Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині випробовуватимуть пілотний проєкт з охорони здоров’я

261

За словами керівника обласної військової адміністрації Дмитра ЖИВИЦЬКОГО, пілотом передбачаються поетапні зміни в системи охорони здоров’я упродовж 2-3 років. Перший крок вже зроблено. На засіданні профільної комісії обласної ради презентували модель розвитку Сумського госпітального округу

«Головна мета цього етапу медичної реформи − формування спроможної мережі лікарень, яка дозволить забезпечити українців якісними медичними послугами, що відповідають міжнародним стандартам та практикам. Система будуватиметься за принципом госпітальних округів. За реформою, кожна область розглядається як окремий госпітальний округ, в рамках якого лікарні будуть розділені на надкластерні, кластерні, загальні», – зазначив він.

Надкластерні лікарні: максимально оснащені сучасним обладнанням та надаватимуть найширший спектр послуг. Кластерні медзаклади: отримання медичних послуг при найбільш поширених хворобах. Загальні лікарні: базові медичні послуги для пацієнтів однієї або кількох громад.

У кожній лікарні планується зробити приймальне відділення, пункт постійного базування екстреної медичної допомоги, лабораторію, аптеку, харчоблок та патологоанатомічне відділення.

«Ми також ініціювали створити й так звані «Лікарні прикордоння». Таких на Сумщині, що знаходяться в зоні ризику через війну, – сім. Стандарти їх фінансування планують змінити, підвищити і створити там хірургічні відділення. Це необхідно для екстреного порятунку життя», – підкреслив Дмитро Живицький.

У рамках реформи залишається сімейна медицина. Вводиться поняття «лікарні громад».

Так, сьогодні на Сумщині 90 закладів охорони здоров’я. Не всі з них конкурентоспроможні та можуть надавати якісні послуги. Внаслідок війни пошкоджені 11 медичних закладів, ще 2 зруйновані вщент. За попередніми підрахунками збитки від руйнації лікарень – 60 мільйонів гривень, а пошкоджених – 13 мільйонів гривень.

Уся програма розрахована на декілька років і за попередніми розрахунками вартуватиме 7,7 мільярда гривень. Кошти на її впровадження надійдуть від міжнародних донорів і Європейського банку реконструкції та розвитку. «Модель, розроблена для Сумщини, оптимальна і сформована з урахуванням доступності обслуговування населення та індивідуальних особливостей регіону: протяжність, щільність населення, дороги. Продовжуємо відстоювати інтереси Сумщини та право наших жителів на якісну і доступну медицину», – зазначив керівник обласної військової адміністрації.

Поки пілотний проєкт підтримала профільна комісія Сумської обласної ради. Далі його долю вирішуватимуть обласні обранці на пленарному засіданні обласної ради.

Довідково. На початку липня Верховна рада ухвалила законопроект №2347, який запускає наступний етап медичної реформи − формування спроможної мережі лікарень, яка дозволить забезпечити українців якісними медичними послугами, що відповідають міжнародним стандартам та практикам.

Спроможна мережа будуватиметься за принципом госпітальних округів. Кожна область стане окремим госпітальним округом, який свою чергу поділятиметься на кластери. В рамках одного госпітального округу лікарні будуть розділені на надкластерні, кластерні та загальні.

Загалом, реформа передбачає, що найпростіші захворювання лікуватимуться якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. У разі більш складних проблем зі здоровʼям − пацієнт потраплятиме у кластерні та надкластерні лікарні, які надаватимуть високоспеціалізовані послуги.

Так, наприклад, вже з початку 2023 року, пацієнти з інстультами та інфарктами зможуть отримати лікування виключно у кластерних та надкластерних медичних закладах, в яких розташовуватимуться сучасні кардіоцентри. Адже наразі, в Україні, щороку лише від інсультів помирає 30 000 пацієнтів, саме через несвоєчасну та неякісно надану медичну допомогу.

Після формування госпітальних округів, пацієнт потраплятиме саме до тієї лікарні, яка відповідає його стану та матиме все необхідне обладнання для діагностики та лікування.