Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Законодавчі зміни, які вплинуть на сумчан та бізнес

93

Жителів Сумської області і бізнес Сумщини очикують зростання податків, тарифів та зарплат, а також нові правила для ФОПів. Сумські підприємці уже оголосили про акцію протесту, яку вони проведуть під стінами міської і обласної адміністрації 7 лютого

Минулий рік був багатим на зміни до законодавства, які вплинуть на людей та бізнес у поточному році: зростання цін та регулярних платежів, РРО, тобто касові апарати для підприємців, податок на Google та нове харчування у школах. Щоправда, не всі нововведення припадуть українцям до смаку, адже нам очікувано доведеться більше сплачувати та у черговий раз затягнути паски. Адже тигр, під знаком якого триватиме поточний рік, – не зебра, й всі смуги на ньому чорні…

«Мінімалка» зросте мінімально
Закон «Про державний бюджет на 2022 р.», який Верховна Рада ухвалила 2 грудня, передбачає підвищення соціальних стандартів. Проте відбудеться це не одразу. Майже весь рік «мінімалка» становитиме 6500 грн. на місяць – такою вона стала 1 грудня 2021 р. Тоді мінімальна зарплата зросла на 500 грн. Нове її підвищення заплановане на жовтень цього року – вона «підросте» на 200 грн, або на 3%, до 6700 грн. Наступного разу вона зросте вже на початку січня 2023 р. – до 7 176 грн.

Живемо «на мінімалках»
Прожитковий мінімум для працездатних осіб підріс разом з мінімальною зарплатою 1 грудня 2021 р. – до 2 481 грн. З початку грудня загальний прожитковий мінімум підвищився до 2 393 грн., для дітей віком до шести років – до 2 100 грн., від 6 до 18 років – до 2 618 грн., а для осіб, які втратили працездатність, – до 1 934 грн.

З першого квітня 2022 р. діятимуть винятково електронні рецепти на ліки

У 2022-у два підвищення прожиткового мінімуму – у липні та грудні. Загальний показник 1 липня зросте до 2 508 грн, а 1 грудня – до 2 589 грн. Для працездатних осіб – до 2 600 грн та 2 684 грн відповідно.
Для дітей віком до шести років розмір прожиткового мінімуму з липня становитиме 2 201 грн, з грудня – 2 272 грн. Для дітей віком 6-18 років сума зросте до 2 744 грн та 2 833 грн відповідно.
Для осіб, що втратили працездатність, з 1 липня сума зросте до 2 027 грн, з 1 грудня – до 2 093 грн.

Податки для ФОПів
Зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму впливає на ставки податків для фізосіб-підприємців. Збільшення мінімальної зарплати з 1 грудня 2021 р. до 6 500 грн. позначилось на розмірі єдиного соціального внеску (ЄСВ), адже ставка його нарахування залишається незмінною – 22%. Таким чином, з 1 січня 2022 р. мінімальний розмір ЄСВ на місяць становитиме 1 430 грн., а з 1 жовтня він зросте до 1 474 грн.
Максимальний розмір нарахованого ЄСВ (15 “мінімалок”) на місяць з 1 грудня збільшений до 21 450 грн, а з 1 жовтня 2022 р. він становитиме 22 110 грн.
Те ж стосується і єдиного податку. Для ФОПів першої групи розмір єдиного податку на місяць у 2022 р. становитиме 248,1 грн (не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня). Для ФОПів другої групи – 1 300 грн. (20% від “мінімалки”), для третьої групи – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ. Доходи ФОПів, що працюють за загальною системою оподаткування, отримані протягом календарного року від господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу.

Всі на касу
З 1 січня 2022 р. каса (реєстратори розрахункових операцій) стала неодмінним супутником переважної частини бізнесу в Україні. Набув чинності закон, відповідно до якого використання касових апаратів стане обов’язковим для ФОПів, які проводять розрахункові операції. Бізнес, який отримує гроші від кінцевих покупців у формі готівки, жетонів, талонів або розрахунків з використанням банківських карток та інших платіжних систем, здійснює розрахункові операції. Нововведення стосуються фізособ-підприємців 2-4 групи, незалежно від виду їхньої діяльності та рівня доходу, зокрема це інтернет-магазини, ресторани, кафе, турагенції, готелі, крамниці, магазини ювелірних виробів тощо. Захищеними від користування касовими апаратами залишаються ФОПи 1-ї групи. Це ті підприємці, які не мають найманих працівників і здійснюють роздрібну торгівлю за готівку на ринках. Крім того, аби не встановлювати касовий апарат, дохід ФОПів 1-ї групи не повинен перевищувати 1,002 млн гривень.

