Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як навчатимуть дітей із 1 вересня

5,762

1 вересня розпочнеться другий повний навчальний рік в українських закладах освіти в умовах повномасштабного вторгнення. Військова ситуація у багатьох регіонах України не дає змоги дітям отримати знання у той спосіб, який передбачений у Конституції. Але Міністерство освіти, обласні та місцеві влади намагаються організувати цей процес так, аби діти могли отримувати не лише оцінки, а знання, які б підтверджували їх.
Очільниця Департаменту освіти та науки Сумської ОДА Вікторія ГРОБОВА повідомила: «У Сумській області по всіх територіальних громадах працювали комісії, які проводили обстеження шкіл та укриттів при них. Членами таких комісій були представники ДСНС України у Сумській області, Національної поліції, Держпродспоживслужби й посадові особи, до компетенції яких входить освітній процес. Школи, які отримали дозволи приймати дітей, завчасно повідомили батьків і розпочали свою роботу. Школи, які найближчим часом мають їх отримати – також повідомили батьків, що навчання у класі буде можливим”.
На жаль, війна не скінчилася, і щоденні загрози ворожих атак нікуди не поділися. Саме тому, уточнює головна освітянка області, як і минулого року, до 20-кілометрової прикордонної зони про навчання безпосередньо за партами шкіл мова навіть не ведеться. Ці діти, як і минулий навчальний рік, будуть отримувати знання дистанційно. У інших же закладах, включаючи дитячі садочки, заклади позашкільної освіти, професійно-технічної освіти і фахової передвищої освіти, буде організоване навчання у різних формах. Це буде навчання безпосередньо у закладі освіти, навчання за змішаною формою і, відповідно, повністю дистанційне навчання.

Статистика
Як повідомляють у Департаменті освіти та науки Сумської ОДА, з 1 вересня 2023 р. в області будуть функціонувати 708 закладів освіти, у яких будуть навчатися приблизно 174 181 здобувач освіти. Ця цифра може дещо змінитися, адже до 1 вересня ще є час, і люди можуть як повернутися з евакуації, так і виїхати.
“Цього року планується робота 708 навчальних закладів в області. З них: 224 – заклади дошкільної, 350 – середньої, 81 – позашкільної, 24 — професійно-технічної, 23 – фахової та перед вищої, 6 закладів вищої освіти, у тому числі І філія закладу вищої освіти та 1 заклад післядипломної педагогічної освіти», – коментує входження у новий навчальний рік Вікторія Гробова. У Департаменті освіти СОВА кажуть, що знають про проблемні моменти усіх закладів, які їм підпорядковані, та спільно з місцевими органами влади намагаються вирішувати їх.
Радує те, що за тиждень до початку навчального року у Сумській області 84% закладів освіти (і це за винятком тих, що знаходяться у 20-кілометровій зоні), мають укриття, які відповідають затвердженим нормам. Працювали цього року не тільки над будівництвом нових укриттів, а й над тим, аби вже наявні могли вмістити якомога більше людей. Отже, станом на сьогодні у порівнянні з минулим роком місткість укриттів збільшилася на 7,5 тисяч осіб. А це означає, що ще більше дітей області матимуть змогу отримувати знання саме за партою у школі.

Перший раз у перший клас
На жаль, цього року скоротилася кількість дітей, які прийдуть до школи вперше. Департамент освіти СОВА повідомляє, що цього навчального року у закладах загальної середньої освіти області будуть функціонувати 407 перших класів, до яких зараховано 6544 дитини. Минулого 2022/2023 н.р. для першачків було створено на 40 класів більше. Учні перших класів будуть забезпечені безкоштовними рюкзаками, які у рамках гуманітарної допомоги надає Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Форми навчання
Навчальний рік 2023-2024 не буде відрізнятися від попереднього формами навчання, які пропонуються владою. Отже, у тих закладах, де є укриття, яке одночасно під час повітряної тривоги може вмістити усіх дітей і співробітників, запропонована очна і змішана форми. Також це стосується закладів, які уклали угоду оренди укриття в іншій будівлі, відстань до якої не може перевищувати 500 м. Багато з батьків проти таких норм, адже більша частина навчального року припадає на негоду і холоди, отже, час, аби дістатися укриття, буде витрачатися ще й на одягання дітей. А от батьки учнів сумської школи №12, яка працювала у таких умовах вже минулого навчального року, кажуть, що задоволені тим, як у школі потурбувалися про навчальний процес і організували безпеку дітей. “Моя донька минулого року була у 2 класі. Дітки ще не всі дуже спритні, але за декілька разів усі відпрацювали чіткий алгоритм дій, вчителька та однокласники, які спритніші, допомагали тим, хто забарився, – ділиться своїм досвідом сумчанка Олександра. – Звичайно, це жах. Ще два роки тому ми й уявити не могли такий розвиток подій, звичайно, це ненормально і неправильно. Але потрібно розуміти, що війна не скінчиться завтра, а діти мають навчатися. Тож, виходимо з ситуації, як можемо”.
Як організувати змішану форму навчання, буде вирішувати педагогічний колектив кожної школи окремо. “Ми рекомендували закладам провести опитування батьків, і якщо на паралелі дітей, які будуть відвідувати школу безпосередньо, буде небагато, то об’єднати їх в один клас і проводити так заняття, – продовжує очільниця освітянської галузі Сумщини. – Оскільки програма для усієї паралелі однакова, то у цьому не виникне ніяких проблем. І діти, які сидітимуть за партами, будуть спілкуватися з вчителем безпосередньо, а ті, хто вирішить займатися дистанційно, будуть спілкуватися з іншим вчителем онлайн”.
Остаточний вибір форми навчання залишається за батьками. Ніхто не примусить їх відпускати дитину до школи, якщо вони того не забажають.

Холод і блекаути
За словами Вікторії Гробової, готові навчальні заклади області і до можливих відключень світла. Освітяни проаналізували досвід минулого року, побачили, де і що потрібно змінити і зробили “роботу над помилками”. “Більшість освітніх закладів забезпечені генераторами, які вони будуть використовувати у разі потреби, – констатує посадовиця. – Ми отримували їх у великій кількості від різних благодійних організацій. Генератори різної потужності, але ми готові з цим працювати. Але, з метою збереження здоров’я дітей, Департамент освіти рекомендував усім закладам освіти організувати освітній процес протягом першої чверті так, аби максимально його ущільнити. За можливості – додати один робочий день протягом вересня-жовтня, аби пропрацювати навчальний матеріал, поки світловий день це дозволяє. Такий гнучкий графік навчального процесу дасть змогу продовжити канікули взимку, якщо, наприклад, не буде опалювального сезону або будуть довготривалі блекаути”.

Суми – не виключення
У обласному центрі навчальний рік також почнеться 1 вересня, і заклади освіти Сумської МТГ будуть працювати за тими ж схемами, що й по всій області. Навчання буде проводитися як у школах, так і дитячих садочках. Форма – очна і змішана. У деяких закладах буде організоване харчування дітей, але платити за нього будуть батьки, фінансування з бюджету міста цього року не буде. Очільник Сумської МТГ Олександр ЛИСЕНКО вкотре наголосив, що рішення, за якою формою буде навчатися дитина, залишається за батьками і тільки за ними.
Освітяни і влада міста і області ще раз наголошують на тому, що схема навчального процесу на 2023/2024 рр. може змінюватися, залежно від воєнної і безпекової ситуації як в області в цілому, так і в кожній окремій територіальній громаді.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.