Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

На літній Олімпіаді Сумщину представлятимуть четверо спортсменів

1,170

З 26 липня по 11 серпня у столиці Франції Парижі пройдуть XXXIII ігри літньої Олімпіади. У складі збірної України за нагороди у 26 видах спорту будуть боротися 140 спортсменів. Це найменша кількість української делегації за всі роки виступів на літніх Олімпіадах за часів незалежності. І це навіть не зважаючи на те, що цього разу Україна матиме вперше за багато років представництво в ігрових видах спорту – путівку на Олімпіаду завоювала футбольна збірна нашої країни – для українського футболу це буде олімпійський дебют.

 

Літня Олімпіада пройде у столиці Франції з 26 липня по 11 серпня

Приємно, що вже традиційно до складу збірної України потрапили представники Сумщини та спортсмени, які народилися та розпочинали свій спортивний шлях у нашій області. Всі вони будуть виступати у різних видах легкоатлетичних змагань. Це Олександр ПОГОРІЛКО, Віталій БУТРИМ, Ігор ГЛАВАН та Артур ФЕЛЬФНЕР.
До речі, у разі успішного виступу на Олімпіаді, українські спортсмени отримають солідні премії від держави. Так, розмір призових за золоту медаль складає 125 тисяч доларів, “срібло” оцінюється у 100 тисяч доларів, “бронза” – 80 тисяч доларів. На минулій Олімпіаді у Токіо наші спортсмени завоювали 19 нагород, але лише одна з них була «золотою».

Єдина медаль
Поки що у представників Сумщини на літніх олімпійських іграх за часів незалежності лише одна нагорода. Її завоював Тарас ШЕЛЕСТЮК, який у 2012 році став бронзовим призером у змаганнях боксерів у ваговій категорії до 69 кг. Роком раніше Тарас став чемпіоном світу, упевненено перемігши у ринзі всіх своїх суперників, тож можна було небезпідставно розраховувати і у Лондоні, де проходила Олімпіада-2012, на перемогу. Однак за кілька місяців до початку Олімпіади Тарас пошкодив руку, навіть довелося робити операцію, і так і не зміг її повністю залікувати. Про це стало відомо лише після завершення Олімпіади. Тож бронза Тараса в таких умовах теж дуже гарне досягнення. Тарас народився на Донеччині, однак сформувався як боксер у Сумах під керівництвом заслуженого тренера України Володимира ВІННІКОВА. Після Олімпіади Тарас переїхав до Америки, де став виступати у «профі». Провів 19 боїв (18 перемог та 1 нічия), однак вже майже два з половиною роки не виходить у ринг – останній бій він провів у березні 2022 року. Судячи з усього, його спортивна кар’єра завершена.

