Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Для учнів Сум, які знаходяться в евакуації, створили дистанційні класи

3,204

Вже понад місяць в Україні триває навчальний рік 2023-2024. Школярі навчаються за різними формами та схемами, які у деяких навчальних закладах батьки обирали колегіально, а у деяких, де, наприклад, відсутнє найпростіше укриття, вибору не було, і діти навчаються лише дистанційно.
Навчатися за допомогою комп’ютера та дистанційних програм і діти, і батьки, і вчителі вже більш-менш звикли, було б світло та інтернет. Заклади освіти, де наявні укриття, також остаточно впорядкували дії при оголошенні повітряної тривоги, коли всі, хто знаходиться у закладі, мають якомога швидше переміститися до укриттів. Є певні труднощі з налагодженням харчування учнів: сьогодні у школі харчування отримують лише діти, які належать до пільгових категорій, інші ж харчуються тим, що принесли з дому.
З непростою ситуацією зіткнулися батьки учнів 5-х класів. Як виявилося, для їхніх дітей не вистачає підручників. І не з одного чи двох, а з більшості предметів. На жаль, така ситуація триває вже другий рік поспіль, і стосується всієї України, а не лише Сумської області.
“Заклади загальної середньої освіти Сумської МТГ з 5-го класу проводять навчання за програмою Нової української школи. Станом на сьогодні для 5-го класу надійшли тільки підручники з математики, природознавства, української мови, – прокоментували цю ситуацію в управлінні освіти СМР, і додали. – Але всі батьки поінформовані, що на сайті Міносвіти є всі підручники в електронному вигляді, тому сказати, що дитина не має змоги навчатися взагалі, не можна”.

У 2023/2024 н.р. у Сумській МТГ 36542 дітей здобувають освіту у дитячих садочках і школах

 

Освіта в цифрах
Як повідомили в управлінні освіти та науки Сумської міської ради, у Сумській міській територіальній громаді станом на 1 жовтня 2023 р. функціонує 79 закладів освіти комунальної форми власності. Серед них 38 закладів дошкільної освіти та 40 закладів загальної середньої освіти.
Загальна кількість учнів у цих навчальних закладах становить 36542 дитини, у тому числі учнів у закладах загальної середньої освіти – 28410 осіб, вихованців у закладах дошкільної освіти – 8132 особи.
Кількісний склад дітей став дещо меншим, порівняно з минулим роком, і пов’язане це з тим, що деякі батьки через страх не віддали дітей до дитячих садочків, а деякі учні шкіл, які зараз знаходяться за кордоном і навчаються у тамтешніх школах, взяли тимчасову перерву у навчанні в Україні, адже не кожна дитина в змозі витримати навантаження навчанням одразу у двох школах.

 

Дистанційна школа
Саме через те, що багато батьків, які знаходяться з дітьми у вимушеній еміграції за кордоном, зверталися до закладів середньої освіти на місцях і до Міністерства освіти і науки, фахівці останнього розробили і затвердили типову освітню програму, яка передбачає вивчення предметів українознавчого компонента для дітей, які перебувають за кордоном і навчаються у місцевих школах. Її реалізація має на меті зменшення навчального навантаження на українських дітей за кордоном, залишаючи паралельно змогу здобувати українську освіту дистанційно.
Як повідомила начальник управління освіти та науки СМР Неля ВЕРБИЦЬКА, станом на вересень 2023 р. за кордоном перебуває 3693 учні, які зараховані до закладів загальної середньої освіти Сумської міської територіальної громади. Перебувають за кордоном і працюють дистанційно, надаючи освітні послуги здобувачам освіти, також 6 сумських педагогів.
“Наша головна задача – організувати сьогодні навчальний процес так, аби не втратити цих дітей, аби вони не забули мову і по поверненню в Україну у них виникло якомога менше труднощів з поверненням до навчання у рідній українській школі”, – констатувала посадовиця.
Аби надати змогу навчатися юним сумчанам, які зараз знаходяться за кордоном, у Сумах школою, на базі якої будуть сформовані дистанційні “зарубіжні” класи, була обрана КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24. Навчання у цих класах буде відбуватися дистанційно, викладатимуть там лише предмети українознавчого компонента, такі як українська мова, література, історія України тощо, а тривалість уроків становитиме 6-8 годин на тиждень, залежно від віку дітей.
В управлінні освіти СМР повідомили, що процес зарахування дітей до таких класів триває, поки що у школі приймають заяви від батьків і планують розклад уроків, який надалі буде складено з урахуванням зайнятості учнів протягом дня у закладі освіти країни перебування. Ці дистанційні класи у школі №24 будуть функціонувати у другій половині робочого дня.
Схема приблизно виглядає так: класний керівник інформує батьків, чиї діти знаходяться за кордоном, але продовжують навчання і в Сумах, що є можливість навчатися у спеціальному дистанційному класі; батьки пишуть заяву на тимчасове переведення дитини до школи №24 і зарахування її до відповідного класу. Це обумовлене тим, що відповідно до чинного законодавства України, дитина може бути зарахована лише до одного закладу загальної середньої освіти України. Як тільки будуть погоджені усі організаційні питання, у школярів розпочнеться навчання.

 

Після повернення в Україну школярі, які тимчасово були зараховані у інший освітній заклад, зможуть продовжити навчання у своїх школах

“На початок жовтня ми ще тільки формуємо дистанційні класи для дітей, які знаходяться за кордоном. Законодавством передбачено, що клас може працювати за наявності в ньому мінімум 15 учнів, отже, як тільки ми наберемо достатню кількість охочих для відкриття хоча б одного класу, одразу розпочнеться робота, – повідомила нам директор КУ Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24 Анна РИШКОВА. – Ще раз наголошую, що зарахування до таких дистанційних класів виключно добровільне, якщо дитина і батьки хочуть продовжувати навчатися дистанційно зі своїм колишнім класом, ніхто їм цього не забороняє. Але є один нюанс. Робота новоствореного дистанційного класу буде проводитися безпосередньо за участі вчителя, а дистанційне навчання у тій формі, що є зараз – це більше самостійна робота учнів і батьків, вчитель лише дає рекомендації, деякі консультації і потім здійснює оцінювання. Створення дистанційних класів дає дітям можливість отримувати знання більш якісно, не знаходитися у процесі самонавчання. Такі дистанційні класи – це надзвичайно актуальне і гарне рішення, адже школа – це та ниточка, яка поєднує дітей, що змушені були поїхати, з Україною, яка не дає їм забути хто вони і звідки. Повчившись за кордоном, багато наших учнів зрозуміли якість саме української освіти, і вони зацікавлені здобувати саме українську освіту. Саме організація таких дистанційних класів і шкіл дозволить нам не втратити таких дітей, і створює оптимальні умови для здобуття української освіти українськими дітьми, які знаходяться за кордоном”.
Більшість батьків, діти яких зараз знаходяться за кордоном, мають активну позицію щодо навчання дітей і вже узгодили усі питання. Тим же, хто має будь-які питання стосовно організації навчання у дистанційних класах, пропонуємо звертатися до адміністрації закладу е-mail: zosh24sumy@ukr.net, телефон: (050)3076206 – Алла Михайлівна.

Альона Касаткіна, Панорама, №40-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.