести. У Сумах загальноукраїнську ініціативу презентували другою в Україні. Потім зібралися активісти и обрали мене координатором кампанії.
Оскільки у нас усе вирішується спільно, мої функції нескладні. Мі збираємось і спілкуємось. Відповідальних місій і зарплат у цьому проекті немає і, скоріше за все, не буде. Це спосіб громадського моніторингу перебігу виборчого процесу і кандидатів, які підуть на вибори.
Специфіка роботи «Чесно» полягає в тому, що всі рішення ухвалюються консенсусом. До того, щоб щось заявити, треба встановити факт чесності чи нечесності.
r: Наскільки активні сумські «чеснівці»?
О.М.: Ми серед найактівнішіх. Ми вже виявили три випадки нечесного підходу до виборчого процесу, який, до речі, ще не розпочався. Перший стосувався фальстарту виборчої кампанії, другий пов‘язаний з політінформаціями від Партії регіонів(є документи, які свідчать про те, що Партія регіонів бере в них активну участь). Третій – що в комунальних ЗМІ вже немає свободи слова. Мі їх оприлюднили і заявили, що це неправильно и нечесно.
r: Ви плануєте промоніторити декларації можновладців?
О.М.: Думаю, що це буде цікаво. Бачив в онлайні декларацію губернатора Юрія Чмиря. Мені захотілося ознайомитися з попередньою декларацією. Будемо займатися всім, що цікаво. Хотілося б більш детально «познайомитися» з кандидатами по округах (тих, кого назвуть, а також тими, хто може претендувати на реальний результат), і перебігом виборчого процесу. Нам також цікава «нарізка» округів.
r: Кампанія має обмеження в часі?
О.М.: Думаю, вона триватиме до виборів, можливо, місяць після виборів.
r: Що відбувалося в Румунії?
О.М.: Як нам розповіли, проект в Румунії мав вагу. Партії виключили зі списків одіозних особистостей, але не всіх. Рейтинги тих, хто цього не зробив, стрімко впали. Кампанія була галасливою. Коли «нечесні» за крітеріями громадськості люди «проходили», їм не було спокою, їм важко було вести виборчу кампанію.
r: Ви вважаєте, що і в Україні можливий такий спосіб впливу? Це не перша кампанія щодо людських якостей політиків. Чи не вважаєте Ви, що вона, як і усі попередні, не матиме «фатальних» наслідків для політиків, які забруднили себе нечесними вчинками?
О.М.: Я б сказав, що вірю в це. Моя віра підкріплена ще й реальними прикладами. Випадок з куратором Сумщини від БЮТ Олександром ВОЛКОВОВИМ доволі промовистий. Журналісти, які зафіксували його публічну поведінку і спосіб ведення ним виборчої кампанії, поставили на порядок денний питання, яке вирішують політики. Думаю, кампанії «Чесно» вдасться показати українським виборцям справжнє обличчя українських політиків.
Не думаю, що наша робота вплине на позицію партію влади. Вона приймає свої рішення без консультацій з журналістами та громадськістю і особливо не зважає на їхню точку зору при підборі кандідатів-мажорітарників и за списком. Але опозиційні політичні сили зважатимуть на те, що ми будемо говорити.