Есть контакт: ко Дню города Сумы пополнился рядом новых контактных скульптур, но мало кто знает, что все они — подарок от меценатов
После помпезного открытия фонтана «Европейский», который проработал всего пару дней, и его законсервировали на зиму, после бесконечных споров о надобности третьей арки в городском парке, на радость сумчанам в открытом доступе остались «контактные» Чехов, Лушпа и фонарь Любви. Кстати, на сайте «Панорамы» именно третья арка стала лидером в антирейтинге на «самую безумную» достопримечательность. Делали ее за средства городского бюджета. Причем многие горожане высказывают предположения, что деньги на этом объекте «отмыли» или «раздерибанили». А вот все то, что сумчане оценили на «отлично», сделано за деньги меценатов, которые не любят распространяться о своем вкладе.
«Встановлення пам’ятника Михайлу Опанасовичу Лушпі було нашим давнім задумом – ми хотіли віддати належне особистості, яка сприяла масштабному розвитку нашого міста, була прогресивним керівником і водночас доволі скромною людиною. Йому довелося працювати в складні та суперечливі часи радянської влади. Але він зумів навіть в тих умовах зробити багато корисного для міста – за час його керівництва Суми перетворилися з провінційного містечка з населенням в 150 тис людей на повноцінний багатонаселений обласний центр, місто троянд. Після відкриття пам’ятника ми почули багато схвальних відгуків від людей покоління Михайла Опанасовича. Неможливо викреслити історію, працю та досягнення цілого покоління. А пам’ятник – це той зв’язок, який буде поєднувати сьогодення, минуле і майбутнє в одне ціле. Обидві наші компанії – «Технологія» і «Гуала Кложерс Украина» – підтримують місто в багатьох питаннях, допомагають медичним та навчальним закладам, центрам реабілітації дітей і т.д. Ми завжди робимо це без зайвого розголосу, особливо в засобах масової інформації – такою є наша позиція. Але такий подарунок, як пам’ятник М.О. Лушпі, неможливо було подарувати непублічно. Тому участь у створенні пам’ятника такій людині – це лише незначна видима частка того, що ми робимо для міста. Ми не займаємося розвитком міста, це не наша професійна діяльність. Ми займаємося бізнесом і благодійністю», – прокомментировал появление в городе памятника Лушпе председатель наблюдательного совета ПАО «Технология», генеральный директор ООО «Гуала Кложерс Украина» Владимир ЗАЕЦ.
Еще один памятник на ул. Воскресенской появился с подачи городских властей, но опять же, не за бюджетные деньги. Спонсором «Фонаря Любви» стала национальная сеть гостиниц Reikartz. «Cумська міська влада звернулася до нас з проханням відкрити дещо особливе у місті Суми, щось дуже пам’ятне та оригінальне. Ми погодились взяти участь в житті міста, тому що хотілося б добавити чогось незвичайного. А пам’ятник – це дійсно те, що залишиться назавжди. Таким чином національна мережа готелей Reikartz разом з сумським відділом архітектури розробили проект під назвою «Ліхтар Кохання». Для установки «Ліхтаря Кохання» місце було вибрано не випадково. Ми дуже сподіваємось, що «Ліхтар Кохання» стане відомим символом закоханих пар», – сообщает управляющая отелем Reikartz в г. Сумы Анна СКУРАТОВА.
А вот на вопрос о стоимости новых достопримечатльностей их спонсоры скромно отмалчиваются: «Подарунок – це те, що ви робите від щирого серця, бажаючи зробити приємне. Тому чи варто називати ціну, коли робиш подарунок?!»
Меценат, оплативший памятник Чехову, пожелал остаться неназванным.
Нравы и мнения
После появления памятников все они обросли новыми легендами и бурными дискуссиями. Положительных и отрицательных отзывов хватает каждому из новых монументов. А вот что касается легенд, то сумчане очень быстро придумали, какую часть Лушпы стоит потереть, чтобы получить квартиру в Сумах, что в полночь в свете Фонаря Любви можно увидеть лицо своей второй половинки, а чтобы писать шедевральные пьесы – нужно подарить очки Чехову. Кто-то может верить в эти маленькие легенды, кто-то – высмеивать, но, тем не менее, ботинок Лушпы уже натерт до блеска, в «гардеробе» у Чехова уже есть парочка вполне приличных очков.