В Україні спостерігається справжній горіховий бум: площа насаджень під цю культуру останніми роками зросла на 20–25 %. Країна увійшла до десятки найбільших виробників, захопивши 5 % світового ринку. Не пасе задніх у цьому плані й найпівнічніший регіон держави – Сумщина.
П’ять років тому у Томашівському лісництві ДП «Роменський лісгосп» на площі 20 га був закладений горіховий сад. Сіянці закупили в Дніпропетровській області, витративши сто тисяч грн. І хоч культура ця для лісгоспу нова, за справу взялися впевнено.
За словами директора Роменського лісгоспу Валентина Жерьобкіна, у зв’язку зі змінами клімату, лісові культури доповнюються насадженнями південної орієнтованості. «Ми вивчили дохідність від вирощування волоських горіхів і вирішили перевести вільну ділянку у Томашівському лісництві під багаторічні насадження. Висадили 2 тисячі дерев волоського горіха, більшість з яких прижилися і сьогодні вже сягають 3-4 метри у висоту. Цього року вже маємо перший урожай сортових горіхів, які значно кращі за якістю, ніж звичайні. Урожай у промислових масштабах плануємо отримати через три роки», – каже лісівник.
Валентин Жерьобкін розповів, що для досягнення доброї продуктивності горіхові рослинки потребують ретельного догляду, особливо у перші роки вегетації. Потрібно правильно сформувати крону дерева, тож коли ще молоді саджанці перебували у стані спокою, було проведене санітарне і формуюче обрізування.
І вже зараз роменські горіхи не лише ростуть, виплекані любов’ю лісівників, а й дають врожаї. Поряд з ними росте і майстерність самих лісівників, бо вони навчаються новому, пізнають ази вирощування та догляду за горіховим садом.