Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

МСЕК ліквідують. Як на Сумщині оформити інвалідність

67

У Сумській області зараз діє 13 медико-соціальних експертних комісій, фахівці яких за 2024 р. встановили статус інвалідності понад 4000 мешканцям Сумщини. З 1 січня 2025 р., згідно з наказом президента Володимира Зеленського, їх розформують. Чим замінять комісії і хто перебере на себе їхні функції…

За словами головної лікарки Сумського обласного центру медико-соціальної експертизи Валентини П’янтківської, МСЕК ухвалює рішення про присвоєння або продовження групи інвалідності.
“Структура, яка у нас є — 13 комісій. При обласному центрі, 2 обласні МСЕК. 1 обласна комісія, яка опікується цивільними особами. На сьогодні, в зв’язку з викликами, які зараз є, військових стало значно більше. Тому 2 обласна комісія займається виключно свідоцтвом військовослужбовців. Крім того, у нас є 3 спеціалізовані комісії. На сьогодні є 5 комісій, 6 поки що комісій, які розташовані на базі районів”, — розповіла Суспільному.Суми посадовиця.

Минулого року фахівці комісії на Сумщині оглянули понад 23 тисячі людей, додає Валентина П’янтківська.

“Контингент, який ми оглядаємо — цивільні особи, переселенці, військові. Люди приходять на зміну причини інвалідності. Люди, які постраждали від вибухонебезпечних предметів, їх понад 30 осіб, але дані пацієнти, наші особи з інвалідністю, мають право звернутися тепер до міжвідомчої комісії Мінветеранів, де можуть встановити, якщо там велись бойові дії, вони отримають статус інваліда війни”, — зазначила жінка.

Усі МСЕКи, згідно з указом президента від 22 жовтня цього року будуть ліквідовані 31 грудня. З наступного дня, говорить Валентина П`янтківська, їхні функції на себе візьмуть кластерні та надкластерні лікарні, тобто ті медичні заклади, що надають спеціалізовані медпослуги.

“Обласні комісії, обласна МСЕК, їх 2 зараз, вони мають бути віднесені до надкластерної лікарні. Нині це обласна лікарня. В нас є міські комісії, в місті є кластерна лікарня — це центральна міська лікарня міста Суми, у якої є певні повноваження і яка визнана, як кластерна лікарня. І є в нас кластерні диспансери — онкологічний центр, фтизіопульмонологічний центр, який буде приєднаний напевно з інфекційною лікарнею. І у нас залишається психіатрична, яка також лишається кластерною лікарнею”, — повідомила Валентина П`янтківська.

У районах, додає Валентина П’янтківська, комісією займуться 5 лікарень. Туди нині передають документи. Загалом цього року фахівці МСЕК на Сумщині встановили статус інвалідності понад чотирьом тисячам людей, 215 – відмовили у призначенні групи інвалідності.