Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині розорюють прибережну захисну смугу

254

На Білопільщині, у Сумській області, розорюють прибережну захисну смугу. Донедавна там були пасовища. Зараз – поле. Воно з’явилося на вигоні у центрі села Павлівка.

Владислав Алпатов показує територію, де було пасовище: “Оце все впродовж всієї річки, вона протяжністю 29 км, її всю перепахують отак”.

Зараз тут — поле. “Ми перебуваємо в середині села нашого, де розташовані пасовища. Йде там вулиця, і тут вулиця, посередині села — вигін, пасовище, де випасають худобу. Поряд річка тече. Оце все впродовж всієї річки. Вона протяжністю — 29 км. Її всю перепахують”, — говорить Суспільному.Суми Владислав.

“Зараз є власники на цю землю. Держгеокадастр виділив, незрозумілі люди, неясно, звідки вони. Попросили місцевого фермера, без договорів, без нічого, щоб він типу окультурив земельні ділянки, і отаке проходить окультурювання”, — каже він.

Пасовище на березі річки Павлівка – єдине місце в окрузі, де можна було випасати домашню живність. Так було до минулого тижня.

“Усе розпахане повністю: і біля рівчака розпахане все, і будуть пахати ще. Кор.: – І як ви тепер, де випасаєте? – Поки ніде. Ми не знаємо, що робити, куди гнати. Нічого не знаємо. Місця немає”, — зазначає мешканка села Лариса Безкопильна.

“У мене город виходить якраз там, де розпахали. Ми теж випасаємо там гусей. Ну в кого що є, туди й виганяють”, — каже місцевий житель Олександр Шульженко.

“За телят мова не йде: вважається не великий рогатий скот. Так, а що тоді? Свині чи що? Ну, куди тоді мені їх дівати? У мене їх — 6 штук, і корів — 5. Там ще, звичайно, не пахалося, але сказали, що будуть теж розпайовувати, чи що. “Пасіть поки”, а потім приїде трактор, я вийду, а там спахано. Куди їх подіну?”, — говорить мешканка Павлівки Катерина Шевцова.

“Оці люди мовчать: отут живе чоловік, у нього — корова. Він на другий день каже: я буду дзвонити у Білопілля, хай приїжджають забирають на м’ясо. Йому або он там випасати, або на клумбі прямо біля сільської ради, більш йому пасти ніде. Ось на асфальті”, — розповідає місцевий житель Микола Новак.

Від 14 квітня його обробляє місцевий фермер. Місцеві жителі не розуміють, чому землю віддали чужим.

“Ми спілкувалися – в нас теж землі немає. У мене — немає, в моєї невістки, яка приїхала з міста, працює лікарем, фельдшером – і за законом їй передбачено, — немає. 4 рази спілкувалися – і стільки ж нас відфутболювали. Нам сказали: не передбачено. А то хтозна-хто приїхав, якийсь Приморський край”, — каже Лідія Шульженко.

Старосту Павлівки на місці нам застати не вдалося. Телефоном вона розповіла, що всі місцеві яри і луки за межами населеного пункту вивели років 10 тому. Вони — у державній власності. Ними розпоряджається геокадастр.

“До 31 грудня 2020 року землею розпоряджався Держгеокадастр. І в 2019, 2020 році ці землі, за межами населеного пункту, були роздані Держгеокадастром. Кому вони роздані – ні ми, ні міська рада – ніхто нічого не знає”, — розповіла Світлана Федорченко.

Кому роздані ці землі і на яких підставах, Суспільне намагається з’ясувати у Держгеокадастрі. За словами місцевих жителів, землю обробив підприємець Віктор Мельниченко. Слухавку він не бере.

На карті села Павлівка видно, що оброблені землі розташовані в центрі села. Як могло вийти, що вони винесені за межі населеного пункту, ми запитали у юриста. Тетяна Чурилова – кандидатка юридичних наук сказала: або колись були змінені межі села, або сільрада сама передала ці землі у державну власність.

“Держгеокадастр може передавати землі сільгосппризначення для ведення особистого селянського господарства або ведення фермерського господарства. До паювання Держгеокадастр відношення немає жодного. Якщо Держгеокадастр надав ці землі для ведення особистого селянського господарства, наприклад, окремим громадянам, вони передали ці землі в оренду фермеру, який і здійснює їх розорювання, якщо вони розорюються ближче ніж 100 метрів до річки, то таким чином вони порушують земельне законодавство. Для середніх і ставків площею понад 3 гектари — це 50 метрів, для малих річок, струмків і потічків це — 25 метрів”, — сказала вона.

Коли минулого тижня землі розорювали, Владислав Алпатов викликав поліцію. За даним фактом відкрили кримінальне провадження: стаття “Самовільне заняття земельної ділянки”, сказав речник Нацполіції області Володимир Крупецьких.