Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Які продукти подешевшали на сумському ринку

87

Авторитетні експерти прогнозують подорожчання деяких продуктів, але практично ознак великої катастрофи поки що не спостерігається. Наприклад, найпесимістичніші прогнози на найближчий час стосувалися зростання цін на курячі яйця. Ось що кажуть компетентні люди: “До кінця року реальна вартість може встановитися в середньому на позначці 60-70 грн. Зросла також і собівартість виробництва, особливо за витратами на електроенергію. В даний час дещо стримує ціни низька вартість кормів і протеїнових компонентів”, – зазначив у коментарі порталу Liga аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка.
“В Україні помітно подорожчали курячі яйця. На даний момент десяток яєць марки “Квочка” коштує в середньому 48,5 грн (майже на 3 грн перевищує середню ціну серпня в 45,82 грн) – повідомляє український аналітичний сайт Главред (Головред).
Керівник комітету Ради з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду вважає, до Нового року яйця можуть подорожчати і до 75 грн за десяток. Однак, він упевнений, що нестачі з цим продуктом не буде.

Чемпіон з подорожчання
На сумському “Селянському ринку” ми побачили реальні ціни на ЯЙЦЕ КУРЯЧЕ: 55 – 44 грн. за десяток. Можливо, буде гірше, але сьогодні так. Нагадаємо, що в жовтні минулого року (“Панорама” від 05.10.2022) найвищу ціну на цей продукт ми називали 45 грн. за десяток, а найменша була – 38 грн. Тож більш, ніж за рік, подорожчання не таке вже критичне. Але курячі яйця залишаються чемпіонами з подорожчання за всіма прогнозами. Також досить похмурі передбачення щодо м’ясної продукції.Той самий сайт повідомляє: “Ситуація, що склалася на ринку м’яса, породжує вкрай високу конкуренцію і провокує підвищення вартості товарних партій”.

 

Як кажуть експерти, на ціни впливають інфляція, ситуація з урожаєм та обстановка на фронті

 

Борщова тема
Завітаємо до м’ясного павільйону, звідки ті самі “товарні партії” починають свій шлях до нашого борщу. Наводимо стислий перегляд цін у перерахуванні в грн/кг
ГОМІЛКА КУРЯЧА – 100; ФІЛЕ КУРЯЧЕ – 175; ФАРШ – 170; СВИНИНА – 240 – 190; САЛО – 200 – 80; ТЕЛЯТИНА – 180 – 160. (Зазначимо, що продавці для збереження спокою клієнтів іноді пишуть на цінниках ціну не за кг, а за 100 г м’яса і ще вдаються до перевіреного прийому: замість ціни, припустимо 100 грн. вказують: 99,90, щоб не так лячно виглядало. Ми наведеному списку надали більш логічної і практичної форми, тобто там, де майже сотня, не писали 99,9). Продовжуючи “борщову тему”, оглядаємо ціни на найнеобхідніші овочі, також у розрахунку грн/кг. КАРТОПЛЯ – 10; МОРКВА – 15; БУРЯК – 15; КАПУСТА – 10; ПЕРЕЦЬ СОЛОДКИЙ – 50 – 85. Тобто, у порівнянні з осінніми цінами минулого року подорожчання насмілимося визначити як не дуже значне, а якщо пригадати наше відвідування ринку у вересні (“Панорама” від 26.09.2023), то ціни поки що лишаються стабільними, капуста навіть подешевшала. Ще з можливих борщових складових зазначимо КВАСОЛЮ – стабільно 15 грн. за стакан і сезонний продукт для любителів і цінувальників – ГРИБИ, різні грибочки продаються купками або у лотках, так, щоб вистачило на каструлю борщу, або на велику сковороду – по 50 грн.

Покращення вже сьогодні
Це, колись одіозне гасло, несподівано почало втілюватись на сумському ринку саме тепер, у досить непростий час. Доступним продуктом зробилась ГРЕЧКА – 30 грн/кг. Найдорожчим із зернових продуктів залишається рис, але і тут велика розбіжність ціни, залежно від сорту: 105 – 55 грн/ кг Найдешевші з “засипок” – різноманітні січки – кукурудзяна, пшенична, ячна – 9 – 12 грн/кг.
Стабільно тримаються МАКАРОННІ ВИРОБИ – 23 грн/ кг, втім для здоров’я і “для фігури” існують і дорожчі – від 43 грн/кг.
Тож, як бачимо, поки що не таке воно і страшне, це подорожчання продуктів харчування, принаймні наразі.

Олексій Сікорський, Панорама, №45-2023