Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як Сумщина готується до ймовірної появи коронавірусу та як вберегтися від захворювання

1,435

3 березня в Україні лабораторно підтвердженого випадок COVID-19 у жителья м. Чернінці. Враховуючи динаміку і швидкість розповсюдження захворювання, його розповсюдження далі – лише питання часу.

Минулого тижня коронавірус COVID-19 наблизився до кордону України – у Білорусі та ще раніше у Росії повідомили про перші випадки інфікування. Представник служби охорони здоров’я Польщі Войцех АНДРУСЕВИЧ заявив, що в країні є 47 осіб із підозрою на коронавірусну інфекцію, проте вони не підтверджені.

28 лютого Всесвітня організація охорони здоров’я в зв’язку з поширенням коронавирусу в Європі підвищила оцінку ризику його поширення на глобальному рівні до «дуже високого». За заявою очільника ВООЗ, в останні два дні число нових заражень COVID-19 в світі перевищило кількість захворювань у самому Китаї. Найбільш стрімко вірус поширюється в Італії, Ірані, Південній Кореї. У понеділок Китайська національна комісія з охорони здоров’я повідомила про 202 нових випадки зараження, що є мінімальною кількістю щоденних нових випадків захворювання з 22 січня. Станом на 2 березня у світі на новий коронавірус заразилися понад 88,9 тис. людей. Недуга забрала 3044 життя. Водночас побороти хворобу змогли майже 45 тис. пацієнтів.

Хибна тривога
24 лютого трохи полихоманило Суми – з’явилась інформація, що в інфекційному відділенні міської лікарні №4 перебуває на обсервації студентка з Китаю. Під час засідання тимчасової надзвичайної протиепідемічної комісії при облдержадміністрації заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ повідомив, що громадянка Китаю вилетіла з провінції Хінань, де не зареєстровано жодного випадку зараження на коронавірус. Вона летіла через Німеччину, де проходила обстеження, в Бориспіль, де також був огляд.

«Обстеження лікарів не підтверджують у цієї особи жодних ознак захворювання. Тим не менше, щоб уникнути паніки, їй та її хлопцю, громадянину Туреччини, було запропоновано перебути 14-денний обсерваційний період в інфекційному відділенні 4-ої міської лікарні м. Суми. Вони добровільно згодилися на обсервацію. Їх помістили в боксовану палату, де вони сьогодні перебувають в умовах, визначених Міністерством охорони здоров’я України», – зазначив начальник управління охорони здоров’я Дмитро КРАВЦОВ. Жодних ознак коронавірусу у них не виявлено.

Станом на понеділок 2 березня на території Сумської області немає осіб, у яких було б діагностовано захворювання на коронавірус

У найближчі дні ще п’ять студентів мали б прилетіти з Китаю. Як повідомив ректор Сумського державного педагогічного університету Юрій ЛЯННОЙ, з ними зв’язалися і рекомендували приїхати на навчання пізніше. Наразі ці студенти здали квитки і чекають нових повідомлень.

Ректор Сумського аграрного університету Володимир ЛАДИКА зазначив, що наразі не планується приїзд студентів з Китаю. Усі ті, хто мав би приїздити на Сумщину, переведені на індивідуальний графік. Щодо студентки, яка перебуває на обсервації, то вона приїхала попри застереження керівництва університету, до свого хлопця.

Як все починалось?
У грудні 2019 р. у китайському місті Ухань (провінція Хубей) зафіксували спалах невідомого раніше коронавіруса. З тих пір хвороба поширилась вже на 70 країн світу. Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком в м. Ухань. На цьому ринку продають продукти, тварин тощо. Проте на сьогодні вірус передається і повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

Згідно інформації МОЗ України, коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий коронавірус – це передусім зоонозна інфекція, тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними.

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. У недавньому дослідженні, результати якого опублікував медичний журнал Journal of the American Medical Association, йдеться, що захворювання торкнулося, перш за все, людей у віці від 40 до 59 років. Серед померлих – багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.

Найпоширенішими симптомами захворювання є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний період триває від двох днів до двох тижнів.

