Чим небезпечна скарлатина і як її розпізнати
Скарлатина — це дитяча інфекція, яку викликає бактерія з роду стрептококів. Вона часто зустрічається у дитячому віці, тому що подібні захворювання швидко поширюються у колективах.
Сама хвороба може протікати відносно легко і з середньою інтоксикацією, проте для неї характерні грізні ускладнення, які можуть проявитись за відсутності достатнього лікування. Так, оскільки хвороба викликана стрептококом, обов’язково призначаються антибактеріальні препарати, що пригнічують його зростання та розмноження. Для нормалізації загального стану застосовуються жарознижувальні засоби (зокрема, парацетамол) та антигістамінні, які зменшують свербіж та знижують набряклість.
Найчастіше лікування можна проводити в домашніх умовах, і госпіталізація не потрібна. Проте лікар повинен оглянути дитину та призначити препарати, після чого контролювати перебіг терапії.
Як проявляється скарлатина
Звернутися за допомогою до фахівця слід за наявності наступних симптомів:
- виражений біль у горлі, ознаки запалення;
- слабкість, млявість, головний біль;
- видиме почервоніння та запалення язику;
- підвищення температури (аж до 38-39 ° С та вище);
- поява на шкірі дрібної червоної висипки по всьому тілу;
- збліднення носогубного трикутника на тлі загальної почервоніння.
Перелічені ознаки свідчать про розвиток скарлатини. У перші дні її важко відрізнити від банальної ГРВІ чи грипу, оскільки продром характеризується лише загальними симптомами та розвитком фарингіту. Висипання з’являються на 2-3 день, поширюючись з обличчя на груди, доки не покриють усе тіло. Для них характерний виражений свербіж та пересушеність шкіри. Згодом вони деградують, залишаючи по собі сильне дрібне лущення.
Які бувають ускладнення після цієї хвороби
Якщо сама скарлатина, що протікає за типовим варіантом, небезпечна лише сильною інтоксикацією та загальним дискомфортом, її ускладнення можуть бути небезпечними для життя дитини. Так, можуть виникати:
- Некротична ангіна. Виражене бактеріальне запалення може призвести до відмирання тканин та виникнення вогнищ некрозу у ротоглотці.
- Сепсис. Спостерігається в окремих випадках при генералізації інфекції, коли стрептококи потрапляють у кров.
- Бронхіт та пневмонія. Якщо інфекційні агенти з ротоглотки потрапляють у дихальні шляхи, вони можуть викликати запалення у нових ділянках.
- Серйозні ураження нирок та серця. Ці віддалені наслідки виникають через сенсибілізацію організму до токсинів стрептокока. Кожен епізод перенесеної стрептококової інфекції збільшує шанс виникнення ендокардиту, міокардиту та гломерулонефриту.
Щоб уникнути перелічених ускладнень, необхідно відразу звертатися до лікаря при виявленні симптомів. Антибіотикотерапія локалізує інфекцію та знищує бактерії до розвитку токсемії.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я