Чи потрібен Сумам футбольний комунальний клуб, що програє практично всі матчі, підозрюється у «договірниках» і не може дати ради своїм «ультрас». Ціна питання – 6-10 млн бюджетних коштів на рік
З футбольним клубом «Суми» останнім часом трапилася ціла низка неприємних подій. Невиразна гра і невдалий виступ команди у першості. Бійка «ультрас» в Байраці. Підозра у договірних матчах комітету етики і чесної гри УАФ (наразі триває збір матеріалів). Відхід тренерів команди.
Реакція міської влади виявилася, можливо, запізнілою, але очевидною. Розпорядженням міського голови, голови Наглядової ради клубу Олександра ЛИСЕНКА директора коммунального підприємства ФК «Суми» Артема ЛИННИКА звільнено з посади за згодою сторін. Проте головних проблем команди це не вирішує. Бо знову в повний зріст постає питання: а чи потрібен місту комунальний клуб? А тим більш такий комунальний клуб?
У мерії поки що не коментують ситуацію, в якій опинилися клуб, і не говорять, що саме планують робити. Наразі в міській раді визначаються з директором клубу і головним тренером команди.
Атака на «Альянс-Арені»
Безлад на «Альянс-Арені» у с. Байрак Роменського району, де проводив свій домашній матч першості України серед команд другої ліги ФК «Суми», зчинили «ультрас». Хто саме затіяв бійку та які причини ганебної поведінки «ультрас» ФК «Суми», зараз з’ясовують правоохоронні органи і контрольно-дисциплінарний комітет Української асоціації футболу. Проте футболістам ФК «Суми» навіть і це не допомогло: звитягу святкували гості – ФК «Перемога» з Дніпра.
Цей поєдинок мав би проходити в Сумах на «Ювілейному» без глядачів через входження області в карантинну зону. Але через брак фінансів клуб не зміг заплатити 35 тис грн за оренду, а на стадіоні «Авангард» команді грати заборонено через численні недоробки стадіону. Але «ультрас» це не зупинило – вони поїхали за 120 км до місця проведення матчу.
Безлад на полі розпочався після того, як на 90-й і 93-й хвилинах гравці ФК «Перемога» забили два м’ячі і рахунок став 3:1 на їхню користь. Розлючені «ультрас», зламавши огорожу, вибігли на поле і стали атакувати гравців «Перемоги», пускаючи в хід образливі слова, кулаки і газові балончики. Лише після втручання представників поліції вони залишили межі поля, але швидко повернулися і продовжили «працювати» за своїм сценарієм.
У 2008 р. в Охтирці 300 «ультрас» київського “Динамо» влаштували криваву бійку під час матчу з місцевим «Нафтовиком-Укрнафтою»
За словами почесного президента ФК «Перемога» Феміса САГІРОВА, який був присутнім на матчі, п’ятеро представників клубу отримали травми різного ступеня тяжкості. «Поведінку вболівальників ФК «Суми» інакше як дикою не назвеш,- сказав Сагіров. – Ці фанати під час матчу ображали нашого нігерійського легіонера расистськими вигуками та жбурляли в нього пляшки. Мене дивує, чому так званий лідер «ультрас» спокійно гуляв доріжками стадіону, проходжаючи повз наших запасних гравців, чимало часу перебував біля лавки суперників. А після третього пропущенного м’яча дав відмашку своїм поплічникам штурмувати огорожу і прориватися на поле. Клуби, які не можуть відповісти за елементарну безпеку учасників змагань, не повинні грати у професіональній лізі».
Свою версію того, що сталося, оприлюднили в Інстаграм і представники «ультрас». Звинувачень на свою адресу вони не приймають, вважають, що ініціатором бійки став президент клубу команди суперників.
«ФК «Перемога» вже встиг набрехати зо три короби і переплутати всі причинно-наслідкові зв’язки. На відео чітко чути вигуки президента їхнього клубу в наш бік. Через вітер не чути фрази «Суми, смоктати!», яка була сказана неодноразово. Якщо хтось вважає, що це лише наша уява, то запитайте себе: була б у гравців нашого клубу (які знаходилися безпосередньо біля лави дніпрян) така ж реакція? Також очевидно, що хтось дуже схожий на почесного президента ФК «Перемога» мав намір використовувати зброю», – йдеться у заяві «ультрас».