12 підвищень
На 2022 р. заплановано 12 етапів підвищення пенсій для різних категорій населення. Середньорічний розмір пенсії становитиме 4 533 грн. 1 січня 2022 р. набуває чинності Закон “Про статус та соціальний захист українців, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. У зв’язку з цим пенсійні виплати підвищать 39 481 особі. З 1 січня мінімальні пенсійні виплати для осіб, які отримали інвалідність внаслідок участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, залежатимуть від групи інвалідності.
Для першої групи інвалідності вони становитимуть 14,6 тис. грн, для другої – 9,5 тис. грн, для третьої – 7 тис грн.
У Мінсоцполітики повідомили, що з 1 грудня 2022 р. будуть збільшені розміри пенсії для 18 тис. осіб з урахуванням збільшення середньої зарплати, яка враховується при обчисленні пенсії.
Крім того, з початку 2022 р. підвищення на 9% від розміру пенсії передбачене для жінок віком понад 60 років.
У жовтні уряд встановив, що із січня мінімальна пенсійна виплата кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку) захисників (захисниць), що загинули в зоні проведення АТО/ООС, становитиме не менше 7 800 грн.
У січні також зростуть пенсійні виплати для 65-річних осіб у зв’язку із зростанням “мінімалки”.
З 1 грудня 2021 р., відповідно до зростання прожиткового мінімуму для непрацездатних, мінімальна пенсія становить 1 934 грн. Такою вона буде і з 1 січня 2022 р. З 1 липня вона зросте до 2 027 грн, а з 1 грудня – до 2 093 грн.
З 1 березня запланована індексація пенсій для майже 10 млн пенсіонерів. У 2022 р. вона торкнеться всіх пенсіонерів.
У березні повинна відбутися індексація компенсаційних виплат для пенсіонерів, старших за 75 років. Такі доплати встановили з 1 жовтня 2021 р. Для 75-річних пенсіонерів сума становитиме 400 грн, для 80-річних – 500 грн.
З жовтня запланована нова мінімальна пенсійна гарантія. Людина, старша за 70 років, яка має трудовий стаж 35 років (чоловік) або 30 років (жінка), отримуватиме не менше 3 тис грн.
Якщо стаж менший, мінімальна пенсійна виплата для цих катеорій громадян визначатиметься пропорційно до стажу. За наявності страхового стажу в чоловіків 25 років, а в жінок 20 років вона становитиме мінімум 2 500 грн.

Заплати ще більше
Так званий ресурсний закон, спрямований проти олігархів, містить і норми, що вплинуть на звичайних українців. Він передбачає підвищення акцизів на алкоголь та інші продукти. Хоча ціни на підакцизні товари постійно зростають, розміри акцизів в Україні не переглядалися кілька років.
Депутати вирішили підвищити всі ставки акцизів на алкоголь на 5%. Цю норму навряд чи можна назвати антиолігархічною, оскільки за таке підвищення заплатять споживачі. Ще одна важлива зміна – податок з продажу нерухомості.
Наразі прибуток від продажу одного об’єкта на рік не оподатковується, а продаж другого і наступних оподатковується за ставкою 5%. Відповідно до нового закону, прибуток від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості, проданих фізичною особою за рік, мав оподатковуватися за стандартною ставкою – 18%. Проте до другого читання проекту цю норму пом’якшили. Тепер сплачувати 18% податку доведеться не з усієї суми, отриманої від продажу нерухомості, а лише з різниці між сумою продажу та ціною, за яку нерухомість перейшла до продавця.
Оподаткуванню підлягають угоди, які передбачають перехід права власності на житловий будинок чи його частину; квартиру чи її частину; кімнату; гараж; садовий будинок та господарські споруди, землю під ними; земельну ділянку.

Зміни для землевласників
Податковий закон з 1 січня впроваджує нову систему оподаткування сільгоспвиробників. Він вводить поняття “мінімальне податкове зобов’язання” (МПЗ). Це сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету. Ця сума становитиме близько 5% від вартості землі на рік. Тобто якщо сума всіх податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку), які сплачує сільгоспвиробник, буде меншою за МПЗ, то йому доведеться доплатити різницю.
МПЗ не визначається для городів, земельних ділянок дачно-будівельних та садівничих (городницьких) кооперативів, а також для сільгоспземель, що перебувають у межах населених пунктів.
Не менш важлива норма стосується податку на продаж городини. Депутати зобов’язали сплачувати податок на доходи фізосіб (18%), якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2021 р. це 72 тис. грн, у 2022 р. – 78 тис. грн.

Тарифи на газ та електроенергію
Відповідно до постанови уряду, з 1 жовтня 2021 р. діє тариф на електроенергію 1,44 грн за кВт-год (для споживання обсягом до 250 кВт на місяць). З 1 січня він не зміниться і діятиме до 30 квітня 2022 р. Ним користуються 80% населення. Для українців, які споживають понад 250 кВ-год, діє тариф 1,68 грн за кВт-год.
Навесні уряд відмовився від ринкових механізмів визначення вартості газу для населення, зафіксувавши ціни на рік. Річний тариф на газ передбачає, що до кінця квітня постачальники продаватимуть газ населенню за фіксованою ціною.
Річна пропозиція для побутових споживачів – від 7,96 грн за куб м до 13,5 грн за куб м.

