У Сумській області угоди з НСЗУ уклали 47 лікувальних закладів, з яких 43 комунальних і чотири приватних
В Україні стартував другий етап медреформи. Майже до останнього не було ясності – чи станеться ця важлива подія чи знову буде відкладена? Адже саме з такою ініціативою виступав екс-міністр охорони здоров’я Ілля ЄМЕЦЬ. Але це таки відбулося. Тепер звикати до нових реалій медіки та пацієнти будуть у розпал пандемії коронавірусу – тож лікарні будуть працювати в умовах подвійного навантаження. До першоквітневого свята сміху українці підготували влучний жарт: «Тепер лікарі заглядають за спину пацієнту і перевіряють – чи йдуть за ним гроші. Якщо пацієнт прийшов один, лікують добрим словом». Втім виявилося, що гроші підуть за пацієнтом лише з липня, а до того часу лікарні будуть фінансуватися за допомогою державної субвенції. Про це на брифінгу сказав директор департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій ВІЛЕНСЬКИЙ: «Протягом наступних трьох місяців лікарні будуть отримувати державні субвенції. Будемо направляти в заклади той обсяг коштів, який вони мали історично в перерахунку на кількість послуг. За цей період ми не будемо оплачувати окремі випадки лікування, розуміючи, що заклади мають бути готові до надання медичної допомоги в будь-який час».
Наразі практично всі спеціалізовані медичні заклади комунальної власності уклали договір з Національною службою здоров’я України. Станом на 2 квітня договори підписали 1640 закладів спеціалізованої медичної допомоги.
Для забезпечення Програми медичних гарантій спрямовано 70,4 млрд грн. Приблизно 18,7 млрд грн. отримає первинна ланка, усі заклади якої (понад 1500) переуклали договори із НСЗУ. Також підписано контракти з усіма центрами екстреної медичної допомоги (в Україні їх 25), на оплату послуг яких передбачено близько 4,7 млрд грн.
Приблизно у 40 % мед акладів збільшився бюджет порівняно з минулорічним державним і місцевим фінансуванням. У 67 % закладів бюджет за Програмою медичних гарантій більший, ніж за фінансування через медичну субвенцію.
Вільний вибір
Найголовнішою новацією другої хвилі медреформи стала можливість вільного вибору не лише лікаря первинки, а і заклад та лікарів для стаціонарного та амбулаторного лікування. Пацієнт зможе обирати серед майже 1700 медичних закладів по всій країні. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критеріями на користь медзакладу буде наявність медичного обладнання, якість та комфорт. І найдивовижніше те, що пацієнт обере, а НСЗУ за це заплатить. Таким чином, ефективні лікарні, яким люди надаватимуть перевагу, зможуть збільшити своє фінансування.
За Програмою медичних гарантій лікарні області отримають 1,19 млрд грн. протягом року
Програма медичних гарантій, яка має запрацювати у рамках медреформи, –це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати скерування від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря.
Нагадаємо, що без скерування сімейного лікаря можна буде безкоштовно звернутися до психіатра, гінеколога, нарколога, педіатра і з гострим болем до стоматолога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.
Про наболіле
Були побоювання, що другий етап медреформи практично знищить інфекційні лікарні. І от можна сказати «поталанило» – поширення пандемії коронавірусу змусило передивитися недалекоглядне рішення. Станом на 3 квітня 2020 р. НСЗУ уклала договір з усіма 18 інфекційними лікарнями країни, які надаватимуть допомогу пацієнтам із інфекційними захворюваннями у межах терапевтичного пакету, тобто без проведення хірургічних операцій.
До того ж, зважаючи на ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції, НСЗУ перерозподілила 906 млн грн. з програми медичних гарантій, і рішенням Кабміну їх було направлено як субвенцію у регіони – на підтримку діяльності лікарень під час пандемії. З цих коштів місцева влада може підтримати ті лікарні, які визначить, у тому числі і інфекційні.
За словами голови НСЗУ Оксани МОВЧАН, зараз вони почали вирівнювати дві дуже суттєві диспропорції, які протягом років існували в медичній системі. «Наприклад, на інфаркти, від яких страждає велика кількість українців, виділялося пів мільярда гривень, а на стоматологічну допомогу, яка вже багато років не є безоплатною, виділявся понад мільярд. Друга диспропорція – у фінансуванні конкретної послуги», – зазначає пані Мовчан. Наприклад, вартість лікування одного туберкульозного хворого по Україні різнилася в рази. Наприклад, в Одеській області – близько 12 тис. грн., а у західних регіонах – понад пів мільйона гривень на одного пацієнта. Тепер тариф на лікування в усіх медзакладах країни – однаковий. У 2020 р. сума лікування хворого на туберкульоз визначена для всіх закладів однаково – близько 20 тис. грн.