Наразі специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує. Ефективність БАДів та гомеопатії не доведена, тому вони не здатні захистити від нового коронавірусу. Не панацея і захисні маски. Їх варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні.

Перша вакцина проти коронавіруса, за даними ВООЗ, з’явиться, ймовірно, тільки через 18 місяців.

Як виявити коронавірус?
Усі лікарі отримали настанови та рекомендації ВООЗ щодо ведення пацієнтів із підозрою на нову коронавірусну інфекцію. Також заклади охорони здоров’я отримали методичні рекомендації щодо забору зразків і транспортування до лабораторії. Центр громадського здоров’я України підготував відповіді на поширені запитання про тест-системи. Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Для дослідження зразки будуть направлятися саме в цю лабораторію. Від моменту отримання зразка лабораторією в середньому необхідно 5–7 годин робочого часу для визначення результату. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо. Отримана тест-система та реагенти розраховані на близько 30 досліджень, чого цілком достатньо до моменту отримання чергових реагентів.

Грип VS коронавірус
На жаль, боротися українці змушені не лише з коронавірусом. У березні зазвичай поширюється ще й друга хвиля грипу. На минулому тижні захворюваність на грип по м. Суми підвищилась на 8.5%. У місті зареєстровано 1 тис. 721 випадок захворювання на грип та ГРВІ. 66% з захворівших – це діти, що недивно, адже карантин закінчився. Було госпіталізовано 97 мешканців міста та зафіксовано 27 випадків захворювання саме на грип. Летальних випадків на тому тижні не зареєстровано, але з початку епідсезону на Сумщині від грипу померли четверо людей.

Так що ж страшніше – грип чи коронавірус? За попередніми підрахунками вчених, від коронавірусу помирає близько 2% хворих, а 80% інфікованих коронавірусом видужують, отримуючи симптоматичне лікування. Найбільше жертв коронавірусу зараз зафіксовано у китайській провінції Хубей, яка стала епіцентром поширення хвороби. Там рівень смертності найвищий – 2,9%.Від грипу в Україні помирає в середньому 0,16% хворих.За даними ВООЗ, грип щороку інфікує до мільярда людей у світі. До речі, в Україні за минулий тиждень на грип захворіло більше людей, ніж на коронавірус в усьому світі – 217 тисяч.

В Україніта у світі
20 лютого до України прибули люди евакуйовані з Китаю. На обсервацію направили 45 громадян України та 27 іноземців. Їх розмістили в медичному центрі селища Нові Санжари на Полтавщині. МОЗ України запевняє, що всі евакуйовані здорові.

28 лютого до Центру громадського здоров’я МОЗ України надійшли два повідомлення про підозру на COVID-19 із Чернівецької області. В обох випадках особи повернулися з Італії та мали прояви гострого респіраторного захворювання. Попередні результати дослідження матеріалу відібраного від захворілих осіб, проведені у вірусологічних лабораторіях обласних лабораторних центрів методом ПЛР, дали негативний результат на віруси грипу. Зразки для подальшого дослідження були надіслані до вірусологічної-референс лабораторії. Результати тестування проб на COVID-19 пацієнтів із Чернівецької області — негативні.

За межами країни коронавірус виявлений у п’ятьох українців. Четверо з них члени екіпажу круїзного лайнера Diamond Princess і ще одна 26-річна жінка перебуває у лікарні в Неаполі. За словами медиків, загрози їх життю немає.

Коронавірус вже з’явився в державах, що межують з Україною. Мінздрав Білорусі повідомив, що 27 лютого був лабораторно виявлений вірус у одного з громадян Ірану, який прибув рейсом з Баку 22 лютого. Пацієнт і особи, що з ним контактували, перебувають у закритих боксах в Мінській інфекційній лікарні. Молода людина відчуває себе задовільно.Також у Чехії, де працює чимало українських заробітчан, виявили перші три випадки зараження коронавірусом.

