На Сумщині діє низка соціальних програм для ВПО
Війна в Україні призвела до того, що мільйони людей були змушені залишити свої домівки та переїхати в інші регіони країни. На Сумщині станом на середину вересня 2023 р. офіційно обліковується понад 88,5 тисяч ВПО. “Структура переселенців на Сумщині має свої особливості і є дещо незвичною саме через те, що наша область має найдовший кордон з ворогом, – констатує директорка Департаменту з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської ОВА Людмила МУСІЯКА. – Основна частина серед усіх ВПО – це мешканці саме нашої області. Таких людей 55,1 тис. або ж 74%. Наступна група – це переселенці з сусідньої Харківщини, яких у нас трішки більше 10 тисяч осіб, або ж 14% від загальної кількості ВПО. Звісно, є переселенці і з Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей тощо”.
Держава надає ВПО соціальні гарантії, які працюють не лише у нашій області, а й по всій Україні. До них відносяться виплата державної щомісячної допомоги; компенсація за орендоване житло за програмою “Прихисток”; відшкодування комунальних витрат; організація місць компактного проживання (МКП); працевлаштування та отримання нової освіти.
Щомісячні виплати ВПО становлять 3 тис. грн для дітей та осіб з інвалідністю та 2 тисячі – для решти ВПО. При цьому, при призначенні даної допомоги, з вересня враховуються ряд факторів, серед яких майновий стан, перебування за кордоном, наявність житла тощо.
Наразі в Сумській області 2,5 тисячі місцевих мешканців надали житло 6 тисячам осіб з числа ВПО та отримують за це відповідні державні виплати.
Щодо МКП – то у Сумській області така послуга не дуже запитувана, кажуть посадовці, адже у більшості переселенців по області є друзі й родичі, які їх поселяють у себе. За словами Людмили Мусіяки, зараз проводиться моніторинг об’єктів МКП, аби вони були внесені до загальнодержавного реєстру. У наявних МКП достатньо вільних місць, отже, будь-хто з числа ВПО може бути там поселений, для цього потрібно лише звернутися до територіальних громад чи Департаменту соцзахисту.
Якщо раніше держава повністю довіряла переселенцям і не створювала єдиної бази, то тепер така база існує, а представники органів соцзахисту у регіонах проводять верифікацію даних ВПО та у випадку, коли будуть виявлені факти свідомого порушення, по кожному окремому випадку будуть працювати фахівці, а порушники будуть покарані.
Ця програма/цей проєкт реалізується за підтримки програми “Український фонд швидкого реагування”, яку втілює IREX