Відразу зреагував на конфлікт у Байраку президент ПФЛ України Олександр КАДЕНКО. «Господарі не зуміли забезпечити порядок і зупинити вболівальників, які затіяли бійку з гравцями «Перемоги». Відсутність стюартів можна пояснити тим, що поєдинок мав відбутися за порожніх трибун. Ми відразу приступили до вивчення цього інциденту, і винні будуть обов’язково покарані. Ми залучили поліцію, яка також проводить розслідування. Сподіваюся, що хулігани, які напали на футболістів, будуть встановлені. Всі необхідні документи ми передамо в КДК УАФ, який і винесе вердикт щодо цього інциденту. ФК «Суми» не уникнути серйозних санкцій, починаючи з технічної поразки».
А ось як прокоментував ситуацію екс-президент ФК «Суми» Геннадій ДЕМ’ЯНЕНКО начебто на сайті клубу: «Перепрошую за інцидент. Наші «ультрас» не витримали «градусу» зустрічі. Тривала серія програшів команди завдячила нам недобру послугу. Це не виправдовує інцидент. Окрема справа – це неналежне забезпечення умов проведення матчу». До речі, цей сайт вже, за словами екс-директора КП ФК «Суми» Артема Линника, не має ніякого відношення до команди. Новий сайт уже готовий, але за браком коштів його не можуть запустити, аби він працював.
Причина – зацікавлені особи?
r: Чому так сталося? Чи можна було упередити конфлікт? І чи був він випадковим? І чи не обійшлося без чийогось «замовлення», аби гарячі юнаки влаштували таку «картинку»? Яка команда потрібна місту і чи потрібна взагалі? – говоримо з уже з екс-директором КП «ФК «Суми» Артемом Линником. Розмова відбулася якраз напередодні його звільнення з посади.
Артем Линник: Матч міг пройти без інциденту, якби ми грали в Сумах на «Ювілейному». Але за відсутності стабільного фінансування довелося грати в Байраку. Керівництво стадіону з розумінням віднеслося до нашої проблеми і дозволило провести зустріч безкоштовно. Я щиро вдячний їм за це і водночас вибачаюсь за вчинок наших горе-вболівальників.
Що відбулося на полі – всі прекрасно бачили. В цьому інциденті треба розбиратися детально, щоб зрозуміти суть того, що сталося. Є багато фактів, що гуляють, як кажуть, в інтернеті, зокрема – чому «ультрас» так себе повели, чи можна було все це попередити і запобігти інциденту?
r: Чи не це є причиною конфлікту інтересів між вами і екс-президентом клубу, про що ви натякнули в одному інтерв’ю?
А.Л.: Скажу так – без фактів говорити не варто. Якщо громадськість обговорює це, то з такої позиції це можливо…
Посада президента у штаті КП передбачена, але ніякого відношення до неї екс-президент наразі не має. Нам потрібна така людина з числа меценатів, яка б могла клубу допомагати не лише словами. Але такої людини, на жаль, в Сумах немає. А скажіть, будь ласка, хто піде сюди працювати, коли тут купа невирішених проблем? Чи можна було створити клуб і команду за три тижні до старту? Скажу відверто, якби там не було, цей проєкт – це справа честі нашої команди.
r: Чи були у вас розмови з групою підтримки перед матчем, про що ви їх попереджали і просили?
А.Л.: Розмова проходила за участю гравців. Я просив і попереджав фанів вести себе пристойно, зокрема не завдавати шкоди стадіону. Вони запевнили, що вестимуть себе адекватно і з їхнього боку жодного негативу не буде. На жаль, вони підвели, все вийшло навпаки. «Альянс-Арені» завдано збитків майже на 50 тис. грн.
r: Чи вдалося по свіжих слідах вирахувати і затримати винних?