За останні кілька днів в двох італійських провінціях – Ломбардії і Венето – стався спалах захворювання коронавірусом COVID-19. Якщо проаналізувати статистику поширення вірусу Європою, можна побачити, що більшість випадків зараження відбулися після повернення людей саме з Італії. Тамскасовані всі масові заходи –Венеціанський карнавал, футбольні матчі, боксерські турніри, фестивалі та інші збори людей.

У Франції заборонили всі заходи в закритих приміщеннях з кількістю учасників понад 5 тисяч. Через інфекцію на невизначений термін закрили паризький Лувр. В американському штаті Вашингтон ввели режим надзвичайної ситуації через масове поширення коронавірусу.У Китаї на суворому карантині залишаються мільйони людей — це найбільша подібна акція в історії людства.

Готовність Сумщини
У кожної області України є конкретний план дій на випадок виявлення інфікованих коронавірусом COVID-19. Під час засідання тимчасової надзвичайної протиепідемічної комісії при Сумській ОДА заступник голови облдержадміністрації Іван БОРШОШ зазначив, що всі відповідальні служби готові до таких викликів.

У разі фіксації на кордоні людини із підвищеною температурою та початковими ознаками захворювання – її одразу ж направлять на додаткове медичне обстеження

Як повідомила обласний інфекціоніст Ірина ТРОЦЬКА, наразі визначені опорні бази щодо можливої госпіталізації осіб з підозрою на коронавірусну інфекцію. Це Сумська міська і обласна дитячі лікарні, Сумська міська лікарня №4 і обласна інфекційна лікарні. Також подібні відділення визначені в усіх містах обласного значення.

У пунктах пропуску Сумщини прикордонники посилили контроль при в’їзді громадян в Україну. Прикордонники Сумського загону розпочали температурний скринінг усіх громадян, які прибувають на територію України через автомобільні та залізничні пункти пропуску (контролю), що функціонують на українсько-російському кордоні в межах Сумської області.

Усі військовослужбовці, які виконують завдання у пунктах пропуску (контролю), забезпечені індивідуальними засобами захисту – масками та гумовими рукавичками, а також приладами для вимірювання температури тіла громадян.

Такі ж заходи безпеки діють в усіх прикордонних областях. Голова Держприкордонслужби України Сергій ДЕЙНЕКО зазначив, що в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в’їзду-виїзду забезпечено проведення температурного скринінгу усіх, хто в’їжджає в Україну.27лютого на кордоні виміряли температуру тіла у майже 75 тис. осіб, з яких близько 47 тис. осіб – на західній ділянці кордону і понад 13 тис. осіб – в аеропортах «Бориспіль» та «Київ» (Жуляни). При цьому хворих з явними ознаками ГРВІ не було.У зв’язку з ростом числа заражених в Італії, українські прикордонники перейшли на посилений режим спостереження за громадянами, які прибувають з цієї країни.

З метою профілактики коронавірусу у Києві дезінфікують громадський транспорт. «В Сумах такий захід безпеки теж планується, про це говорили на нараді, але офіційних рішень з цього приводу поки немає», – повідомив заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів СМР Максим ГАЛИЦЬКИЙ.

Maid in China
Штам нового коронавірусу швидко поширюється світом, але ще швидше розходяться чутки та «альтернативні теорії». Кажуть, що вірус передається через посилки з AliExpress та екзотичні фрукти, а лікувати його можна алкоголем. Фейк щодо фруктівобґрунтовано спростувала ексочільниця українського МОЗ Уляна СУПРУН: «На фруктах кілька діб можуть бути віріони, але в разі, якщо вони туди потрапили разом із фекаліями хворих людей чи тварин-носіїв. В будь-якому разі, це середовище не підходить для тривалого виживання вірусу під час транспортування фруктів», – написала вона у Facebook. Експерти нагадують, що алкоголь, навпаки, пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом. Щодо посилок, то вони йдуть щонайменше 10 днів, а коронавірус на поверхні предметів живе максимум 48 годин.

Тож зберігаємо спокій, керуємось вказівками доказової медицини та частіше миємо руки. Кадендарна весна вже наступила, і залишилося лише дочекатися потепління.