Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На Сумщині до 2030 року хочуть позбутися твердих побутових відходів

2,046

У рамках проєкту «Життя без сміття» продовжуємо досліджувати стан справ із збиранням, сортуванням та утилізацією відходів. Цього разу своїми думками про те, як Суми та область будуть наближатися до Європи у питаннях управління відходами та що для цього потрібно зробити, поділилися очільниця департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОВА Ірина КАШПУР, головний інженер КП СМР “Чисте місто” Ігор ВОДЗИНСЬКИЙ та директор підприємства “Спецзахист” Тетяна ЛИСЯНСЬКА. Всі вони одностайні в одному – вирішення цих складних питань потребує великого проміжку часу, чималих зусиль та величезних коштів. А що із запланованого вдасться зробити – покаже лише час.

Ірина Кашпур: До 2030 року планується введення в експлуатацію трьох нових регіональних полігонів та закриття всіх інших
Директорка департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОВА Ірина КАШПУР розповіла, як у Сумах та області буде впроваджуватися Регіональний план управління відходами.
R.: Ірино Володимирівно, до якого року повинні бути закриті всі полігони на території області, які не відповідають санітарним та екологічним нормам? Скільки у нас зараз офіційно налічується полігонів на території області?
І.К.: На сьогодні на території області обліковується 165 полігонів та сміттєзвалищ. Жодне з них не відповідає вимогам будівельних норм, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного законодавства.

R.: Скільки сортувальних ліній, і в яких містах передбачається встановити у рамках виконання Регіонального плану управління відходами? Хто буде фінансувати встановлення цих ліній? Чи передбачено створення якихось регіональних хабів з прийому сміття?
І.К.: На виконання вимог Національної стратегії управління відходами в Україні, Національного плану управління відходами в України та статті 51 Закону України «Про управління відходами» розроблено та затверджено, розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації – керівника обласної військової адміністрації від 16.11.2022 № 419-ОД, Регіональний план управління відходами у Сумській області до 2030 року (далі – РПУВ).
Цілями РПУВ є створення ефективної, дієвої та рентабельної системи управління відходами у відповідності до ієрархії пріоритетів поводження з відходами, максимального зменшення їх захоронення на полігонах та збільшення обсягів перероблення при економічно доступному варіанті. Під час розроблення РПУВ Сумська область була поділена на три зони оптимального охоплення щодо управління побутовими відходами (кластерами): Конотопсько-Роменський, Сумський та Шосткинський кластери.
На території кожного кластеру передбачається створення одного регіонального полігону. До 2030 р. планується одночасно із введенням в експлуатацію нових регіональних полігонів закриття та припинення експлуатації полігонів та сміттєзвалищ, які не відповідають вище наведеним вимогам.
Сміттєсортувальні лінії – це стаціонарний механізований сортувальний комплекс, що створений з метою відбору корисних фракцій із твердих побутових відходів, а саме: ПЕТ-пляшок, пластмаси, паперу, бляшаних й алюмінієвих банок, склотари тощо (далі – ССЛ).
На території області передбачається розмістити шість сміттєсортувальних ліній (ССЛ) на землях Сумської, Конотопської, Роменської, Охтирської, Шосткинської міських територіальних громад та Миколаївської селищної територіальної громади. На сьогодні ССЛ працює на території м. Суми, власником якої є ТОВ «А-МУССОН». Ефективне функціонування ССЛ залежить від обсягів відходів, що будуть надходити на сортування, та якісної характеристики відходів.
На території Серединобудської, Свеської, Глухівської, Кролевецької, Путивльської, Недригайлівської, Білопільської, Лебединської, Тростянецької та Краснопільської територіальних громад планується встановлення пунктів підготовки вторинної сировини. Тобто передбачається здійснення сортування відходів у ручний спосіб.
Тепер про сміттєперевантажувальні станції. Перевезення сміття за допомогою звичайних сміттєвозів на регіональні полігони, сміттєспалювальні або переробні підприємства, які розташовані на великій відстані, є нерентабельним. У зв’язку з цим дуже часто є доцільним встановлення станцій перевантаження сміття.
Сміттєперевантажувальні станції (далі – СПС) можуть значно зменшити пробіг для міських сміттєвозів, тим самим збільшуючи економічну ефективність процесу збору відходів. На території області планується встановити сім СПС на землях Кролевецької, Лебединської, Путивльської, Роменської, Тростянецької міських територіальних громад та Недригайлівської, Миколаївської селищної громад.
РПУВ також передбачається будівництво десяти майданчиків з централізованого компостування відходів, що біологічно розкладаються (відходи від зелених насаджень, харчових відходів) на території Білопільської, Глухівської, Конотопської, Кролевецької, Лебединської, Охтирської, Путивльської, Сумської, Тростянецької та Шосткинської міських територіальних громад. У результаті роботи відповідних майданчиків буде отримуватися цільовий продукт (компост), що буде направлений на рециклінг, а не на захоронення.

R.: Чи розроблялась якась стратегія щодо вторинного використання, як у Європі? Мається на увазі меблі, побутова техніка, автомобілі тощо. Чи ми до цього не готові?
І.К.: РПУВ передбачає створення пунктів збирання для повторного використання товарів, які були у вжитку (використані меблі, побутова техніка, одяг тощо), центри зі збирання відходів для їх ремонту з метою повторного використання (насамперед відходів електричного та електронного обладнання).

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.