А.Л.: Ствердної відповіді дати не можу. Але знаю, що Роменським відділенням поліції заведені справи і ведеться розслідування.
r: Як надалі плануєте працювати з фанами і що потрібно зробити, аби витягнути команду з дна турнірної таблиці?
А.Л.: На мою думку, з фанами треба не тільки постійно працювати, а й займатися – тільки не смійтеся – їхнім вихованням. Щодо майбутнього команди, то найперше – сісти за стіл переговорів і зрозуміти, хто яку політику веде, яка конкретна мета у міськради – господаря КП ФК «Суми», чим має займатися клуб, як працювати і хто має працювати з фан-сектором, вболівальниками, громадськістю.
Потрібна така людина з числа меценатів, яка могла б клубу допомогти не лише словами. Щодо майбутнього команди, то найкраще – сісти за стіл переговорів і зрозуміти, хто яку політику веде, яка мета у міськради – господаря КП «ФК «Суми»
Моє розуміння проблеми. Клуб має бути для вихованців сумського футболу. Треба провести чималий шмат роботи, щоб цього досягти. За три місяці багато людей, причетних до роботи клубу, показали, чого вони варті, в чому числі з числа керівників міста. Якщо створили клуб – треба ним займатися серйозно 24/7. В такому форматі, як існує сьогодні, він довго не протягне. Завдання наразі одне – дограти до зимових канікул. Для цього потрібні кошти. Я робив розрахунки на листопад. Нам виділили 500 тис грн. На зарплату піде 400 тис плюс 8 тис – податки. На які гроші їхати, за що орендувати стадіон? Я ставлю всім питання: що робити? Порадників у нас багато. Можливо, і ви порадите, як жити команді далі? Нам нав’язали думку, що команді для участі в чемпіонаті потрібно 6 млн грн. Але навіть при наших мінімальних зарплатах команді потрібно щонайменше 10 млн. Мені здається, що нас хтось підставляє, комусь вигідно цим оперувати.
r: А про «Барсу» Ю-19 Ви не забуваєте?
А.Л.: Наразі треба вирішити питання з тренерським штабом. Створення команди на базі вихованців «Барси» і КДЮСШ «Суми» цілком реально. Це буде великий стимул для гравців і вигідно з економічної точки зору для міста. Мені багато хто закидав: мовляв, чому тоді не формували команду на базі «Барси» Ю-19? На той час вона вже за графіком готувалася до чемпіонату ДЮФЛ України, і не було резону знімати її з цих змагань. Про це треба було думати відразу, як тільки ФК «Cуми» отримав путівку до другої ліги.
Екзамен на зрілість
За коментарями ми звернулися до офіційних осіб, які причетні до розвитку футболу Сумщини.
Андрій ПРОХОРОВИЧ, член виконкому Української асоціації футболу, голова Асоціації футболу Сумської області.
– В ситуації однозначно винні клуб і «ультрас». Клуб не забезпечив безпеки проведення матчу, а фани відзначилися своєю неадекватною поведінкою. В даній ситуації повинні були втрутитися поліцейські, але що могли зробити двоє осіб проти розлюченої групи хуліганів? До них будуть застосовані серйозні санкції. В Англії, приміром, таких «вболівальників» пожиттєво позбавляють права відвідувати будь-які матчі на території країни. Чому би таке не запровадити у нас? Аби команда надалі не ганьбила Суми, її треба на 99,9% формувати з вихованців місцевого футболу. Це моє побажання клубу. Найголовніша помилка в тому, що про своїх вихованців забули, а віддали перевагу іногороднім тренерам без досвіду роботи і гравцям. Однозначно треба було ставити свого тренера, своїх випускників спортшкіл і щороку робити ставку на них. А що зробили в клубі? От і маємо такий результат. А вибирати у нас є з кого. Приміром, з вихованцями Дмитра БЕРМУДЕСА вже рахуються суперники, яких вони обігрують. Потенціал у наших юнаків є, треба його реалізувати на практиці, а не віддавати перевагу легіонерам-заробітчанам. Чому вони згодилися грати за ФК «Суми» за «мінімалку», коли отримували в рази більше? От і думайте тепер: займалися гравці іграми з фіксованими результатами чи ні. А це – шлях на футбольне звалище. Я б не хотів, щоб там опинився ФК «Суми».
