До нас у редакцію зателефонував житель міста Суми Олександр ОЛЕФІР, який мешкає неподалік пішохідного мосту на “дев’ятку”. Він з обуренням повідомляє, що упродовж останніх п’яти років тут відбувається повна деградація зони, яка раніше була парковою, де люди могли спокійно відпочивати. «Ніхто з владних структур ніяк не реагує.
Минулого року відкривали баскетбольний майданчик, який межує з кафе «Тандирний двір». На його відкриття прибув міський голова Олександр ЛИСЕНКО. Він під оплески присутніх першим зробив кидок у баскетбольне кільце. Прикро було спостерігати за урочистостями, які відбувалися на фоні будівельного мотлоху, неприбраного сміття», – розповідає сумчанин та із прикрістю додає, що поблизу містка у районі вул. Заливної раніше був чудовий зелений куточок.
«Так, він не був спеціально облаштованим, але там спокійно гуляли батьки з малечею. А нині місце перетворилося на занедбану територію з пеньками від вирубаних дерев, поруч понаставляли будиночки для вживання алкогольних напоїв», – зазначає пан Олександр. Він озвучує занепокоєння та гнів своїх знайомих та сусідів, які вимушені кожного дня спостерігати за цим неподобством. Сумчанин обурюється: «Мало того що люди потерпають від голосної музика, що горлає вдень й до пізнього вечора, біля кафе тепер небезпечно перебувати усім і особливо сім’ям з дітьми».
Варто додати, що городяни вже не вперше звертаються до міської влади Сум зі скаргами на діяльність кафе «Тандирний двір». 18 червня минулого року житель нашого міста Віктор ПОГОРЕНКО направив на ім’я міського голови електронну петицію з вимогою закрити кафе «Тандирний двір» біля річки Псел. Цю петицію підписали 253 особи з 250 необхідних.
Віктор Погоренко у своєму зверненні наводить свої аргументи. Цитата з петиції: «Розважальний заклад “Тандирний двір” (провулок Чугуєвський, 20) розташований на правому березі Псла на відстані 40-45 м від берега, що прямо ЗАБОРОНЕНО Водним Кодексом України. Згідно статті 79 та 88, для середніх річок, якою і є Псел (площа водозбору – 22 тис. кв. км), встановлена водоохоронна зона 50 метрів, в межах якої ЗАБОРОНЕНА господарська діяльність, це з одного боку. З іншого боку, щороку у теплий період цей майданчик ПОРУШУЄ Законодавство України щодо шуму. Щодня із 17-18 години до 23-00 з майданчика гучно лунає музика та живий спів, який не можна не чути. Чудовий спальний район міста, у якому розташований цей заклад, щороку перетворюється на якусь шансонну естраду, у якої щодня «рюмка водки на столе». Віктор Погоренко також пише, що неодноразові виклики поліції зі скаргами на гучну музику закладу, яка лунає й після 22-00, не дали жодних позитивних результатів.
Як же відреагував очільник міста на скарги жителів Сум? У відповіді на електронну петицію щодо закриття кафе говориться, що це питання було розглянуто на засіданні виконавчого комітету Сумської міської ради 14 серпня 2018 року й зазначено наступне: «Питання забезпечення права мешканців на тишу опрацьовано з керівниками підприємств ресторанного господарства, в тому числі літніх майданчиків, які розташовані в районі пішохідного мосту (вул. Заливна) на нараді 25.07.2018 р. при заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Волошиній О.М. За результатами проведеної наради керівниками надана інформація про застосуванню заходів по зменшенню рівня звукового оформлення закладів».
Як свідчить нинішнє звернення Олександра Олефіра, така реакція міської влади на електрону петицію на стан справ у цьому районі не вплинула.
Журналістка побувала біля кафе “Тандирний двір”, де поговорила з його директором Русланом ЧАЛИМ. Він заперечив претензії щодо голосної музики та відзначив, що жодного звернення з цього приводу у поліції не зареєстровано.
“Наше кафе сезонне й тому музика тут не звучить вже півроку. Минулого року до нас приходили перевіряючі, заміряли рівень децибелів. Перевірка показала – “все у межах норми”. Зверніть увагу, що навколо розташовано десятки подібних закладів, ресторанів, кафе, але чомусь скаржаться лише на нас. Наразі у нас тривають ремонтно-будівельні роботи, готуємося до відкриття літнього сезону, коли кафе працює у повну силу”.
Під час розмови Руслан Чалий показав прибрану територію та повідомив, що після зими його персонал тут назбирав дві вантажівки сміття. “Ми опікуємося усією прилеглою зоною й прибираємо за сумчанами, які залишають за собою гори напотребу. Також оплачуємо за вивіз сміття з двох баків для пластику та інших відходів”.
У продовження теми порядку та комфортного міського середовища наш співрозмовник вказує низку адрес, де панує безлад, несанкціоновані сміттєзвалища: околиці озер Чеха та Дуровщини, Центральний парк відпочинку (спортмайданчик), береги річок Псел, Сумка, схили в районі 24 школи, й цей список можна продовжувати й продовжувати…
«Порядок у місті починається з громадських вбиралень та достатньої кількості урн, які вчасно вичищаються. Ось нещодавно поблизу Альтанки встановили симпатичні маленькі урни, й вони по декілька днів стоять з горами закиданого сміття», – із сумом відзначає Олександр Олефір. Він підводить до висновку про причини сумського недбальства й «розрухи».
“Це насампред відсутність системного підходу в облаштуванні міста та низька культура населення. Я вважаю, що міська влада має усі важелі впливу та законні повноваження навести порядок у місті. Й для цього не треба «винаходити велосипед» – треба лишень виконувати свої повноваження, а головне – любити рідне місто», – резюмує пан Олександр. Він також дає добру пораду сумським чиновникам, які не знають, з чого почати гідне облаштування нашого міста над Пслом. «Поїдьте, подивіться на місто Мелітополь. За два роки його центральний парк перетворився в оазис відпочинку. Красиві дитячі майданчики, водойми з плаваючи лебедями, клумби та зелень – це настільки привабливе місце, що звідтіля не хочеться йти».
Завершуючи публікацію, хочемо сказати, що дану статтю можете вважати як ще одне звернення сумчан, яким обридло жити на сміттєзвалищі, та ще одну петицію до міської влади.
Олена Шевченко
Панорама №18-2019