Кролевецькі рушники стали одним із п’яти зареєстрованих в Україні “географічних зазначень”. Цей статус означає, що товар може вироблятися тільки у певній місцевості і його не можна повторити.
Кролевецьке ткацтво бере свій початок у 5-7 столітті. У Сумському краєзнавчому музеї зберігається ціла колекція рушників, наволочок, панно, виконаних у цій техніці.
“Якщо в більшості населених пунктів сучасної Сумщини рушники були переважно вишитими, то на Кролевеччині вони були тканими. Для виготовлення таких виробів майстри використовували полотно білого кольору, а орнаменти створювали червоними нитками. Вони мали різне призначення: виготовлялися як до ювілейних дат, весіль, так й історичних подій. Наприклад, для створення образу нареченої, її стан підпоясували саме кролевецьким рушником”, – розповідає Суспільному. Суми завідувачка відділу Сумського обласного краєзнавчого музею Аліна Конотоп.
Найстаріший рушник з фондової колекції – чотириметровий, виготовлений двостороннім тканням. Ця техніка була втрачена наприкінці 19 століття. Є в музеї також експонати, виготовлені до різних визначних дат та ювілеїв.
Кролевецькі рушники Сумщини увійшли до п’ятірки українських товарів, унікальність яких захищає ЄССуспільне Суми
Кролевецькі рушники разом із петриківським розписом стали єдиними непродовольчими товарами, які отримали статус “географічне зазначення”.
“Це означає, що, якщо ми кажемо про кролевецькі рушники, – вони можуть вироблятися тільки у Кролевці та Кролевецькому районі. Це зумовлено тим, що там існує традиція цього виробництва, яка збереглася, де досі роблять рушники як товар, на продаж. На відміну від просто об’єкта нематеріальної культурної спадщини, “географічне зазначення”– це про товар, про те, що робиться на продаж. Ця унікальність великою мірою формує образ, імідж Кролевця і Кролевеччини. Це означає необхідність подумати над розробкою стратегії, над брендуванням цієї території”, – говорить національний експерт з розвитку системи географічних зазначень в Україні Іван Гайванович.
За його словами новий статус підтверджує унікальність цього товару та має захистити від недобросовісної конкуренції.
Читайте також
На щастя, на долю. Кролевецький рушник — генетичний код Сумщини