Альберт МОЛГАМОВ, офіцер безпеки Прем’єр-ліги чемпіонату України, член Наглядової ради ФК «Суми», голова Федерації футболу м. Суми:
-У другій лізі, як, до речі, і в першій, контролює хід матчів офіційна особа від Комітету арбітрів УАФ. Вона одночасно і спостерігач, і делегат. Їй, як і арбітрам, невідома ситуація в клубі, взаємовідносини з «ультрас» і т.д. За всіма нормам Регламенту змагань за організацію і безпеку матчів відповідає клуб-господар поля. Клуб мав передбачити таку поведінку «ультрас», обов’зково мав написати листа до поліції і попередити правоохоронців про можливі провокації і хуліганську поведінку так званих вболівальників. А що могли зробити двоє полісменів і четверо стюартів?
Практика показує, що всі європейські країни все це вже пройшли. Схоже, тепер наша черга. Як не прикро говорити, але ми в усіх позиціях постійно відстаємо. Футбол тут не виняток. І я, як голова міської Федерації футболу, зроблю все, аби клуб виправив ситуацію, швидко очистився і рухався вперед.
«Договірники» і зрив гри
Одночасно відповідний комітет ПФЛ України збирає матеріали на матчі, проведені за участю ФК «Суми» у цьогорічному чемпіонаті. Команду запідозрили в «договірниках» – іграх з фіксованими результатами. Або іграх «на контору», тобто на ставки на спортивному тоталізаторі. Найближчим часом КДК має оприлюднити результати розслідування договірних матчів та інциденту на «Альянс-Арені».
Аби команда не ганьбила Суми, її треба на 99,9% формувати з вихованців місцевого футболу
Також ФК «Суми» зарахована технічна поразка за непроведення домашнього матчу з «Таврією». У разі повторення або невиїзду нашe команду автоматично знімуть зі змагань.
Такий футбол нам не потрібен
Микола КЛЮС, тренер дитячих і юнацьких команд:
-Перефразовуючи слова відомого в минулому коментатора Миколи Озерова, скажу: «Такий футбол нам не потрібен». Команди грають для справжніх вболівальників, а не таких, які приїхали до Байрака. Вони, мабуть, не розуміють, що роблять, як «підставляють» нас усіх, їм, вибачайте, наплювати на футбол, на повагу до футболістів. Таким не місце на наших стадіонах.
Сергій ЛОРЕС, вболівальник:
-Соромно від того, що сталося. 9 років я мав можливість бачити організацію матчів на 6 аренах Лондона. І жодного разу не стикався з подібними фактами. І це в країні, яка до 1985 р. мала найгіршу репутацію поведінки вболівальників у Європі. Приміром, коли йшов на матч Ліги чемпіонів «Тотенхема» з дортмунською «Борусією», то тричі довелося проходити ретельний огляд працівниками контролю.
Причина того, що сталося у Байраку, -відсутність цілеспрямованої роботи клубу з фан-рухом команди. Необхідні корінні зміни в проведенні матчів будь-якого рівня. Для клубів повинні бути поставлені більш прийнятні фінансові умови, аби вони мали можливість проводити поєдинки як за участю широкого кола вболівальників, так і вузького – з числа проблемних фанів.
Анатолій ПОЛЯЧЕНКО, спортивний журналіст
– Тримати команду «варягів» ; на кошти міського бюджету – дуже погана ідея. Оті кілька футбольних мільйонів гривень можна використати набагато ефективніше. Я проти такої команди. Краще створити її з молодих сумських футболістів із місцевим тренером. Перед своїми глядачами, батьками, родичами, друзями хлопці однозначно будуть старатися, а при гарному тренерові зростатиме і їхня майстерність. Тоді можна говорити про якісь результати. А ставка на приїжджих гравців, як зробили в Сумах, – це шлях у нікуди.
