Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

28 об’єктів культурної спадщини знищили росіяни на Сумщині

690

Після деокупації Сумщини росія здійснила 900 обстрілів прикордоння наших областей. У Сумській області пошкоджено понад 2 223 об’єкти.

Минуло майже чотири місяці з того часу, як російські окупанти відступили з території Сумщини. По собі вони залишили зруйновані інфраструктуру, житло мирних жителів та підприємства. Основні руйнування сталися у лютому-березні. Наша область просто не мала часу рятувати чи захистити свою спадщину – російські танки з’явилися на наших вулицях вже в перший день війни.

Фото зруйнованої Охтирської ТЕЦ разом із прилеглим житловим мікрорайоном, бачив кожен житель області. На початку березня 8,4 тис. абонентів залишилися без опалення та гарячої води. Два серйозних прильоти повністю знищили будівлю міської ради у центральній частині міста та торговий центр. У аварійному стані опинилися пам’ятник архітектури місцевого значення – історична будівля XIX ст. Охтирського краєзнавчого музею, а також районного Будинку культури – споруди, до будівництва якої причетний кожен з охтирчан, адже зведена вона була більше сторіччя тому, на кошти мешканців. Під час російського вторгнення окупаційні війська повністю знищили старовинну будівлю Охтирської залізничної станції, яку відкрили ще у 1895 році.

Ще більше постраждали об’єкти культури у Тростянці. Відступаючи з міста, російські війська спалили пам’ятку архітектури національного значення – будинок управителя маєтками Кеніга. Сумщина фактично втратила цю пам’ятку архітектури в Нескучному парку, а разом з нею унікальні інтер’єри, бібліотеку з цінними, ще прижиттєвими виданнями енциклопедії Брокгауза, архів насіння рідкісних рослин. Удар прийшовся по крилу, де був розташований краєзнавчий музей, деякі експонати колекції втрачені назавжди. На щастя, пам’яткам архітектури національного значення «Круглий двір» та головному будинку садиби Кеніга, біля яких велись бої, завдали лише пошкоджень. Наприклад, були посічені осколками ворота Круглого двору.

До речі, післявоєнний “Круглий двір” представлять у міжнародній кампанії «Листівки з України», яка покаже світові зруйновані історичні та культурні пам’ятки України внаслідок бомбардувань та обстрілів під час повномасштабної війни, яку росія розпочала проти України.

Постраждали й об’єкти місцевого значення – будівля колишньої крамниці купця Ф. Курила і окремі будинки по центральній вулиці. Серйозно пошкоджена лікарня – кадри цинічного обстрілу окупантами медичного закладу облетіли сторінки світових ЗМІ. Також підірване лісництво, де був музей із унікальними рослинами. І, звичайно, світ побачив, який страшний вигляд має привокзальна площа, де було навмисно зруйновано близько 30 магазинів, житлова п’ятиповерхівка. А також будівля вокзалу, яку росіяни перетворили на свій штаб, де деякі приміщення були облаштовані, як катівня – пізніше на стінах та підлозі була виявлена кров. Пошкоджень зазнав й залізничний транспорт, що знаходився на той час у розташуванні вокзалу.

Але, звичайно, масштаб руйнування в цілому оцінити й досі важко, до того ж, через щоденні обстріли прикордонних районів руйнування об’єктів житлового фонду та господарського призначення продовжуються. У громадах наразі прицільно б’ють по школах та дитячих садочках, Будинках культури, а це, як правило, центральна частина населеного пункту.

Після деокупації Сумщини росія здійснила 900 обстрілів прикордоння наших областей. У Сумській області пошкоджено понад 2 223 об’єкти.

В цілому по Україні станом на 22 липня, російські варвари вчинили щонайменше 434 злочини проти української культурної спадщини у 15 різних регіонах. Це 129 знищених чи пошкоджених об’єктів, з них – 22 пам’ятки національного значення. Збитки у цій сфері оцінюють у понад 6 мільярдів євро.

Все відбудуємо
Але життя продовжується і перемагає смерть та руйнації. Це доводять приклади міст, що постраждали під час військових дій у минулому. Директорка Інституту культурної спадщини Ірина ПРОКОПЕНКО наводить приклади повоєнної відбудови в Європі: у 1944 році 85% архітектури Варшави було зруйновано, але Польща відновила свою культурну та історичну забудову навіть попри те, що в архівах не було усіх необхідних креслень, тому частину будівель довелось відновлювати з малюнків або проєктувати на основі інформації зі згадок фахівців. До речі, відновлення Варшави розпочалося ще до завершення війни.

Тож як тільки загарбницькі російські війська покинули територію Сумщини, голова обласної військової адміністрації Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ дав доручення обстежити масштаби руйнації пам’яток та підготувати програми відновлення. Першочергово відновлюються мережі тепло-, електро- та водопостачання, робота лікарень, закладів освіти, помешкання багатоквартирних та приватних будинків, промислові підприємства області. Тривають ремонтні роботи пошкоджених приміщень та будівель територіальних громад.

Про те, як відроджується область після навали росіян, розповів директор Департаменту містобудування та архітектури Сумської обласної військової адміністрації Володимир БИКОВ. Нещодавно Сумщину відвідали міністр регіональної політики та міністр культури Олександр ТКАЧЕНКО. На зустрічі обговорювалося питання збереження музейних колекцій, а також можливості реставрації зруйнованих пам’яток архітектури.

Два міста, що найбільше постраждали під час військових дій – це Охтирка і Тростянець.

Тростянець відвідали київські інвестори, у проєктах були задіяні провідні українські архітектори Олег ДРОЗДОВ та Віктор ЗОТОВ. “Вони розробили проєкт реконструкції, але ми вже другий місяць чекаємо Постанови КМУ як по Охирці, так і по Тростянцю. З’ясовуються питання державного фінансування по цих об’єктах”, – повідомив Володимир Биков.