Сторінки історії
Натомість за часів СРСР вихованці сумського спорту багато разів підіймалися на олімпійський п’єдестал, ставали переможцями та призерами Оліміпіад. Кільком з них вдалося завоювати звання олімпійського чемпіона не один раз. Усіх цих спортсменів можна без перебільшення називати легендами світового спорту. Першим це зробив уродженець Тростянеччини Володимир КУЦ, який став переможцем Олімпіади 1956 року у бігу на 5 та 10 км. У той же рік він був визнаний кращим спортсменом світу, повторивши це досягнення у 1957 році. Помер у 1975 році.
Уродженець Сум Володимир ГОЛУБНИЧИЙ виступав на п’яти Олімпіадах. У 1960 та 1968 роках він ставав переможцем у змаганнях зі спортивної ходьби, також був срібним та бронзовим призером Олімпіад. Помер Володимир Степанович у серпні 2021 року, все своє життя проживши у рідних Сумах, хоча мав багато пропозицій переїхати до інших міст.
Уродженець приміської Степанівки Олександр ШАПАРЕНКО – учасник трьох Олімпіад у змаганнях на байдарках та каное. На Олімпіаді в Мехико у 1968 році він завоював золото в двійці на дистанції 1000 метрів та срібло в одиночці. Як згадували очевидці, з Мехико він привіз мексиканське сомбреро і ходив у ньому Сумами, викликаючи заздрість та здивування жителів, які відразу почали впізнавати свого знаменитого земляка. На мюнхенській Олімпіаді 1972 року Шапаренко здобув золоту медаль в одиночці знову на дистанції 1000 метрів. Нині Олександр Максимович живе у Києві, але часто приїздить до Сум.
Уродженець Краснопільщини Леонід ЖАБОТИНСЬКИЙ – дворазовий абсолютний олімпійський чемпіон з важкої атлетики у суперважкій ваговій категорії (1964, 1968), прапороносець команди СРСР на відкритті Олімпійських Ігор 1968 року і закритті Олімпійських Ігор 1964 і 1968 років. Причому прапор Леонід Жаботинський завжди ніс однією рукою. За спортивну кар’єру встановив 20 світових рекордів. Помер у Запоріжжі у 2016 році.
Велосипедист Олександр КИРИЧЕНКО тренувався спочатку у Сумах під керівництвом Олександра КУЛИКА, який загинув у 2022 році у бою під Сумами з російськими загарбниками. Золоту олімпійську медаль Кириченко виборов на сеульській Олімпіаді 1988 року в гіті на 1000 метрів, виступаючи у складі збірної СРСР.
Уродженець Білопілля Юрій БІЛОНОГ завоював золоту медаль на Олімпіаді в Афінах 2004 року у змаганнях зі штовхання ядра. Однак 2012 року після повторного аналізу допінг-проби Білонога в ній виявили заборонений препарат оксандролон. 1 грудня 2012 року рішенням Дисциплінарного комітету МОК Юрія Білонога було позбавлено медалі.

Наші надії
Наймолодший з нашої олімпійської четвірки – Артур ФЕЛЬФНЕР, який виступатиме у метанні списа, йому лише 20 років. Він народився в Конотопі та почав займатися у місцевій ДЮСШ під керівництвом свого батька. Потім перспективного хлопця забрали до Київського спортінтернату, тому зараз він представляє Київщину. Наразі Артур має звання чемпіона Європи серед юнаків до 23 років та чемпіона світу серед юніорів. На дорослому чемпіонаті Європи цього року фінішував восьмим. Для Артура це буде дебютна Олімпіада.
Для 24-річного Олександра ПОГОРІЛКА це буде вже друга Олімпіада. Олександр є лідером збірної України на дистанції 400 метрів, він чемпіон України в бігу на 400 метрів, чемпіон та рекордсмен країни у змішаній естафеті 4Х400 метрів. Брав участь у змішаній естафеті 4Х400 метрів на літніх Олімпійських іграх 2020 року. Олександр народився у місті Короп Чернігівської області, але вже давно живе і тренується у Сумах та представляє на змаганнях Сумщину. У Парижі буде виступати на дистанції 400 метрів та у змішаній естафеті 4Х400 метрів.
Віталій БУТРИМ народився у Боромлі, йому 33 роки. Він учасник Олімпійських ігор 2012 та 2016 року. У 2016 році став чемпіоном та рекордсменом України в бігу на 400 метрів, тож саме його рекорд перевершив Олександр Погорілко. На Олімпіаді у Парижі Віталій буде запасним у складі команди на змішану естафету 4Х400 метрів.
Ігор ГЛАВАН (спортивна ходьба) – найдосвідченіший у складі нашої олімпійської четвірки – у вересні йому виповниться 34 роки. Народився у Кіровограді, але з 2017 року живе у Сумах та представляє на змаганнях Сумську область. Бронзовий призер чемпіонату світу 2013 року в ходьбі на 50 км. У 2015 році на чемпіонаті світу на цій же дистанції зайняв п’яте місце. Дворазовий срібний призер командного чемпіонату світу з ходьби у особистому та командному заліку на дистанції 50 км, срібний та бронзовий призер Кубків Європи з ходьби в особистому заліку на дистанції 50 км. Для Ігоря Главана це буде також третя Олімпіада – він учасник Олімпійських ігор 2012, 2016 років.

Анатолій Поляченко, Панорама, №29-2024