Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

1 загиблий і 110 поранених внаслідок атаки по Сумах

473

Після вибуху у Сумах спочатку було повідомлено, що 111 мешканців міста звернулися до медиків за допомогою з пораненнями різного ступеня важкості. Серед них було 87 дорослих та 24 дитини. Стан одного з госпіталізованих дорослих оцінювався як важкий. На жаль, 1 квітня ввечері стало відомо, що чоловік 1948 р.н., на жаль, помер в лікарні.

У понеділок, 24 березня, приблизно о 14 годині, у Сумах почули звук вибуху. Він був настільки потужний, що навіть за кілька кілометрів від його епіцентру вікна у будинках, здавалося, ледь не повилітали. Попередньо, за словами начальника Сумської ОВА Володимира АРТЮХА, Суми атакували балістичною ракетою, але її тип поки що встановити не вдалося – офіційної інформації про це не було. Не встигли навіть дати сигнал повітряної тривоги – він пролунав уже після вибуху.

Вибух у середмісті
Влучання прийшлося у густонаселене середмістя Сум, де знаходилися багатоповерхівки, медичні заклади, заклади освіти, адміністративні будівлі тощо. У зону удару потрапили дві школи, але у момент вибуху всі учні знаходилися у захисних спорудах. Після деблокування рятувальниками укриттів, де перебували школярі, їх вивезли в безпечні місця і передали батькам. Поранених серед учнів не було, повідомив Володимир Артюх.

Внаслідок вибуху у одній з багатоповерхівок зайнялась пожежа. Також пошкоджені вікна, двері, дахи у довколишніх будинках. Спочатку було відомо про 28 поранених, серед них четверо дітей, але з кожним днем кількість людей, які зверталися за допомогою до лікарів, зростала.

Станом на 31 березня відомо про 111 травмованих людину. За медичною допомогою звернулося 87 дорослих та 24 дитини. Наразі в стаціонарі лікується 14 дорослих та 16 дітей. Одна доросла людина та одна дитина знаходяться у стабільно важкому стані.

За даними міськради, пошкоджено 26 будівель різного призначення та форм власності, серед них: три школи, дитсадок, заклад профтехосвіти, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, лікарня, 16 житлових будинків, ресторанно-розважальний комплекс, СТО, адміністративна будівля ТОВ. Загалом вибито понад три тисячі вікон, пошкоджено покрівлі у восьми багатоквартирних і чотирьох приватних будинках. Дахи чотирьох багатоквартирних будинків потребують капітального ремонту. Без водопостачання та газопостачання залишаються сім будинків. Підрахунок завданих збитків та втрат ще триває.
Як зазвичай у таких випадках, потрібно відзначити роботу працівників ДСНС, медиків, поліції, газовиків, представників комунальних підприємств та благодійних фондів, які відразу ж почали допомагати тим, хто цього потребує. Тих, хто не мав де заночувати, розселили, було розгорнуто два Пункти незламності, розпочав роботу штаб по ліквідації наслідків атаки, який очолив перший заступник міського голови Артем КУЗНЕЦОВ. Наразі роботи по ліквідації наслідків атаки тривають, як кажуть, у плановому режимі.

На прикордонні дуже важко
На прикордонні Сумщини ситуація стабільно важка – кожного дня туди прилітають КАБ, «шахеди», FPV-дрони, атакують з артилерії тощо. Тому у кільках прикордонних громадах – Краснопільській, Хотінській, Миропільській, Юнаківській оголошена евакуація, яка триває. Дуже складна ситуація у Краснопільській громаді. Секретарка селищної ради Ірина ЮХТА говорить: «У нас дуже багато обстрілів. Це й авіаобстріли, постійно летять КАБ на громаду, це і “шахеди”, FPV-дрони, вони нищать наші заклади соціальної сфери, об’єкти критичної інфраструктури, житлові будинки. Дуже багато вже пошкоджено і зруйновано житлових будинків. Дуже багато людей виїжджає, практично виїхало все селище Краснопілля, залишаються десь близько 150 людей, які або не бажають виїхати, або ще не готові. Кажуть, будуть виїздити, але трошки пізніше. Ситуація дуже складна. Не працюють у нас магазини, не працюють аптеки. У багатьох населених пунктах відсутнє електропостачання, газопостачання. Зруйновані Краснопільська лікарня, центр первинної медико-санітарної допомоги, Палац культури, ліцей №1, це один із найкращих закладів у Сумській області. Також зруйновані об’єкти критичної інфраструктури: хлібохарчовий комбінат, це практично все що можна руйнувати, ворог нищить і руйнує».