Дивишся YouTube? Плати ПДВ
З початком нового року подорожчали й онлайн-послуги. Це сталося через набуття чинності норм закону №1525-IX, який уже давно отримав кодову назву «закон про податок на Google». І ця назва дуже чітко передає його суть. Річ у тім, що норми документа запроваджують оподаткування ПДВ для послуг, які надають електронні платформи. Починаючи з YouTube, Google, Netflix і закінчуючи «хмарними» сховищами та соціальними мережами.
Як пояснюють юристи, нерезиденти повинні будуть нараховувати 20% ПДВ на постачання електронних послуг в Україні, якщо вони надають ці послуги фізичним особам, зокрема підприємцям, які не є платниками ПДВ, і якщо дохід постачальника таких послуг за календарний рік перевищує позначку в 1 млн грн.
Для звичайних користувачів усе це означає лише одне: плата за фільми, музику, ігри, електронні книги тепер міститиме ще й ПДВ. Отже, вартість контенту неминуче зросте.

Пошта також по-новому
«Нова пошта» з 1 січня 2022 р. змінила тарифи. Відтепер вартість буде розраховуватися в залежності від пунктів призначення за трьома новими тарифними зонами. Про це повідомляє пресслужба компанії. Відомо, що вартість буде розраховуватися в залежності від нових тарифних зон: по місту та його передмістю; між містами України…
При доставці у межах міста та його передмістя вводиться три тарифи за вагою посилок: маленька – до 2 кг, середня – до 10 кг і велика – до 30 кг, вартість посилок популярних габаритів зміниться.
«Наприклад, посилки до 2 кг зараз коштують 45, а коштуватимуть 40 грн. Посилки вагою до 30 кг коштують 100, а коштуватимуть 80 грн. Причому в ціну вже входитиме комісія за оголошену вартість до 1 тис. грн», – пояснюють у компанії.

З 8 січня 2022 р. роботодавців штрафуватимуть за те, що вони вказують певну стать у вакансіях (тільки для жінок, або тільки для чоловіків)

Також пошта вводить нову послугу з доставки документів за 40 грн. Ціна буде фіксованою на весь рік, а в її вартість вже включений картонний конверт. З 1 січня 2022 р. компанія змінює тарифікацію на доставку та забір посилок кур’єром з адреси. Тепер при замовленні послуг кур’єра не потрібно прив’язуватися до ваги.
«За будь-яку посилку до 30 кг буде фіксована вартість +30 грн., а для відправлень понад 30 кг буде +90 грн.за кожні 100 кг, і тарифікація йде вже як вантажу», – йдеться в повідомленні.
Змінюють тариф й за доставку, коли покупці відразу після огляду у відділенні хочуть повернути пакунок з невідповідним товаром. Тепер така послуга коштуватиме 15 грн.

«Клопіт» від Клопотенка
Всупереч відомому прислів’ю про смаки таки сперечаються. З 1 січня українські школи перейшли на оновлене меню, яке розробляв популярний шеф-кухар Євген КЛОПОТЕНКО. Куратором проєкту є дружина президента Олена ЗЕЛЕНСЬКА.
Згідно нових норм, українські школярі мають їсти менше хлібобулочних виробів, а у шкільних їдальнях мають поступово зменшувати кількість цукру та солі у процесі приготування і, навпаки, збільшувати частку овочів, фруктів, злакових та м’яса у щоденному раціоні. При цьому з меню мають щезнути сосиски, ковбаси, рибні консерви.
Роз’яснення про нові норми харчування, які почали діяти з 1 січня, опублікувала держспоживслужба. До цього діяли норми харчування від 1956 року. Оновлене меню містить 160 різноманітних страв. Зокрема, тепер в меню є пастуший пиріг, синабон з корицею, бефстроганов, лобіо, фріттата, курячі нагетси, ньокі тощо. Крім того, додали й традиційні українські рецепти. Тепер у школах можна буде смакувати банош, шпундру, вертуту, полтавський борщ, картопляне пюре, львівський сирник та куліш. Проте оновлене меню сподобалось не всім: частина дітей відмовляється їсти, а їх батьки чубляться проти ідеї не класти цукор в чай або глузують з морквяних котлеток. До речі, 18 січня в Сумах зареєстрували петицію за відмову від меню Клопотенка. Автор Олена ПУШКАР сформулювала вимогу так: «Багато дітей не хочуть харчуватися в садочках і школах за меню Клопотенка. Приходять зі школи голодні, потрібно ще давати кошти на пиріжки та інше. Прийшовши до їдальні, вони дивляться на свій сніданок, обід чи вечерю і не хочуть навіть коштувати ті страви, а, прийшовши додому, просять все. Як можна пити напої без додавання цукру? Ми хочемо повернути харчування, яке було раніше». За три дні петиція зібрала 156 голосів з 250 необхідних для розгляду.

За матеріалами сайтів  www.epravda.com.ua  та www.slovoidilo.ua