Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Жителі Сумщини допомагають Збройним силам

Благодійний ярмарок у Сумах
481

Кожного дня ми прокидаємося на один день ближче до перемоги України. Наші хлопці і дівчата воюють, відстоюють правду та свободу у пекельних боях, волонтери забезпечують їх всім необхідним і, здається, можна попросити у них бойових драконів, а у відповідь почути лаконічне: «Вам яких і скільки?» Хтось забезпечує підрозділи домашніми смаколиками, хтось плете маскувальні сітки, інші заробляють для армії кошти або піклуються про тварин. А дехто просто поводить себе тихо, не розганяючи зраду і не викладаючи у мережу відео «прильотів», тобто, хоча б не заважає. Таким чином, сьогодні кожен українець знайшов власну індивідуальну зброю. Але цього разу хочемо розповісти історії творчих людей, які своїм умінням створити щось незвичайне підтримують бойовий дух, створюючи символи героїчної боротьби, а також про вагомий внесок молодого покоління українців.

Джавелінка і Байрактарчик
З самого початку війни на творчому фронті невпинно працює сумська художниця Світлана КАЧУРОВСЬКА, відома землякам створенням надзвичайно теплих та затишних Світайликів і Засинайликів – ілюстрацій для дитячих віршів про пробудження та солодкі сни малюків. Вже під час війни у неї народилася ідея намалювати нових героїв з актуальними новим часам іменами. Так з’явилися Джавелінка, Байрактарчик, Бджовеліни й Коти-вояки, Калинка, Альтанка, снайперка Зая-яка-не-Кікімора, що спочатку давали розраду самій художниці, а потім відправилися у великий світ, щоб підбадьорювати і дарувати упевненість у перемозі. Ця серія робіт отримала назву «орнамтики». Наразі їх уже трохи більше десяти, вони прикрашають собою не лише листівки, а й футболки, чашки, стікерпаки, печиво і тішать своїх власників не лише в Сумах і Україні, а й закордоном – вони розлетілися у Францію, Польщу, Німеччину, Словаччину. Обрати свого казкового героя можна на сторінках соцмереж автора, замовлення отримати поштою. А ще – орнамтиків можна часто побачити на благодійних ярмарках у Сумах. Частину коштів від продажу листівок Світлана передає на підтримку ЗСУ.

Невдовзі у колекції казкових героїв українського спротиву з’являться нові персонажі, а сама Світлана обмірковує можливість пошиття суконь з принтами у вигляді орнамтиків. «Я малюю їх і вірю в Перемогу! Це такий оберіг, який дозволяє помріяти, надихнутися, повірити! Дякую, мої хороші, за підтримку і довіру! А я працюю для вас на творчому фронті, і дуже сподіваюся, що мої герої, хоч на мить, подарують вашому обличчю щиру добру посмішку», – говорить Світлана Качуровська.

Суми тримають марку
Марками нині цікавляться не тільки філателісти – продаж нової марки «Укрпошти» із російським військовим кораблем, який слідує у всім відомому напрямку, спричинив ажіотажний попит. А відтепер і в Сумах завдяки творчій багатогранності дизайнера Дмитра ДУБОВИКА є справжній поштовий символ української визвольної боротьби. Раніше до актуальних подій та загальносвітових проблем Дмитро створював серії постерів. Так він став автором проєкт “D!CKtators”, що нагадує про зв’язок диктатури з війною, смертю та руйнуванням, випустив авторські плакати до дня народження Івана Герасимовича Харитоненка та постери з сумськими пам’ятками архітектури Також він автор постерів про українських літераторів та окремо про ковід-карантин.

Сумська марка також з’явилася на основі серії постерів. До ідеї її створення Дмитра підштовхнув знайомий. «З «Укрпоштою» всі деталі було узгоджено швидко і якісно – розповідає Дмитро. – Цими марками ви можете розрахуватися при відправленні листів. На своїй ФБ-сторінці я оголосив опитування і поцікавився, яку суму людям посильно витратити на один лист марок. У результаті була визначена ціна 333 грн, при собівартості у 250 грн.

Різниця йде на потреби ЗСУ або передається громадському фонду «Суми», який також займається допомогою нашим воїнам». До речі, спочатку багато хто з охочих придбати марку перепитували, чому на зображенні присутня літера V, яка разом з Z стала символом рашистів. Втім, нехай це не лякає – поштові марки та марковані конверти з літерним номіналом V – це тариф вартістю 12 грн для пересилання простих листів масою до 50 г по Україні.

Наразі за попереднім замовленням було виготовлено 52 сета марок. Втім, Дмитро Дубовик добріший, ніж «Укрпошта», що відмовилася додрукувати тираж першої найпопулярнішої марки, а тому продовження обов’язково буде, і набір зможуть отримати всі бажаючі. Замовлені марки в Сумах Дмитро доставляє сам, тож їх купівля є подвійним профітом – внесок коштів на потреби армії та знайомство з автором.

