Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Відкрита Європа: Можливості глобалізації

214

Українці можуть долучатися до програм обміну, навчатися, проводити дослідження, або ж розширювати ринки збиту власної продукції та навіть шукати бізнес-партнерів у Європейському союзі

«Можу» і «хочу»
Черговий випуск «Відкритої Європи» ми присвячуємо можливостям, які сьогодні відкриваються перед сумчанами. На сьогоднішній день існує насправді безліч програм, безліч ресурсів, які не тільки можуть дати інформацію про Європейський союз, а знайти навіть бізнес-партнерів, вступити до вищого навчального закладу чи реалізувати свою наукову розробку. Головне – не впустити можливості тим скористатися.

І це стосується не тільки безвізового режиму, оскільки він з’явився в нашому житті менше року тому, а наша євроінтеграція почалася задовго до того. Сьогодні ми маємо низку важливих реформ, які мають якісно змінити життя. Але, напевно, ключовими в цьому стануть два фактори – це час та бажання українців сприймати, втілювати у життя і контролювати ці зміни.

Поштовхом для тематичного наповнення стало вже традиційне для сумчан святкування Дня Європи. Цьогоріч велика інформаційна кампанія саме про можливості розгорнулася просто посеред міста. Її головними діючими особами стали школярі, волонтери, молодь. І власне для молоді це питання є архіважливим. І дуже приємно, що наша молодь доволі обізнана і доволі ініціативна. Наші журналісти дізнавалися про те, якими програмами вже сьогодні може скористатися молодь, науковці, освітяни чи бізнес.

Наталія Гончарук, журналіст

Проект “Відкрита Європа” фінансується Європейським Союзом. Підтримку у реалізації цього проекту надає громадська організація “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій”. Матеріали в рамках даного блоку підготовлені в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського союзу. (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст публікацій є виключно відповідальністю їх авторів та жодним чином не відображає точку зору Європейського союзу.

Асоціація України з Європейським союзом має прикладні плюси для українського бізнесу, освіти, науки. Сьогодні навіть введення безвізового режиму зробило європейські країні трохи ближчими для пересічного громадянина. І хоча економічне становище не дозволяє на повну скористатися цими можливостями, певна частина населення намагається все ширше відкрити для себе різноманітність Європейського світу.

Бізнес-стосунки
В рамках офіційного візиту Представництва Європейського союзу до Сумської області 16 травня в обласному центрі відбувся семінар «Як знайти бізнес-партнера в Європейському Союзі?», на який завітала представник департаменту економічної політики Представництва ЄС в Україні Оксана ПОПРУГА. В рамках заходу було презентовано ряд важливих для сумського бізнесу програм. Зокрема, дізнавалися про можливості COSME (Competitiveness of Small and Medium Enterprises) – європейської програми підтримки малого та середнього підприємництва. COSME (Competiveness of Small and Medium Enterprises) розрахована на період з 2014 по 2020 рр., загальний бюджет 2,3 млрд євро. Її було розроблено як програму грантів для прямого фінансування малого та середнього бізнесу.

COSME полегшує підприємствам вихід на зовнішні ринки. Українські бізнесмени зможуть отримати фахові консультації та аналітику, супроводження експортно-імпортної діяльності та розширення торговельно-економічних зв’язків. Освітня частина програми включає обмін досвідом, зокрема, із залученням коштів у рамках програми «Еразмус для підприємців», різноманітні секторальні конференції, тренінги, семінари, програми з обміну, стажування.
В рамках COSME в Україні вже розгортається робота європейської мережі підприємств (Europe Enterprise Network, EEN). Вона є віртуальним торговельним майданчиком для стимулювання міжнародної співпраці та інноваційного розвитку малого та середнього сектору, а також для стимулювання трансферу технологій від наукових організацій до бізнесу. EEN-Ukraine має опікуватися пошуком для бізнесу нових клієнтів, постачальників, партнерів, інвесторів, виробників чи дистриб’юторів, надавати консультації щодо участі в фінансованих ЄС програмах, проводити інформаційні дні та тренінги, міжнародні ярмарки та виставки.

