Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Складові нашої безпеки

2,238

Минув рік від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Уже за кілька тижнів до 24 лютого 2023 року у ЗМІ, в інтернеті, у розмовах почала з’являтися різноманітна інформація, яка швидко поширювалася серед людей – чи буде повторний наступ, чи потрібно виїздити, чи потрібно запасатися продуктами, ліками, де і скільки ворожих військ тощо. Частина цієї інформації – це так звана ІПСО (інформаційно-психологічна операція), тобто дезінформація, залякування, перебільшення певної інформації, применшення іншої, пропаганда, перекручування фактів. Все це разом з деякими об’єктивними моментами (ворожі обстріли, нехтування елементарними правилами безпеки, недостатня інформація від органів влади, так звані «корупційні» скандали, недостатня робота влади на місцях тощо) призводить до того, що люди починають хвилюватися, а іноді й панікувати, не розуміють, що їм робити та як поводитися. Спробуймо розібратися, як зробити так, щоб зберегти голову «холодною», не робити нерозумних вчинків та нагадаємо, що потрібно робити, щоб максимально уникнути небезпечних моментів та зберегти здоров’я, кошти, нерви та життя. Наскільки це, звичайно, можливо, у нинішній час.

Думайте та аналізуйте
Перш за все, по можливості аналізуйте інформацію, яку чуєте чи читаєте в інтернеті. І якщо читаєте, навіть з посиланням на іноземне видання (до речі, частина іноземних видань, навіть дуже авторитетних, належить росіянам) про те, що якийсь старший лейтенант розповів про десять тисяч військових росії на кордоні з Сумщиною чи з Сумами, трохи подумайте. Бо старший лейтенант може командувати ротою, яка налічує сотні півтори людей, і він за своєю посадою і званням не має ніякої повноти оперативної інформації, щоб розповідати про такі речі. Краще почекайте інформації від обласної адміністрації чи від командування ОТУ «Суми» – у тій конкретній ситуації вони спрацювали швидко і заспокоїли жителів Сумщини. Та й повірте, ситуація (зокрема, й на кордоні Сумщини), вже зовсім не та, що рік тому – такого більше не повториться. Тому зберігайте спокій, не панікуйте, але й не будьте занадто самовпевненими, у нас триває війна, завжди потрібно бути напоготові. Ще раз перегляньте список тих інформаційних каналів – на телебаченні та в інтернеті, якими користуєтесь, поспілкуйтеся з друзями, обізнаними людьми – дуже багато таких каналів, зокрема, у Телеграмі, створені та контролюються росіянами саме з такою метою – посіяти паніку серед українців, недовіру до влади, спробувати «виманити» якомога більше інформації. Вони маскуються під українські канали, іноді дають правдиву інформацію, але переважна більшість – це відверта брехня або перекручена інформація, яка подається так, як вигідно нашим ворогам, та ще й щедро «приправлена» коментарями так званих «ботів», які видають себе за українців. Щоправда, дуже часто вони стають героями вже народного фольклору, бо не знають української мови та користуються Гугл-перекладачем, який іноді видає такі «перли», що хоч стій, хоч падай. Наприклад, російський вираз «Нєт мочі терпеть еті адскіє мукі» він переклав «Немає сечі терпіти ці пекельні борошна», а «Полстрани без елєктропітанія» – «Підлога країни без електрохарчування». Безграмотні росіяни запустили ці вирази у спілкування, й тепер над ними сміються українці та розуміють, як їх можна підловити. Тож думайте та аналізуйте, і велика частина брехливої інформації відсіється, як непотріб.

 

Інформаційна гігієна — один з чинників нашої Перемоги

Також будьте дуже уважними й обережними з тими джерелами інформації та сайтами, які пропонують вам грошову допомогу – тим більше, що зараз коло одержувачів такої допомоги дуже обмежене. Якщо вам запропонують ввести дані банківської картки та який-небудь код, відразу закінчуйте спілкування, бо шахраї отримають доступ до вашої картки і ви залишитеся без грошей. Про всі види такої допомоги ви можете дізнатися, звернувшись до органів соціального забезпечення. Також у жодному разі не перераховуйте попередньо коштів, якщо ви побачили чи прочитали оголошення про якийсь потрібний вам товар за вигідною ціною – це дуже розповсюджений зараз спосіб шахрайства. Як тільки ви перерахуєте гроші, так званий продавець відразу зникне. Тому й тут не завадить обережність та спокій.

