Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Квітневі “жарти”

2,199

Квітень 2024 року буде багатий на зміни, насамперед економічні. Збільшення розміру мінімальної заробітної плати, чергове зростання пенсій, зміна штрафів за порушення трудового законодавства, перерахунок субсидій і можливе поліпшення ситуації з виплатами ВПО.

Мінімалка плюс
Вже цього місяця на громадян чекають зміни, пов’язані із зарплатою. З 1 квітня українцям вдруге за 2024 рік підвищать розмір мінімальної зарплати. Вперше її підвищили 1 січня.
Взимку розмір мінімальної зарплати становив 7100 гривень. Натомість мінімальна зарплата в Україні із 1 квітня 2024 року становитиме 8000 гривень. У місячному розмірі вона становитиме 8000 грн, у погодинному — 48 грн. З 1 квітня 2024 року роботодавець зобов’язаний встановити розмір заробітної плати, яку нараховує найманим працівникам, не нижче 8000 грн та сплатити до бюджетів податок на доходи фізичних осіб у сумі не менше 1440 грн (18%) і військовий збір — не нижче 120 грн (1,5%).

6 440 грн становитиме мінімальна зарплата на руки працівникові з 1 квітня 2024 року

Крім того, мінімальна сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) з 1 квітня 2024 року складатиме 1760 грн.

Штрафи зростуть
Більші виплати вплинуть на збільшення штрафів за порушення трудового законодавства — вони так само зростуть. Згідно з 265 статтею Кодексу законів про працю, ФОПи та юридичні особи, які наймають працівників, можуть бути оштрафовані у випадку порушень закону про працю. Якраз для розрахунку штрафів і використовують показник «мінімалки», який є чинним у момент здійснення порушення. Штраф у 10 «мінімалок», у разі порушень вимог трудового законодавства відносно кожного окремого працівника, накладається: при допуску до роботи без чинного контракту (трудового договору), якщо робітник виконує роботу повний робочий день, а його оформлено на неповний день, у разі прихованої оплати праці, з якої немає податкових стягнень та не сплачено єдиний соціальний внесок.
Якщо казати про конкретну суму штрафу, то з 1 квітня вона складатиме 80 тисяч гривень (наразі — 71 тисяча). Є ще штрафи у 16-кратному розмірі «мінімалки», а це — 128 тисяч гривень з другого місяця весни. Виписати його можуть: якщо підприємець не бажає допустити перевірку на підприємство, якщо створює суттєві перешкоди під час її проведення. 24 тисячі гривень штрафу з 1 квітня очікують тих, хто системно не дотримується встановлених строків оплати праці робітникам або ж виплачує заробітну плату тільки частково.

Пенсійне підвищення
У березні цього року, попри всі випробування і негаразди, що приносить війна, українські пенсіонери отримали приємний бонус у вигляді збільшених пенсій. Деяким пенсіонерам знову пощастить: з 1 квітня їм піднімуть пенсійні виплати. Додаткове збільшення та автоматичний перерахунок пенсій торкнеться громадян України, старших за 65 років, які мають повний страховий стаж; а також пенсіонерів, які працюють. Розмір мінімальної пенсії від 1 квітня не може бути меншим за 3200 грн, адже він прив’язаний до розміру мінімальної зарплатні, а саме, має становити 40% від неї. Пенсіонери 65+ отримають перерахунок лише у разі наявності у них повного страхового стажу. Тобто 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.
З 1 квітня будуть автоматично перераховані пенсійні виплати працюючим пенсіонерам, однак розмір надбавки буде відрізнятися. Деяким літнім людям пенсії підвищать на 300 гривень, а деяким на понад 500 гривень. На суму від 500 гривень пенсії підвищать тим пенсіонерам, які продовжують офіційно працювати і одержують високу зарплату.
Загалом, в Україні понад 2,7 мільйона пенсіонерів продовжують працювати. Зазначимо, що перерахунок пенсій здійснюється раз на два роки та завжди відбувається саме у квітні.

Для субсидій не сезон
В Україні завершився опалювальний сезон. Цього року він тривав не до 15 квітня, а лише до кінця березня. З огляду на це, тим сумчанам, які отримували субсидію на оплату комунальних платежів, її буде перераховано. Це буде зроблено автоматично, і, зрозуміло, її розмір зменшиться пропорційно до зменшення цифр у платіжках.
Скорочення розміру субсидій після того, як зросла “мінімалка” в Україні, не очікується, запевнила Дарія МАРЧАК, перший заступник міністра соціальної політики.
“Я хотіла б заспокоїти: точно не передбачається скорочення розміру субсидій, не передбачається скорочення фінансування на субсидії, а навпаки, на 2024 р. у нас передбачено збільшення видатків на житлово-комунальні субсидії в державному бюджеті”, – пояснила Марчак. Вона нагадала, що субсидія також реагує на зміну тарифів, тоді відбувається процедура перерахунку.
“Після зростання соціальних виплат збільшиться розмір доходів громадян, і якщо не буде змін щодо тарифів, це може означати, що родина має більше доходів. А формула з надання субсидій розраховується таким чином, щоб не більш як 15% доходів витрачалися на комунальні послуги”, – сказала вона.

Тарифи під питанням
До кінця опалювального сезону Уряд обіцяв українцям, що тарифи будуть незмінними, і дотримав обіцянки. Що ж буде з тарифами на житлово-комунальні послуги надалі, поки не відомо, особливо з огляду останніх руйнувань енергосистеми в результаті ворожих атак. Аналітики роблять невтішні прогнози як стосовно води, так і електроенергії й газу. Остаточно не вирішене і питання про тариф на воду. Раніше повідомлялось, що згідно з новим проєктом, НКРЕКП заплановано підвищення тарифів на воду у два етапи — з 1 квітня та 1 липня. Наразі проєкту постанови на сайті НКРЕКП немає. На останньому засіданні збільшення вартості води не ухвалювали. Отже, офіційні заяви Кабінету Міністрів України поки звучать незмінно: тарифи залишаться такими, як і зараз. Поживемо-побачимо…

Виплати для переселенців
Кількість одержувачів грошової допомоги серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО) суттєво зменшилася після набрання чинності нових правил. Виплати продовжили автоматично лише окремим категоріям (пенсіонери, особи з інвалідністю 1 та 2 групи, діти-сироти, тяжкохворі діти, батьки-вихователі та прийомні батьки).
Решті ВПО у березні потрібно було подати заяву для перепризначення допомоги, водночас умови для отримання компенсації на проживання посилилися. Однак наприкінці місяця Кабмін вніс деякі зміни до порядку виплат переселенцям. Термін подання заяви продовжили до 30 квітня 2024 року. При цьому ВПО, які оформлятимуть документи у квітні, отримають допомогу і за березень.

За кордон – дорожче
В Україні з 1 квітня зросте вартість оформлення паспорта для виїзду за кордон. Причиною називають збільшення ціни друку бланків для документа. Оформлення закордонного паспорта до 20 днів коштуватиме 958 грн (раніше – 896 грн). Якщо документ потрібен терміном до семи робочих днів або до трьох (за наявності підстав), доведеться заплатити 1598 грн. Раніше це обходилося у 1496 грн. Громадяни, які оплатили вартість оформлення паспорта та подали заяви до 31 березня, отримають його за старою ціною.