На захисті людини праці
Рівень життя інвалідів, гарантії захисту їхніх прав та інтересів, створення можливостей для працевлаштування, відпочинку та культурного дозвілля людей з особливими потребами вважається тим лакмусовим папірцем, що засвідчує, наскільки людяним та цивілізованим є суспільство у ставленні до цієї категорії громадян. Інваліди – це не якась окрема категорія людей, це чиєсь життя, чийсь біль і трагедія, а ще це велика надія і сподівання, що за допомогою небайдужих людей і у них все буде добре.
Саме Фонд соціального страхування України покликаний боротися за збереження життя і здоров’я інвалідів трудового каліцтва та професійного захворювання, надавати їм матеріальну і моральну підтримку.
До створення Фонду були непоодинокі випадки заборгованості підприємств зі страхових виплат, медико–соціальне забезпечення знаходилося на неналежному рівні, подекуди керівники підприємств приховували виробничий травматизм. Зі створенням Фонду ситуація докорінно змінилася. Жодний потерпілий від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання не залишається без уваги спеціалістів Фонду.
Сьогодні на обліку в Сумському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області налічується 2645 потерпілих, які отримують страхові виплати. Серед них більше половини мають інвалідність, у т.ч. І гр.- 16 чол., ІІ гр. – 275 чол., ІІІ гр. – 1136 чол. Сам по собі уже цей відсоток говорить про тяжкість отриманих на виробництві травм та професійних захворювань.
За 11 місяців 2017 року потерпілим на виробництві виплачено страхових виплат понад 78 млн грн. У тому числі сума щомісячної страхової виплати складає 70,3 млн грн., а сума щомісячної страхової виплати особам, що мають на це право у разі втрати годувальника, становить 1,3 млн грн. Одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності було призначено 61 особі на загальну суму 0,6 млн грн. Розмір виплат має тенденцію до збільшення. Відповідно до чинного законодавства проводиться осучаснення страхових виплат.
Крім матеріального забезпечення, спеціалісти відділення Фонду надають потерпілим біля тридцяти видів послуг та допомог, у тому числі соціальних, медичних, реабілітаційних, лікувальних, оздоровчих, профілактичних та ін.
З початку 2017 року на підставі висновків МСЕК було проліковано 313 потерпілих на виробництві.
Лікарськими засобами та виробами медичного призначення за звітний період було забезпечено 740 потерпілих.
З червня 2017 року санаторно–курортне лікування проводиться за вибором інвалідів, тобто інвалід вибирає санаторно–курортний заклад, а Фонд заключає тристоронній договір та відшкодовує витрати за надані послуги з санаторно–курортного лікування. З початку року санаторно-курортним лікуванням було охоплено 67 інвалідів.
Крім того, медичну реабілітацію у санаторно–курортних, реабілітаційних закладах (відділеннях) пройшли 368 потерпілих, у більшості на березі Азовського моря на базі санаторію ПП “Курорти Приазов’я» та на березі Чорного моря на базі ДП «Клінічний санаторій ім. Пирогова».
З початку 2017 року 33 інваліда забезпечено протезно- ортопедичними виробами, 52 – слуховими апаратами. Інваліди, які отримали в Фонді автомобілі, а їх у відділенні 34, два рази на рік отримують компенсацію витрат на бензин, ремонт та технічне обслуговування.
У червні поточного року в м. Одеса відбулася п’ята Всеукраїнська спартакіада серед потерпілих на виробництві «Сила духу». Команда інвалідів праці з Сумщини у кількості 11 чоловік взяла участь у всіх видах змагань та зайняла 13 командне місце серед 25 областей України, а представник від м.Суми Бистров Леонід Іванович у змаганні з армспорту понад 90 кг посів І місце. Люди з обмеженими фізичними можливостями з усієї країни мали можливість протягом 4 днів тісно спілкуватися між собою, відчували себе рівними серед рівних, потрібними та щасливими.
У переддень Міжнародного дня інвалідів стало доброю традицією проводити зустрічі з інвалідами трудового каліцтва та професійного захворювання. За чашкою чаю обговорили проблеми, перспективи, представники роботодавців вручили подарунки, здебільшого у вигляді продуктових наборів та підтримали теплими, щирими словами. Знайшли час та завітали на зустріч з інвалідами Радченко Олег Володимирович – начальник філії Сумського обласного управління АТ «Ощадбанк», Халецька Яна Василівна – помічник генерального директора ТОВ «Керамейя», Тарасенко Олексій Олександрович – регіональний керівник центру обслуговування клієнтів №5 м. Суми ПАТ «А-Банк». Вихованці Сумського вищого училища мистецтв і культури ім. Бортнянського подарували гарний концерт. А в наступні дні спеціалістами відділення Фонду проведено відвідування 13 інвалідів І та ІІ груп, в тому числі 4 спинальників, за місцем їх проживання з врученням подарунків, які підготували для інвалідів ПАТ «Сумбуд», Сумська філія ПАТ КБ «Приватбанк», ТОВ «Грабовське», ТОВ Глобал – Харвест», ТОВ «Авіс – УкрАгро».
ІД