Будьте пильними та обережними у спілкуванні
На жаль, знову доводиться констатувати, що навіть рік повномасштабної війни деяких осіб нічому не вчить. Скільки разів вже наказували, просили, застерігали – не викладайте ніякої інформації, яка стосується військових дій, ворожих обстрілів, переміщення особового складу та техніки ЗСУ – деяким, як то кажуть, не доходить. Зокрема, нещодавно, один з посадовців ОК «Центр» був змушений знову звернутися до жителів України, бо якийсь недоумок (по іншому його назвати не можна) зняв та виклав у мережу переміщення військової техніки ЗСУ. Це зробив не ворог чи ворожий агент – той би зняв та передав інформацію таємно, а хтось зі звичайних жителів. Пам’ятайте, що за таке передбачена кримінальна відповідальність, тож не коментуйте ніяких обстрілів, не розповсюджуйте ніякої інформації, яка може бути на руку нашим ворогам. Серед тих, хто запитує : «А куди прилетіло, а як справи у такому-то населеному пункті, а скільки у вас там військових», у кращому випадку одна людина, яка справді переживає за своє рідне село чи місто, всі інші – це ворожі провокатори та боти, які ставлять ці запитання з метою роблять шкоду нашим населеним пунктам чи мешканцям. Також їх завдання – це посіяти та розганяти паніку серед людей, тож не потрібно, почувши чи прочитавши якусь неперевірену інформацію невідомо від кого, розповсюджувати її у мережі чи розповідати знайомим. Інформаційна гігієна – одна зі складових нашої Перемоги. Також не потрібно особливо розповідати та слухати неперевірену інформацію про те, хто скільки вкрав, хто куди втік, хто з керівників громад, міст, областей заробив на війні – частина правди, звичайно, у цьому є, але відповідні офіційні органи зараз таку інформацію оприлюднюють, і її завжди можна знайти на відповідних ресурсах, а не користуватися неперевіреними чутками.

 

Потрібно бути особливо уважними на територіях, де проходили бойові дії та у прикордонні

Водночас якщо ви стали свідками події, яка може стати небезпечною для людей, побачили якихось підозрілих осіб чи техніку, негайно повідомте про це військових, поліцію, СБУ чи місцеву владу. Пам’ятайте також, що ви повинні мати при собі документ, який засвідчує вашу особу, адже у разі відсутності такого документа вас можуть затримати для з’ясування. При цьому ви можете засвідчити свою особу у додатку «Дія» у вашому телефоні. Не слід погрожувати поліцейським чи військовим, якщо вони попросять показати документи – це може для вас закінчитися погано.

Збережіть здоров’я та життя
На календарі вже весна, й попри всі труднощі та складнощі, незабаром розпочнуться весняно-польові роботи на полях та на городах у жителів Сумщини. Пригріє сонечко, потеплішає, комусь, можливо, захочеться сходити до лісу – чи то просто подихати свіжим лісовим повітрям, чи, можливо, нарвати перших весняних квіточок. Робити цього не можна – ще раз потрібно нагадати, що відвідування лісу категорично заборонено. Особливо потрібно бути уважними на територіях, де проходили бойові дії та у прикордонні. Як не стараються наші героїчні хлопці з відповідних структур, які займаються розмінуванням, знайти всі міни, всі снаряди, що не розірвалися та можуть вибухнути, просто неможливо. Будьте дуже уважними й на власних городах, дачних ділянках, на полях та лугах – там також можуть знаходитися небезпечні предмети, які можуть бути добре замаскованими. Тож якщо побачите щось хоч трохи схоже на вибухонебезпечний предмет або просто щось незвичне, ні в якому разі не наближайтеся до них, а тим більше не намагайтеся їх розібрати чи просто підняти – це може призвести до трагедії. Про небезпечну знахідку потрібно відразу повідомити відповідні органи та структури – представників місцевої влади, поліції, військових тощо. Лише вони можуть нейтралізувати такі предмети й уникнути біди. Також будьте дуже уважними й пильними при переміщенні між населеними пунктами та старайтеся уникати таких переміщень без зайвої потреби – ворог дуже жорстокий та підлий. росіянам все одно, куди й по кому стріляти – по лікарнях, по будинках мирних жителів, по автомобілях. На минулому тижні росіяни двічі обстріляли транспортні засоби біля села Водолаги Хотінської громади – один раз під обстріл потрапив автомобіль агропідприємства, який розвозив хліб по селах, а через день ворог обстріляв маршрутний автобус. Шестеро людей потрапили до лікарні, автобус згорів повністю, хлібовозка зазнала значних ушкоджень. Також будьте дуже уважними й не нехтуйте правилами безпеки при розпалюванні груб, печей, обслуговуванні генераторів. Пам’ятайте, що генератори заборонено розміщувати у приміщеннях, на балконах, у підвалах, вони повинні працювати лише на вулиці. Інакше можна отруїтися небезпечними викидами – такі випадки, на жаль, вже зафіксовані. Тож дотримання таких елементарних правил збереже ваше життя та здоров’я.

Анатолій Поляченко, Панорама, №9-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.