Світило кооперації з Сумщини
Професор Українського вільного університету, Української господарської академії у Чехії Сергій БОРОДАЄВСЬКИЙ здобув величезне міжнародне визнання та був викреслений з історії за радянької доби. Днями йому виповнилося 150 років
У нинішні часи його б називали успішним менеджером і бізнес-технологом, здатним творити дива у сфері підприємництва.
Університетські мандри
Сергій народився в Охтирці Харківської губернії. Загалом же Бородаєвські, серед яких були і запорізькі козаки, походили з Полтавщини. У Зіньківському повіті вони мали родинний маєток і 127 десятин землі. Батько майбутнього вченого, закінчивши Харківський університет, викладав арифметику і геометрію у школах та училищах Полтавської і Харківської губерній, був головою Охтирської повітової училищної ради, директором Корочевської вчительської гімназії. Дядько майбутнього кооператора працював учителем у Сумському та Лебединському повітових училищах. Старший брат Сергія – Олександр – на початку ХХ ст. був інспектором народних училищ Лебединського повіту Харківського навчального округу.
Після закінчення юридичного факультету Харківського університету Сергій працював в окружному суді Тифліса, потім в Управлінні дрібного кредиту при Державному банку Росії. Перебуваючи у Петербурзі, багато допомагав українським кооператорам порадами і заступництвом перед різними державними установами, брав активну участь у всеросійських кооперативних з’їздах і в започаткуванні української кооперації. Був обраний членом Міжнародного кооперативного союзу. З 1900 р. Бородаєвський майже щороку виїжджав за кордон з метою вивчення діяльності тамтешніх кооперативів, розвитку торгівлі і дрібної промисловості.
У 1933 р. Сергія Бородаєвського було обрано дійсним членом Українського історичн0-філологічного товариства — своєрідної «неофіційної української академії наук з гуманітарного напряму»
Бородаєвський був також педагогом. Він читав лекції по кооперації на Вищих комерційних курсах та у Політехнічному інституті у Петрограді. Займався наукою, публікувався в газетах. Майже всі його роботи присвячені вивченню кооперації та ролі кредиту у розвитку сільського господарства, торгівлі і дрібної промисловості. Низка його робіт була опублікована в Брюсселі та Римі.
Лобіст українських інтересів
Коли до влади прийшли більшовики, Сергій Бородаєвський пішов з державної служби і був обраний головою Всеросійського ради з’їздів діячів середньої і дрібної промисловості і торгівлі. Незабаром повернувся додому в Україну. За Гетьманату кандидатуру Бородаєвського запропонували на посаду міністра торгівлі, однак він не був затверджений і став товаришем (заступником) міністра торгівлі і промисловості, брав участь у підготовці і підписанні міжнародних договорів України.
Під час Директорії УНР наш земляк виконував важливі урядові доручення. У січні 1919 р. він відбув у складі урядової делегації для налагодження відносин з представниками країн Антанти. Як стверджує історик із США Андрій БЕЗСМЕРТНИЙ-АНЗІМІРОВ, місія Бородаєвського полягала в тому, щоб прояснити справу про підробку українських грошей представниками Добровольчої армії. Бородаєвський подав французькому військовому командуванню скаргу на дії «добровольців».
Незабаром він був заарештований представниками Добровольчої армії і провів у в’язниці більше місяця. Після звільнення Бородаєвський брав активну участь у формуванні в Одесі національних кооперативних установ, очолив там Раду Всеукраїнського об’єднання виробничих кооперативів «Трудосоюз».
У кінці того ж 1919 р. Сергій Бородаєвський змушений був емігрувати до Стамбула, звідти – до Франції. Викладав у Міжнародній академії в Брюселі і в Російському відділі Паризького університету. У Парижі він вирішив перебратися до Чехословаччини, де концентрувалися основні сили української та російської еміграції. Там став професором історії кооперації та кредитної кооперації, деканом економіко-кооперативного факультету Української господарської академії. До кінця свого життя він викладав там історію та теорію кооперації. Помер уродженець Охтирщини під час Другої світової війни в 1942 р. у Празі, де і похований.
Досьє
Бородаєвський Сергій Васильович (1870 – 1942) – вчений-економіст, теоретик, організатор вітчизняного та світового кооперативного руху, громадський та науково-педагогічний діяч. Після здобуття освіти у Харківському університеті вступив на службу до Міністерства торгівлі та промисловости в Петербурзі, де дійшов до посади директора департаменту торговлі. Вже тоді він почав друкувати популярні брошурки українською мовою про кооперацію. В 1919 р. був товаришем міністра торгівлі та промисловости. В перших роках еміграції перебував у Франції. Як видатного знавця кредитової кооперації, його запрошували викладати у Міжнародній академії у Брюселі, в паризькій Сорбоні. Багато фахових статтей написав французькою, німецькою, чеською та російською мовами.
Григорій Санич
Панорама №40-2020