Лікарня – це храм душі та професіоналізм медиків
Саме такими словами характеризує ключову місію медичного закладу головний лікар Сумської міської клінічної лікарні №5 В’ячеслав Петренко. Нещодавно, 4 червня поточного року, В’ячеслав Юрійович відзначив свій професійний ювілей – 20 років діяльності на посаді головного лікаря даного закладу. Це знакова й приємна подія, що відбувається напередодні професійного свята медичної спільноти, й чудова нагода розповісти про сьогодення Сумської міської клінічної лікарні №5.
Шлях від інтерна до очільника закладу
Кандидат медичних наук, заслужений лікар України В’ячеслав Петренко – знана й авторитетна особистість у царині медицини. Окрім вагомого лікарського досвіду, пошани колег, вдячності пацієнтів він має професійні досягнення й визнання: президент Асоціації медичних працівників області, член-кореспондент Академії інженерних наук, лауреат Міжнародної іміджевої програми “Кращі українські підприємства” в номінації “Медицина і охорона здоров’я”. Також В’ячеслав Юрійович нагороджений трьома орденами — Пр. Агапта Печерського, Св. Ап. Андрія Первозванного, Зірка економіки України ІІІ ступеня, Почесною відзнакою Сумської обласної ради “За високі досягнення”, а у 2008 році він отримав Почесну відзнаку Сумської міської ради “За заслуги перед містом III ступеня”, й це далеко не усі відзнаки його плідної роботи.
В’ячеслав Юрійович ще зі студентської лави, навчаючись у Чернівецькому державному медичному інституті, вбачав своє покликання ЛІКАРЯ як виняткову, почесну місію служіння людям.
Символічно й знаково, що вперше поріг 5-ої міської лікарні В’ячеслав Петренко переступив у якості молодого лікаря-інтерна. Він пригадує: “У 1972 році я тут проходив інтернатуру за спеціалізацією “хірургія”. Тодішній головний лікар закладу Осіпов для мене слугував взірцем керівника, хірурга та став чудовим прикладом для наслідування. Він уміло тримав дисципліну, сформувавши колектив професіоналів. Мені це припало до душі, й мимоволі промайнула думка: як добре було б працювати у цьому чудовому закладі головним лікарем”.
На той час молодий інтерн Петренко навіть не сподівався, що його несподіваний внутрішній меседж матеріалізується й він, пройшовши ґрунтовну школу професійного зростання, успішний досвід медичного управлінця, у 1999 році очолить колектив 5-ої лікарні.
Виклики, стимули й досягнення
Як пригадує В’ячеслав Юрійович, посівши посаду головного лікаря 5-ої лікарні він сумнівався, чи прийме його як нового керівника трудовий колектив закладу.
Він з ледь помітним хвилюванням розповідає: “У першу чергу я прагнув зберегти усі позитивні напрацювання, а головне – примножити й продовжити професійні традиції колективу”.
Згодом його колеги відчули й зрозуміли, що Петренко – це людина слова, фахова і що з ним можна сміливо вирішувати нагальні питання, а головне – надали йому велику підтримку, довіру.
Говорячи про ключові стимули й досягнення, В’ячеслав Юрійович відзначає, що багато важить визнання держави, а також престиж серед медичної спільноти на всеукраїнському рівні. Такі нагороди, відзнаки він дуже поціновує, але він знову й знову відзначає провідне значення свого рідного колективу. В’ячеслав Петренко: “Очолюваний мною шановний колектив однодумців, професіоналів лікарняної cправи є для мене і стимулом для постійного самовдосконалення, й найбільшою нагородою. Лише завдяки самовідданій праці моїх колег, всупереч труднощам, проблемам сьогодення, ми розвиваємося та здійснюємо важливу соціальну місію – лікуємо пацієнтів, надаємо різнопрофільну медичну допомогу людям”.
У річищі часу, або Наші нововведення
Як ми й зазначали в анонсі публікації, маємо можливість ознайомитися з роботою деяких підрозділів 5-ої лікарні, персонал якої прагне постійного удосконалення. Так, у рамках перепрофілювання закладу в листопаді 2018 року в лікарні відкрилися два нових відділення. А саме – кардіологічне й неврологічне, кожне з яких розраховане на 30 ліжок.
За інформацією завідуючої неврологічним відділенням Ганни Колісниченко ,нововведення викликані збільшенням числа хворих, які мешкають у районі обслуговування 5-ої лікарні, на серцево-судинні й неврологічні захворювання. “Й дійсно, вони потребують профільного лікування. У нещодавно відкритому відділенні лікують усі неврологічні хвороби, окрім пацієнтів з гострими інсультами. Тут проходять курс лікування сум’яни з хронічними цереброваскулярними, вертебрологічними та інфекційними захворюваннями нервової системи, епілепсіями”, – відзначає Ганна Іванівна. Як правило, до відділення поступають планові хворі за направленнями невропатолога поліклініки, сімейного лікаря. Звичайно, до відділення потрапляють й ургентні пацієнти, й вони теж оперативно отримують кваліфіковану медичну допомогу”.
У новому відділенні працює лікар-рефлексотерапевт, невропатолог Катерина Кишка, яка з 2015 року практикує сеанси голкотерапії. Вона поясню,є чому люди обирають новітні методи лікування: “Деякі хворі втомилися від постійного прийому препаратів, медикаментозного лікування. Їм ми пропонуємо голкотерапію – метод, який застосовується при лікуванні неврологічних захворювань, органів дихання, травної системи. Після сеансів голкотерапії у пацієнтів, як правило, проявляються позитивні зрушення в симптоматиці, загальному самопочутті, знімається больовий синдром. У першу чергу покращення засвідчує сам пацієнт, що підтверджують клінічні обстеження”. За словами лікарки, для того щоб отримати ефект, треба пройти від 5 до 10 сенсів голкотерапії упродовж 5-40 хвилин. Частота сеансів, тривалість процедури призначається, зважуючи на стан пацієнта.