Валерій ГАЛУШКА, ветеран сумського футболу, тренер:
– Не бачу в такій команді майбутнього. Чому не захотіли очолювати команду свої тренери? Над цим питанням треба задуматися. Схоже, в нашому футбольному господарстві щось діється не так. Формування нового ФК «Суми» наводить на таку думку. Чого він вартий – ми побачили з результатів.
Василь КАТКОВ, екс-гравець команди майстрів «Фунзенець» (Суми):
– У наш час тренери приділяли велику увагу місцевим футболістам. А що наразі? Результат – понад усе. Але і його, на жаль, немає. Мій онук свого часу займався на «Барсі», і були гравці, яких можна було залучати в команду. Уваги ніхто на них не звертає.
Ірина СМІРНОВА, менеджер інтернет-видання:
-Я не палка вболівальниця футболу, але цікавлюся виступом команди. Я не проти футболу, але для мене незрозуміло, чому громада має спонсорувати чиїсь захоплення? Чи немає в Сумах інших місць, куди можна вкласти наші податки? А на футбол нехай дають кошти спонсори (депутати-мільйонери, бізнесмени). До речі, не пригадаю, щоб у містян взагалі питали, чи згодні вони, аби їхні податкові кошти йшли на оплату футбольної команди. А варто було б поцікавитися їхньою думкою.
Чому команда не грає на «Авангарді»?
Стадіон «Авангард» отримав Першу категорію УАФ. Тож тут дозволено проведення матчів чемпіонатів серед клубів ПФЛ другої ліги, молодіжних та юнацьких складів команд (Ю-19 та Ю-21) і розіграшів Кубка України до стадії 1/8 фіналу.
Футболісти ФК «Суми», будучи учасниками Аматорського чемпіонату України, випробували нове поле зі штучним покриттям. А от проводити матчі другої ліги команді заборонили.
Як повідомив голова Комітету з питань стадіонів та безпеки проведення змагань УАФ Геннадій ПРОКОПОВИЧ, у січні інспекція перевіряла готовність стадіону у відповідності до стандартів першої категорії. За підсумками роботи сформовано ряд рекомендацій із 26 позицій, які треба привести до відповідних вимог. Не облаштовано, зокрема, входи на стадіон для глядачів, не встановлено електронне табло і лаву з навісом на 2 місця для четвертого арбітра, не обладнано освітлення поля, зони для УІР і представників ЗМІ тощо – це лише третина пунктів, які не були враховані при проєктуванні і будівництві. Лише після їх усунення і перевірки комісія дасть відповідний дозвіл.
Але місто не поспішає виправляти огріхи, допущені при будівництві об”єкта. Наразі ФК «Суми», як той сирота при живих батьках. Нагадаємо, горезвісна реконструкція стадіону розпочалося ще у 2016 р.
– У наступному році плануємо продовжувати роботи щодо реконструкції стадіону, плануємо виділяти кошти. З депутатами також це обговорили. І необхідно завершувати роботи по всьому комплексу. Ми потрапили до програми ДФРР, але потрібна підтримка народних депутатів, обласної державної адміністрації. І в цьому є порозуміння – це головне. Цей проєкт треба завершувати спільними зусиллями. Бо тут тренуються представники майже 20 видів спорту, а це – більше двох тисяч спортсменів,- зазначив міський голова Олександр ЛИСЕНКО після недавніх оглядин та перевірки роботи , які виконуються на «Авангарді».
Першу категорію мають також «Альянс-Арена» (с. Байрак), «Вікторія» (смт Миколаївка) і «Стадіон ім. В.Куца» (Тростянець).
Сторінки історії безчестя
Зняли очки і оштрафували
18 березня 2006 р. у Стрию відбувся першоліговий матч чемпіонату України між львівськими «Карпатами» і «Спартаком» (Суми), який завершився перемогою господарів 2:1. Після нього у деяких ЗМІ з’явилися публікації, в яких цей поєдинок назвали «договірним». Розглянувши епізоди матчу, Комісія чесної гри вирішила вважати його таким, що пройшов без належної спортивної боротьби з нехтуванням інтересів глядачів окремими футболістами «Спартака» після забитого на 90-й хвилині гри м’яча у ворота «Карпат». Це дало можливість господарям забити переможний м’яч у доданий арбітром час.
