Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині почали вивозити небезпечні хімічні речовини

309

У Сумській області почали вивозити отрутохімікати. Відбулося це в рамках природоохоронної програми, що була профінансована обласною радою торік. Позбулися отрути три селищні ради. Дві в колишньому Липоводолинському районі й одна з Сумського. Усього вивезли 40 тонн.

Синівка донедавна Липоводолинського, нині – Роменського району зберігала 12 т отрутохімікатів. Вулиця Підгорянська тут найближче підходить до поля, на якому стояв склад з ними. У грудні торік звідти отруту вивезли, повідомляє Суспільне.Суми.

“Раніше було таке, що запахи такі, а зараз чути, що свіже повітря, усе наче добре”, – каже мешканець села Синівка Володимир Близнюк.

Ще на одному полі із приміщенням колишнього складу отрутохімікатів нині також порожньо. Вікна і двері забиті. Навіть цеглу з нього не можна використовувати, говорить Синівський сільський голова Олег Тихоненко.

“Це безхазяйний склад, в якому у свій час зберігалися мінеральні добрива й отрутохімікати колишнього колгоспу ім. Леніна. Зараз я можу сказати з упевненістю, що пройшло не багато і не мало, а близько 14 років, поки ми домоглися і вивезли ці отрутохімікати. Звозили їх сюди зі всієї округи, і стояв страшний сморід, а коли вітер йшов на сторону села взагалі це був жах”, – каже сільський голова.

Тепер мешканці села кажу, що дихати стало легше.

“І взагалі відчуття, що його там немає. Ми це знаємо, як вивозили отрутохімікати, бо мій чоловік там працював. А тоді прийшов, був зелений як трава. Два дні полежав, трошки оклигав.І дякуємо, що його вивезли, в селі атмосфера покращала. Люди зраділи”, – каже мешканка села Любов Горова.

Вивезти непридатні пестициди намагались кілька разів, двічі тендери не відбувались – заявлялась лише одна фірма. За третім разом, розповів Олег Тихоненко, уклали договір.

“Загальна вартість вивезення отрутохімікатів і утилізація становила близько 889 тис. З них 178 тис. це були кошти місцевого бюджету, тобто Синівської громади, решта це були кошти обласного бюджету. Провели дві тендерні процедури, які не відбулися, бо учасник був тільки один і безпосередньо вже в грудні прийняли рішення провести відповідно до законодавства прямі перемовини із компанією ТОВ “Еконова” м. Житомир. 12 грудня підписали договір і 19 грудня 2020 року отрутохімікати повантажили і вивезли”, – розповідає сільський голова Олег Тихоненко.

Усього сплатили фірмі майже 900 тис. грн – з них близько 180 тис. грн – гроші цієї громади, решта – з обласного бюджету.

З 2012 року по 2018-ий звезені хімікати лежали просто неба обабіч дороги.

За словами Олега Тихоненка, 5 років тому вони замовляли аналіз ґрунту. Результат: вміст дусту перевищував допустимі норми більш ніж у 400 разів. Довелось знімати та вивозити верхній шар землі – і зараз тут сіють зернові.
На Сумщині почали вивозити небезпечні хімічні речовиниСуспільне Суми

У селі Саї за 25 кілометрів від Синівки, яке торік приєдналось до Синівської ОТГ, має схожу проблему. На околиці Саїв – склад-саркофаг з отрутохімікатами.

“Орієнтовна вага 9,800 т, перезатарені у 200 л бочки. Кожна бочка герметично закрита, опломбована, стоять на піддонах. Приміщення як ми бачимо зверху, перекрите бетонними плитами. Де раніше був вхід – все закладено, щоб ніхто не потрапив сюди”, – розповідає староста села Саї Григорій Валюх.