— Упродовж семи місяців роботи неврологічного відділення з’явилися й перші успіхи, позитивні напрацювання, проблеми розвитку, — розповідає Ганна Колісниченко, — маю на увазі, у першу чергу, формування колективу. Лікарі, медичні сестри раніше працювали в інших медзакладах, тому наразі актуальне питання навчання персоналу, який напрацьовує досвід роботи у неврологічному профілі. Також маємо потреби в дооснащенні матеріальної бази відділення, бо є різні пацієнти: лежачі й такі, що пересуваються на інвалідних візках. Їм потрібні особливі умови для перебування, обслуговування та реабілітації.
За інформацією Ганни Колісниченко, з моменту відкриття неврологічного відділення усі ліжка постійно зайняті. За її словами, повна завантаженість відділення засвідчує, що його відкриття є зваженим й дуже своєчасним управлінським рішенням. Воно повністю виправдовує ключову мету й призначення сучасного лікарняного закладу: надавати жителям вчасну й висококваліфіковану медичну допомогу з різних профілів хвороб.
Сердечний фактор
Оксана Гулай у листопаді минулого року очолила новий підрозділ 5-ої лікарні – кардіологічне відділення, яке містить 30 ліжок, й у тому числі два місця у палаті інтенсивної терапії. Лікарка уточнює, що структурне перепрофілювання стало відгуком на сучасні медико-соціальні тенденції. А саме: динамічне зростання кількості жителів, у яких діагностовано серцево-судинні захворювання. “Аналіз статистичних даних засвідчує, що саме ця категорія хворих превалює по смертності після онкології. Левова частина наших пацієнтів потребує специфічної кардіологічної допомоги. Раніше вони проходили курс лікування у терапевтичному відділенні, причому там вони були у більшості, але у кардіолога ці хворі лише консультувалися, що не завжди давало гарні лікувальні результати”, – розповідає Оксана Олександрівна та додає, що у новому відділенні пацієнти проходять реабілітацію після інфаркту, операції на серці, після імплантації кардіостимулятора, або кардіовертера-кардіодефібрилятора. Також є хворі, котрі реабілітуються при призначенні групи інвалідності. Вони раз чи два на рік проходять відповідний лікувально-профілактичний курс, в залежності від стану людини, яка перенесла інфаркт, супутніх патологій.
Вчасні обстеження – запорука успішного лікування
Завідуюча гінекологічним відділенням Тетяна Колесникова розповіла, що підрозділ працює з 1997 року. “Ми маємо 30 ліжок стаціонару, де сім лікарів-гінекологів цілодобово надають оперативну медичну допомогу й також проводиться планове різнопрофільне лікування”, —-зазначила Тетяна Вікторівна й додала, що в очолюваному нею відділенні є умови для проведення усього спектру оперативних втручань, у тому числі й лапароскопічні операції. Як відомо, це сучасний метод хірургії, коли операції на внутрішніх органах відбуваються через невеличкі розрізи. До черевної порожнини проникають спеціальним оптичним приладом — лапароскопом. Така трубка має систему лінз і приєднана до відеокамери, яка виводиться на монітор. Через малесенькі розрізи вводяться також мініатюрні хірургічні інструменти, котрими хірург оперує, спостерігаючи операційне поле на екрані монітора.
Тетяна Вікторівна, як практикуючий лікар, з тривогою відзначає, що в статистиці гінекологічних захворювань перше місце посідають запальні процеси, а далі йдуть маточні кровотечі, загрози переривання вагітності. Вона роз’яснює: “Також загрозлива динаміка виявлення у жінок різного віку фіброміом, які виявляються на пізніх стадіях захворювання. На жаль, наші пацієнтки часто-густо нехтуючи своїм здоров’ям, звертаються до лікаря, коли вже ситуація набула критичної гостроти. У чому причина такої стійкої тенденції, важко пояснити. Насправді жінкам в обов’язковому порядку треба один раз на рік відвідувати кабінет гінеколога, пройти елементарні обстеження, здати аналізи, отримати необхідні консультації. Це життєво важливий аспект, й варто підкреслити та нагадати нашим чарівним сум’янкам, що такі послуги в державних медичних закладах надаються безкоштовно”.
Візитівка
Сумська міська клінічна лікарня №5, реєстратура: (0542) 66-28-17, 66-28-18, 66-28-20.
Лікарня має виражене хірургічне направлення. Тут працюють 10 відділень: терапевтичне, хірургічне відділення, отоларингологічне, гінекологічне відділення, мікрохірургії ока, анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії. В сучасних умовах відділення анестезіології та інтенсивної терапії – це одне з найбільш функціональних підрозділів.
У 2018 р. були створені нові відділення: кардіологічне, неврологічне та відділення госпітальної нефрології та діалізу.
Поліклінічне забезпечення здійснюється базовою поліклінікою, розташованою по вул. М.Вовчок, 2, на 850 відвідувань. Ведеться спеціалізований прийом лікарів по 32 спеціальностям. На даний час КУ “Сумська міська клінічна лікарня №5” обслуговує 113785 людей, що складає близько 1/3 населення м. Суми.
Олена Шевченко
R