Науковий потенціал
«Горизонт 2020» — це найбільша рамкова програма Європейського союзу з фінансування науки та інновацій, розрахована на 2014–2020 роки. Є ініціативою ЄС, що виділяє кошти на конкурсній основі на підтримку розвитку і впровадження інновацій, в тому числі у підприємництві і промисловості. Загальний фонд програми «Горизонт 2020» складає 80 млрд євро. Для українських науковців це прекрасна можливість отримати кошти на реалізацію своїх розробок, втілення ідей та власний розвиток.

«Для мене асоціація України з Європейським союзом – це не тільки спрощення торгівлі та подорожей. Це ще й величезне досягнення для вчених нашої країни. Адже відтепер вони можуть подавати свої проекти на участь у європейських програмах і грантах. До цього в Україну заходили тільки незначні кошти, і велика кількість можливостей була просто недоступною, – вважає сумчанин, який сьогодні є науковим співробітником провідного Лондонського університету Ярослав ОДАРЧЕНКО. – Якщо повернутися до українських реалій, то розвиватися вченим тут доволі складно. В мене є прекрасний приклад – моя колега захистила свою дисертацію у Франції. Повернувшись до Сум, щоб влаштуватися на роботу до Інституту прикладної фізики, їй довелося писати нову роботу тут і захищатися. Оскільки її досягнення міжнародного рівня у нас не визнаються. Це все бар’єри, які створюються штучно, бюрократичні перепони, які гальмують розвиток науки в Україні».

Програма «Горизонт 2020» сконцентрована на досягненні трьох головних завдань: зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців, сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості і бізнесу, а також за допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства. З початку участі УКРАЇНИ в “Горизонт 2020” станом на 2017 р. у нашій країні є 69 переможних проектів, які отримали близько 12 млн євро. Найбільше проектів отримали фінансування за напрямками Marie Sklodowska-Curie actions, довікллія та інформаційно-комунікаційні технології. Рівень успішності України у «Горизонті» складає 9%.

Освітня складова
Erasmus+ – наймасштабніша сучасна програма академічних обмінів, яка у 2014 році поглинула такі відомі програми, як Erasmus та Erasmus Mundus, Youth in Action, Tempus та інші. Сьогодні взяти участь у ній можуть також українські студенти, науковці та організації, діяльність яких пов’язана зі сферами освіти, культури та спорту.

Основною метою програми залишається розвиток молодіжної мобільності, сприяння сталому розвитку країн-партнерів у галузі вищої освіти, робота з молоддю, становлення європейського виміру у спорті (відповідно до плану роботи ЄС щодо спорту) та розповсюдження європейських цінностей у цілому. Головним засобом досягнення цієї мети в межах програми стає надання грантів для широкого кола дій і заходів у галузі освіти, підготовки кадрів, молоді та спорту.

Корисний обмін

Сумчани відправляться до Німеччини набувати підприємницького досвіду

В Сумській міській раді відбулася ділова зустріч першого заступника міського голови Володимира ВОЙТЕНКА з представниками Програми «Fit for Partnership with Germany», яка спрямована на перепідготовку управлінських кадрів для сфери підприємництва.

Як зазначила керівник проектного офісу німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ в Україні, м. Київ Світлана СТЕПАЩЕНКО, дана Програма передбачає проходження стажування на підприємствах Федеративної Республіки Німеччини українськими підприємцями.

«Ця програма унікальна тим, що створює взаємовигідну ситуацію для всіх учасників стажування. Під час перебування в Німеччині підприємці знайомляться з потенційними партнерами, будують фундамент для ділового співробітництва. Підприємство, яке направляє свого співробітника для участі у цій Програмі, також отримує користь від нових контактів, знань та професійних навичок спеціаліста», – розповіла Світлана Степащенко.
Разом із тим вона зазначила, що деякі сумські підприємства вже стали учасниками Програми «Fit for Partnership with Germany» і налагодили партнерські зв’язки з німецькими підприємствами. Серед них ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання», ТОВ «Керамейя», ТОВ «Кусум фарм».

До участі у програмі планують залучити представників сумських бізнесових кіл. Першу групу формують вже нині, а наступний відбір учасників відбудеться в листопаді цього року.