Виїхали з Краснопілля і наші колеги – редакція газети «Перемога», а головний редактор Олександр МОЦНИЙ став до лав ЗСУ. «Мій блокнот журналіста, сподіваюсь, тимчасово, змінюється на однострій. Це крутий поворот у моєму житті, але, напевно, колись це мало статися”, – написав Олександр у соцмережі.

У Хотінській громаді теж триває евакуація. Наразі у населених пунктах, за словами голови громади Миколи ТОРЯНИКА, залишається близько 700 людей – більшість з них у Хотіні та Писарівці. У тих селах, що близько до кордону, залишилось по кілька людей. Більшість евакуйованих їде до родичів, а тих, кому немає куди їхати, селять у гуртожитки по громадах області. “Процес евакуації іде дуже важко через FPV-дрони. Днями вивозили на причепі трактора жінку похилого віку маломобільну і чоловіка без ноги, але цей трактор наздогнали два російських дрони і знищили трактор і довелося цих людей на півдороги забирати”, — розповідає голова громади.

За словами голови Юнаківської громади Олени СІМИ, наразі у громаді лишається більше 200 людей. Практично всі, хто хотів, вже виїхали. Незважаючи на небезпеку, місцеві навідуються до рідних місць – приїздять зранку, працюють по господарству і увечері їдуть назад. За словами голови громади, росіяни найбільш активно обстрілюють Басівку.

За словами голови Миропільської громади Олени ШАРКОВОЇ, наразі організовану евакуацію з громади призупинили, але люди продовжують евакуюватися самостійно. Зокрема, у неділю 30 березня, з громади виїхало 17 людей. Зараз у Миропіллі залишилося 42 мешканці, а у громаді – близько 200. На минулому тижні у Миропіллі КАБ зруйнував амбулаторію, яка розташовувалася в будівлі, що була історичною пам’яткою (раніше – земська лікарня, а 100 років тому – “Особняк Глуховцева”). Ще кількома днями раніше у тому ж Миропіллі було пошкоджено Свято-Миколаївський монастир, який було збудовано у 1885 році.

Наступ та прориви
Державний кордон України в Сумській області росія не прорвала. Про це повідомив спікер ДПСУ Андрій ДЕМЧЕНКО: «Малі штурмові групи мають одне завдання — перетнути лінію державного кордону, максимально глибоко зайти на територію України, закріпитися, дочекатися підкріплення такими ж малими групами і вже вести активні бойові дії по території України. Але наші воїни застосовують артилерійські засоби, мінометні розрахунки, дрони і не дають змоги противнику досягти тих цілей, які він ставить перед собою”. Співзасновник аналітичного проєкту DeepState Руслан МИКУЛА повідомив, що росіяни продовжують спроби прориву кордону на Сумщині в нових місцях. «В “сірих” зонах тривають бої. “Війська рф намагаються прорвати кордон на Сумщині біля Басівки та Володимирівки, щоб створити санітарну зону. Сили Оборони діють, щоб не дати ініціативі перейти на бік противника”, — йдеться в повідомленні DeepState. Президент України вважає, що росія готує новий наступ у Сумській та Харківській областях.

Про це Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ сказав в інтерв’ю Le Figaro: “Я можу підтвердити, що путін намагається виграти час і готується до весняного наступу. Ми бачимо підготовку до цієї операції та поділилися нашими розвідданими з союзниками. Треба дивитися на ситуацію з широко відкритими очима. путін готує новий наступ, зокрема у Сумській та Харківській областях”.

Водночас американські аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що росія хоче вплинути на хід переговорів щодо припинення бойових дій, тому розгортає масштабні атаки на кількох ділянках фронту в Україні, але навряд чи досягне значних успіхів. Експерти пишуть, що останнім часом спостерігались наступальні операції росіян на Лиманському, Покровському та Оріхівському напрямках. Також ворог тисне на півночі Сумської області, щоб витіснити сили ЗСУ з курщини.
В ISW вважають, що росіяни навряд чи перекинуть сили з курської області для просування в сторону Сум. У рф не вистачає оперативних резервів для проведення масштабної операції, оскільки всі наявні сили задіяні на інших ділянках фронту. Також експерти пишуть, що у ворога немає достатньо сил для операцій проти таких великих міст як Суми, Харків чи Запоріжжя. росія зазнала великих втрат в особовому складі та техніці за роки війни. Починаючи з зими 2022 року, росія не продемонструвала здатності проводити складні операції з одночасним наступом на кількох напрямках.