Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Народився Олекса Грищенко – український художник, уродженець Кролевця

101

Олекса Грищенко народився 2 квітня 1883 р. у м. Кролевець. Навчався в Київському, Московському університетах, московській Мистецькій школі К. Юона. Вивчав біологію та філологію у Києві, Санкт-Петербурзі та Москві. Закінчив Академію у Петербурзі. Був учнем знаменитого київського пейзажиста Сергія Світославського. Після двох років роботи у Києві (1906—1908) виїхав до Москви у пошуках справжнього «художнього життя», проте особливого успіху в Москві не добився.

У 1909—1910 роках працював у Московській школі мистецтв.

З 1922 року — у Франції.

Першим у Франції звернув увагу на творчість Олекси Грищенка Фернан Леже. З 1931 року український художник став членом Осіннього салону в столиці Франції. Виставлявся в Мадриді, Стокгольмі, Ґетеборзі, Страсбурзі, Москві. Живописні твори Грищенка зберігаються в найзнаменитіших колекціях світу, зокрема у Паризькому Музеї національного сучасного мистецтва, у Фундації Бернеса у Філадельфії (США), колекції Керрігана в Нью-Йорку, Королівських музеях у Брюселі та Копенгагені, Третьяковській галереї в Москві, Монреальському музеї Канади тощо.

Автор мистецтвознавчих досліджень «Про зв’язки руського живопису з Візантією та Заходом» (1913), «Руська ікона як мистецтво живопису» (1917), книг спогадів «Україна моїх блакитних днів», «Два роки в Константинополі», «Мої зустрічі з французькими митцями», «Роки бурі і натиску».

Помер 28 січня 1977 в французькому місті Ванс (Vence).

Джерело