Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Родинна справа. Фільм за сценарієм сумського журналіста презентують уже у жовтні

237

Восени українські кінематографісти представлять глядачам не лише художнє, а й документальне кіно

Картина “Родинна справа” буде особливо цікава сумчанан, бо до її створення причетні сумчани. Автор сценарію – сумський видавець, журналіст, письменник Євген Положій; одна з трьох родин, про які йде мова у картині, – родина Смирнових, – також сумчани.

Саме це стало для режисера картини Валерія Балаяна поштовхом, аби зробити у Сумах допрем’єрний показ стрічки, яку, окрім знімальної групи і чиновників Держкіно, не бачив ніхто.

Не широко анонсований захід мав резонанс, і 16 серпня в Конгрес-центрі СумДУ зібрався повний зал.

r: Що стало поштовхом до зйомок фільму? Це єдиний фільм, чи є ще подібні задумки?
Валерій Балаян: Щодо того, що стало поштовхом, то це не що, а хто. Це ваш земляк, відомий журналіст Євген Положій. Це він знайшов цих героїв для своєї книги “Іловайськ”. А ми вже їх знайшли для фільму.
Поки що це єдиний подібний документальний фільм, бо є такі, чисто людські нюанси. Вони – на фронті, тут у них – родини. Повинен пройти час, перш ніж щось розказувати. Не все, що я бачив там, на передовій, я можу розказати.
Щодо планів – я постійно щось роблю: я викладаю, я багато їжджу, знімаю для “Крим: Реалії”. Але кіно – великі гроші, 20-30 тисяч доларів для документалки. Тому все залежить від державної підтримки.

r: Як Ви відбирали родини?
В.Б.: Ми просто знайомились із ними. От, наприклад, батьки Смірнова живуть у Сумах. Ми пішли, подивились, познайомились із родиною. Батько Юрія, як ви побачите у картині, теж був на фронті. Взагалі, як ви помітили, герої продовжують справу батьків, або навпаки – їхні діти теж стають військовими. Самі герої – із книги Євгена Положія “Іловайськ”, як я вже казав.

Історії трьох героїв суттєво відрізняються одна від одної. Об’єднує їх лише одне: усі вони боронили Україну на Сході. Уродженець Сум Юрій Смірнов навіть побував у полоні. Його прізвище навіть не було внесено до списку на обмін. Просто сепаратисти, дізнавшись, що дід Юрія воював під час Другої світової війни, вирішили його показово відпустити.

Другий герой – Микола Козлов – із передової не повернувся: боєць загинув на заправці під час бою. У фільмі навіть є документальні зйомки з місця події, які на свій мобільний зафільмував один з бійців. “Це – не постановка, де вам намалюють кров кетчупом і томатним сосусом, – так прокоментував ці кадри Валерій Балаян. – Це справжній бій наших солдатів у червні 14-го року”.

Третій герой – Геннадій Фімін – до війни мешкав на окупованій нині території. Чоловік мав бізнес, а старший син навіть планував продовжувати справу батька. Але війна різко змінила їхні плани. Геннадій пройшов пекло війни, його син зараз також здобуває військову спеціальність. Зараз вони стверджують: якщо б їм хтось сказав, що вони будуть займатися військовою справою, вони нізащо не повірили б.
А от у нашу перемогу усі вони вірять без будь-яких “але” і “аби”.

Прем’єра стрічки “Родинна справа” планується на осінь у столиці.