Граємо – перемагаємо
На тлі нещодавної втечі російских військ з острова Зміїний варто згадати про відеогру, яку двоє сумських підлітків створили ще навесні. Тоді 14-річний програміст Тимур і 17-річний автор моделей Степан розробили проєкт, названий на честь знаменитої фрази прикордонника Романа ГРИБОВА, який вказав напрямок слідування російському воєнному кораблю. За сюжетом гри треба за допомогою вогнемету і «бандерівських смузі» якомога якісніше нищити окупантів, що намагаються висадитися на острові. За кожного вбитого ворога нараховуються очки і можна до нескінченності бити власні рекорди або змагатися з іншими гравцями.

До речі, ця гра пов’язана не лише з військовою, а й з екологічною тематикою, бо за сюжетом тварини, що мешкають на острові Зміїний, нищать біосміття. Керівник студії розробки ігор при Сумському держуніверситеті Ілля САФРОНОВ запропонував Тимуру і Степану створити новий рівень, де військові ЗСУ сортуватимуть російську військову техніку і перероблятимуть в українську.

Тендітність та арматура
Маленькі українці, у яких жорстока і підступна війна вкрала дитинство, наближають перемогу разом із дорослими. Вони пишуть листи на підтримку воїнам, плетуть маскувальні сітки та збирають гроші на допомогу ЗСУ. Днями білопільський волонтер Сергій ДОЛУДА виклав відео, яке зафільмувало роботу 13-річної місцевої дівчинки Катрусі, що за два дні самотужки зробила 500 металевих скоб для укріплень. Скоби у волонтерів терміново попросили військовослужбовці, пан Сергій передав замовлення в одну з місцевих майстерень, а коли отримав інформацію, що деталі готові, приїхав їх забрати і був глибоко вражений, що виконала таку важку роботу з виду тендітна білявка.

«Коли мені показали, як і хто працював, я був дуже здивований та приємно вражений. Катюшка, ти справжня молодчинка! З такими помічниками ми точно переможемо! Для розуміння важкості поставленої задачі – скоби треба було виготовити з арматури 10 мм», – розповів Сергій. Дядько Каті наразі захищає Україну в ТРО, саме тому вона особливо старанно намагається допомогти воїнам. «Навіть не очікували такої популярності – зізнається мама дівчинки Олена. – Нам пишуть коментарі із захватом та підтримкою навіть з США. Катя просто прийшла до майстерні наших знайомих, дізналася, що треба зробити такі скоби і запропонувала свою допомогу. Після короткого майстер-класу вона стала до роботи. Наша донечка займалася танцями та бігом, тож звідси й фізичні сила та витривалість».

Маленькі, але сильні духом
Пропонуємо згадати, як саме українські діти приєдналися до боротьби із ворогом. Однією з найбільш зворушливих історій, про яку стало відомо ще на початку війни, став вчинок 6-річного хлопчика із Кролевця, який передав Збройним силам України квадрокоптер, який він довго чекав, і нарешті отримав у подарунок на день народження. Про гаджет він давно мріяв, втім дізнавшись, що такі дрони можуть використовувати військові, хлопчик наполегливо захотів віддати їм свій подарунок, бо їм потрібніше.

У Луцьку діти долучилися до анонсованого Сергієм ПРИТУЛОЮ збору коштів на «Байрактар». Вони продали 25 кілограмів черешні з власного подвір’я й заробили тисячу гривень. Перехожих діти закликали купувати вигуками “Смачні солодкі черешні, як мед!” Менш ніж за дві години усі ягоди були продані. Половина виручених коштів тут же була передана на корисну справу

Між тим, у столиці 10-річна чемпіонка світу з шашок Валерія ЄЖОВА вирішила грати у свою улюблену гру з перехожими за донат на користь ЗСУ. За три дні дівчинка зібрала на потреби армії понад шість тисяч гривень. Про це розповів віцепрезидент Федерації шашок Києва Віктор КОВАЛЕНКО у Facebook. Гравець може пожертвувати будь-яку суму, навіть одну гривню. Якщо він зможе перемогти чи зіграти внічию, грає ще одну партію безплатно. Такі умови залучили багатьох охочих.

“Приблизно за годину Лєра зіграла 25-30 партій і всі виграла! Деякі гравці приходили повторно, а один хлопчик років восьми зіграв 4 партії. Дуже хотів виграти, але проти чемпіонки він не мав шансів. Лєра навіть давала йому одну шашку фори. Багато людей підходили та клали гроші в коробочку просто так, не граючи. Результат – 1200 грн! Валерія не збирається зупинятися на досягнутому”, — написав він.

14-річний юнак з Івано-Франківська Володимир РОМАНЧУК продав знакову річ, щоб допомогти армії. У 2019 р. під час гостьового матчу з Португалією футбольному фанату дісталася футболка самого Кріштіану РОНАЛДУ з його автографом. Володимир вирішив зробити свій внесок у допомогу ЗСУ та виставив футболку на аукціон. У результаті лот пішов з молотка за 70 тис. грн, новим володарем футболки став мешканець США Руслан КАРИЙ.

Також у Дніпрі шестирічна дівчинка збирає гроші на бронежилети, граючи на флейті, в Одесі діти продають іграшки, щоби допомогти ЗСУ та переселенцям, а дев’ятирічна дівчинка відрізала волосся, аби допомогти ЗСУ.

Ксенія Соболєва
Панорама №18-2022
Фото з відкритих джерел