Однак перше рішення не задовольнило бюро ПФЛ, і були вивчені додаткові обставини, які з’явилися у цій справі. Під час повторного розгляду цієї скандальної справи Комісія чесної гри змінила свій висновок. Якщо в попередньому йшлося про те, що без належної спортивної боротьби зіграно лише 3 заключні хвилини матчу, то в остаточному йдеться вже про те, що футболісти діяли за подібним сценарієм впродовж усієї зустрічі. Висновок комісії: гра між «Карпатами» і «Спартаком» – договірний матч. 26 квітня Бюро ПФЛ анулювало результат матчу і присудило обом командам технічні поразки та оштрафувало кожну на 5 тис. у.о.
Подарунок від гостей
20 квітня 2008 р. охтирський «Нафтовик-Укрнафта» у матчі 26 туру чемпіонату України вищої ліги приймав «Динамо» (Київ). Матч зібрав майже 5,5 тис вболівальників. Але свято футболу перетворилося на криваву бійку, яку затіяли три сотні псевдовболівальників столичної команди.
На 89-й хвилині почалася масова бійка на трибуні. Свою незрозумілу звідки взяту агресію фани демонстрували на міліції, дітях, жінках – всіх, хто потрапляв під їх гарячу руку. Аби привернути увагу судді до того, що відбулося в метрі від бокової лінії, гру зупинив… вболівальник «Нафтовика», який вибіг на поле. Суддя відвів команди в підтрибунне приміщення. Бійка тривала. Через 20 хвилин матч продовжився. На підмогу правоохоронцям прийшли жителі Охтирки, які допомогли втихомирити розгніваних фанів «Динамо». Вони почали відступати, їх оточила міліція в одному із секторів. Підсумки кривавої бійки, в якій взяла участь майже чверть стадіону, – розбиті голови людей, зірвані і понівечені пластикові сидіння, безлад на стадіоні. Загалом було завдано збитків майже на 80 тис грн.
Справу спустили на гальмах. Як же так – підставляти «Динамо»! Тоді було заарештовано 12 київських фанів. На що вони «напрацювали», ніде не повідомлялося. У січні 2009 р. з «Нафтовика-Укрнафти» зняли 3 очки, і клуб вибув із пищої ліги.
Як Суми втратили професіональний клуб?
12 березня 2020 р. КДК УАФ позбавив ПФК «Суми» професіонального статусу за участь у договірних матчах в сезоні 2018-2019 рр. Президенту клубу і двом гравцям заборонено проводити будь-яку діяльність, пов’язану з футболом. Помічник головного тренера, його консультант і 11 гравців отримали покарання на різні терміни з випробувальним строком. Прикро, але серед них – і троє вихованців сумського футболу.
У тому сезоні ПФК «Суми», за який грали гравці з інших міст, яких тренував тренер із іншого міста, встановив антирекорд Першої ліги. Команда програла 11 матчів з великими рахунками – від 0:3 до 1:10 за різниці м’ячів 1-64. Після того сезону ПФК «Суми» зник з футбольної карти України.
Наші у Вірменії теж попалися
У сезоні 2020 р. через участь у договірних матчах було зупинено чемпіонат першої ліги Вірменії. Серед 45 гравців, яким заборонили працювати у футболі, – 25 українців. Серед інших покарання отримали і сумчани Єгор ЛУГОВИЙ та Богдан СУХОДУБ
Р.S. Осінню частину чемпіонату ФК «Суми» завершив на останньому, 16 місці серед команд групи Б. У 18 матчах сумчани набрали усього 5 очок. В їхньому пасиві – 15 поразок, з них у 12 поєдинках поспіль. Домашню зустріч з городянами Миколаєва перенесено на весну.
Григорій Рева