Також Світлана КРУШЕВСЬКА, керівник проєкту «Відновлення об’єктів інфраструктури, будівель, споруд та прилеглої території» презентувала власний проєкт нового залізничного вокзалу у Тростянці. Головний акцент було зроблено на тому, що вокзальний комплекс повністю змінить свій зовнішній вигляд, стане комфортнішим, зручнішим для відпочинку, а жителям міста нічого не нагадуватиме про пережите. Зокрема, танк, символ 40-ї танкової армії, буде перенесено до Меморіалу «Недоспівана пісня». При відбудові міста необхідно враховувати думки не тільки фахівців, а й мешканців, щоб стратегія розвитку формувала громаду. А місцеві жителі, які обговорюють проєкт на ФБ-сторінці у мера, відзначають вдале поєднання залізничного й автобусного вокзалів в одному просторі, втім, висловлюють побоювання, що через значну площу покриття тротуарною плиткою влітку вокзал може перетворитися на величезну пательню. Тож пропонують додати більше зелених насаджень та газонів. За інформацією Володимира Бикова, вокзал частково допоможе реконструювати “Укрзалізниця”.

Підприємці, у свою чергу, також чекають на відбудову. “Ми поговорили особисто з 33 підприємцями, чиї магазини були зруйновані у Тростянці. На зустрічі присутні були представники міської влади. Ми ознайомилися з пропозиціями і побажаннями людей. Проєкти, які вони побачили, їм сподобалися. І тепер для початку робіт чекаємо лише документи від Кабміну. Така ж ситуація і по відновленню житлової п’ятиповерхівки”, – повідомив чиновник.

До речі, для Охтирки подібна постанова вже працює, і є фінансування роботи по ремонту котельні та житлового фонду. Цього тижня буде вирішуватися питання, що робити з будівлею міської ради, вона знищена майже повністю, залишився лише фасад. Залізниця також розробляє проєкт Охтирського вокзалу, оскільки пряме влучання зруйнувало будівлю вщент, залишилася лише величезна вирва.

Що стосується зруйнованих приміщень Кадетського корпусу, там ремонтні роботи проводяться силами війскової частини, оскільки будівля лише рекомендована до включення у список пам’яток архітектури.

$750 мільярдів за десять років: у Швейцарії презентували план відновлення України. У межах стратегії українська влада планує реалізувати 850 проєктів і розраховує на щорічне зростання рівня ВВП країни на 7%

Залишається додати, що минулого тижня в Сумах презентували Стратегію відновлення та розвитку економіки Сумської області. Як зазначив Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ, це план спільних дій на найближчі три роки.

На кінець червня в області зафіксовано понад 2,2 тис. пошкоджених об’єктів (за попередніми розрахунками, орієнтовна сума для відновлення по зазначених об’єктах обліковується біля 52 млрд грн), у тому числі:
118 закладів освіти (сума відновлення – 8,3 млрд грн);
40 закладів охорони здоров’я (сума відновлення – 1,1 млрд грн);
4 заклади соціального захисту (сума відновлення – 0,07 млрд грн);
33 заклади культури та спорту (сума відновлення – 0,06 млрд грн);
101 об’єкт життєзабезпечення (сума відновлення – 1 млрд грн);
58 адміністративних будівель (сума відновлення – 0,6 млрд грн);
2 центри надання послуг (сума відновлення – 0,02 млрд грн);
3 вокзали (сума відновлення – 0,5 млрд грн);
49 промислових підприємств (сума відновлення – 3 млрд грн);
15 мостів, біля 1500 кілометрів доріг (сума відновлення – 21 млрд грн); 207 житлових багатоповерхових будинків (сума відновлення – 13 млрд грн); 1391 приватна садиба (сума відновлення – 2,4 млрд грн); 137 інших (невійськових) об’єктів (сума відновлення – 1 млрд грн).

Канада допоможе Сумщині
Заяви готовності допомогти Україні у реставрації та реконструкції зруйнованих чи пошкоджених об’єктів культурної спадщини уже роблять міжнародні партнери. Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко домовився з колегою з Італії Даріо Франческіні спільними зусиллями двох міністерств відбудувати маріупольський драмтеатр. Британський архітектор Норман Роберт Фостер, лауреат Імператорської та Прітцкерівської премій, погодився брати участь у відновленні Харкова. А дипломати Азербайджану вирішили підтримати розбомблений музей в Охтирці, з яким у них і раніше була культурна співпраця.

5 липня у місті Лугано, що в Швейцарії, пройшла Міжнародна конференція з питань відновлення України. Під час неї прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що допомогу у відбудові Сумської області після вторгнення рф надасть Канада.
Також стало відомо, які країни допоможуть відбудувати інші міста, які постраждали після навали рашистів. Італія оновлюватиме Рівне, Німеччина – Чернігів, США та Туреччина – Харків, Чехія, Фінляндія та Швеція – Луганськ, Бельгія – Миколаїв, Швеція та Нідерланди – Херсон, Швейцарія – Одесу, Норвегія – Кропивницький, Латвія – Запоріжжя, Італія та Польща – Донецьк.

Компанія Rolls-Royce займеться відновленням лікарні в селі Хухра Сумської області. Про це у Facebook повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я України. Відновлення планують завершити упродовж шести місяців. На реалізацію проєкту витратять 13 млн гривень, частину з яких зібрали самі співробітники Rolls-Royce. У МОЗ також повідомили, що амбулаторію повністю зруйновано в березні цього року внаслідок прямого влучення артилерійського снаряда російських окупантів.  Свої двері відновлений медичний заклад відкриє вже за 6 місяців.