Крім того, у НСЗУ вкотре спростовують інформацію про закриття туб-, онко- та психоневрологічних диспансерів. Їх так само законтрактували, як і решту медзакладів.
Медична Сумщина
Станом на 4 квітня в Сумській області угоди з НСЗУ уклали 47 лікувальних закладів, з яких 43 комунальних і чотири приватних. Перші три місяці кошти надходитимуть до закладу за встановленою глобальною ставкою. У подальшому її частка зменшуватиметься, а збільшуватиметься оплата за фактом надання медичних послуг. Про це під час брифінгу повідомив начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Дмитро КРАВЦОВ.
Загалом програма медичних гарантій, за якою пацієнт отримує безоплатну допомогу, збільшує фінансування на цілий пакет медичних послуг – гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування.
Сумська центральна районна клінічна лікарня вступила у боротьбу за пацієнтів – приваблювати їх буде новим обладнанням та досвідченими фахівцями
В цілому у Сумській області підписано договорів на 40 пакетів пріоритетних послуг. Дев’ять лікарень регіону підписали договори на медичну допомогу під час пологів, три лікарні надаватимуть допомогу у складних неонатальних випадках (допомога новонародженим). Медичну допомогу у разі гострих інсультів за договорами із НСЗУ надаватимуть сім лікарень, а у випадку гострих інфарктів – дві. Мамографію можна безкоштовно отримати у восьми медзакладах. У 19 лікарнях Сумщини будуть проводити безоплатну діагностику на виявлення раку на ранніх стадіях. Повний перелік можна знайти на сайті МОЗ.
2 квітня МОЗ затвердив єдиний державний протокол лікування хворих COVID-19. До речі, пропозиції до цього протоколу були подані й кафедрою інфекційних хвороб СумДУ,і деякі пункти були використані в документі. За інформацією начальника обласного управління охорони здоров’я Дмитра Кравцова, частково у лікарнях Сумщини є препарати, які включені в протокол, також вивчається потреба в них. Хворі з COVID-19 будуть лікуватися за рахунок НСЗУ.
Що може піти не так?
Сумніви в тому, чи вдасться реалізувати другий етап медреформи, в українського суспільства виникали ще коли очільницею МОЗ була Зоряна СКАЛЕЦЬКА, після якої установою встигли покерувати ще два міністри. Лікарі поки що також дезорієнтовані. Уявімо таку ситуацію: для проведення складної лікувальної процедури людині, що потрапила до медзакладу з інсультом, необхідно використати два флакони певного препарату. І тоді після виписки пацієнт вийде з лікарні своїми ногами та в подальшому матиме змогу самостійно себе обслуговувати. Один флакон препарату коштує 14 тис. грн. У першому півріччі лікарня придбає, скажімо, 40 флаконів препарату і буде з їх допомогою лікувати людей, які захворіють найближчим часом. А ті, що захворіють пізніше, у разі якщо МОЗ не виділить додаткових коштів, залишаться без безоплатного лікування. Яким чином лікарня має розподілити препарат серед всіх людей, що захворіють? Можна, наприклад, запропонувати пацієнтам умови, згідно яких один флакон препарату буде надаватися безкоштовно, а інший вони зможуть купити самі. Все ж таки 14 тис. грн. знайти легше, ніж 28 тис. грн. Але на сайті кожного медзакладу має бути інформація про кількість ліків у наявності. І як пояснити людям, чому при наявності безкоштовних препаратів, оприлюднених на сайті, лікарня пропонує їм придбати препарат?
НСЗУ у разі, якщо лікарня буде практикувати побори з пацієнтів, обіцяє розривати з таким медзакладом контракт
Крім того, головні лікарі, тобто нині директора некомерційних комунальних підприємств, якими нині стали лікарні, зізнаються, що поки не бачать можливостей для підвищення зарплатні вузьких спеціалістів. А відтак є вірогідність того, що досвідчені фахівці будуть звільнятися або їх будуть скорочувати.
Ксенія Соболєва
Панорама №15-2020
Читайте також
Медична реформа. Етап ІІ. За що сумчани мають заплатити