Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині переробляють лише близько 3% сміття

1,156

Дорожня карта
Ситуація з сортуванням, переробкою та утилізацією побутових відходів у Сумській громаді, як і у всій області, дуже відрізняється від ситуації в європейських країнах. Звичайно, не в кращий бік. Так, за даними Департаменту інфраструктури Сумської міської ради, у Сумській громаді лише 6-7% зібраного сміття йде на переробку, а 93-94% просто складують на полігонах. В області ситуація ще гірша – тут переробляють лише приблизно 3% сміття. Зрозуміло, що за кілька років це може привести до екологічної катастрофи. Тому у рамках проєкту «Життя без сміття» ми провели своєрідний «Круглий стіл» з фахівцями, керівниками підприємств, підрозділів міської та обласної влади, бізнесменами. Свою точку зору на цю проблему також мали змогу висловити читачі газети та відвідувачі сайту шляхом участі в опитуваннях.
На жаль, далеко не всі учасники ринку виявили бажання (або мали сміливість) прийняти участь у дискусії. І це зрозуміло – збір, сортування і утилізація сміття і досі є найбільш непрозорою і корумпованою часткою комунального господарства. За прикладами у Сумах далеко ходити не потрібно. Проте, зараз не про корупцію. Зараз ми говоримо про те, як до максимум 2030 р. досягнути якщо не європейського, то хоча б наближеного до європейського порядку в цій галузі.
Ми спробували, з урахуванням думок всіх зацікавлених у вирішенні цієї проблеми та оцінок фахівців, скласти своєрідну «Дорожню карту», яка б окреслила шляхи вирішення проблеми з побутовими відходами у Сумській громаді, підказала б, що потрібно робити, активізувала дискусії на екологічну тематику тощо.

Просвітницька діяльність
Безумовно, що стартовий етап – це просвітницька діяльність, без якої важко буде цей план втілити в життя. Адже лише усвідомивши проблему, можна її вирішити. Публікації у друкованих медіа, розміщення матеріалів у інтернеті, у соціальних мережах, створення окремих програм на телебаченні та радіо, аудіопідкасти, тематичні сторінки у рамках програм на ТВ та радіо з проблем збору та утилізації відходів не потребують таких вже великих коштів, але обов’язково дадуть позитивний ефект. Таку просвітницьку діяльність потрібно починати з дитячого садочка або з молодших шкільних класів, як це вже давно робиться у країнах Європи. Тут, власне, нічого не потрібно придумувати – лише акумулювати позитивний досвід інших. Слід також зазначити, що за результатами проведених опитувань, приблизно 80 % сумчан готові сортувати сміття вдома та викидати у відповідні контейнери. Також має значення так зване відповідальне споживання – тобто максимальне зменшення кількості відходів.

«Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції «Всі Суми Панорама-Медіа» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».