Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Від Сумщини на Олімпіаду поїдуть троє

286

Затверджений раніше список з чотирьох спортсменів зазнав змін, і легкоатлет скороход Ігор Главан був відсторонений – йому продовжили дискваліфікацію

Олімпіада в Токіо, попри всі обмеження і застереження, все ж відбудеться. І на ній буде троє сумчан

На цьому тижні в столиці Японії стартують Олімпійські ігри. Вони повинні були відбутися ще минулого року, але через пандемію COVID-19 їх перенесли на це літо. Триватимуть вони до 8 серпня. Близько 11 тис. атлетів змагатимуться у 33 видах спорту й розіграють 339 комплектів медалей.

Україну на найголовнішому старті планети представлятимуть 158 олімпійців у 25 видах спорту (30 дисциплінах). За наших спортсменів вболіватимемо у бадмінтоні, боксі, боротьбі вільній (та жіночій) греко-римській, важкій атлетиці, велоспорті (шосе, трек, маунтенбайк), веслуванні академічному, веслуванні на байдарках і каное (веслувальному слаломі), гімнастиці спортивній, гімнастиці художній, дзюдо, карате, кінному спорті, легкій атлетиці, плаванні, плаванні артистичному, стрільбі з лука, стрільбі кульовій, стрибках у воду, стрибках на батуті, сучасному п’ятиборстві, тенісі, тенісі настільному, триатлоні та фехтуванні.

Це найменший склад нашої збірної за всю історію виступів на літніх Олімпійських іграх. У 1996 р. Україну представляв 231 спортсмен, у 2000 – 230, у 2004 – 239, у 2008 – 254, у 2012 – 238, у 2016 – 205.

Без глядачів і з допінгом
Організатори Олімпійських ігор вирішили не допускати глядачів і вболівальників на трибуни спортивних змагань у Японії. Окрім цього, уряд країни оголосив у столиці надзвичайний стан для боротьби з коронавірусом. Згідно з ним, у японській столиці бари та ресторани не продаватимуть алкоголь і зачинятимуться о 20:00.

Самі жителі Японії не схвалюють проведення Олімпійських ігор у часи пандемії. Опитування, проведене газетою “Асахі Шимбун” у червні, засвідчило, що понад 80 відсотків населення хотіло б скасувати проведення Ігор або перенести їх на наступний рік.

Останні п’ять років перед нинішньою Олімпіадою були наповнені допінговими скандалами. Найбільший з них був пов’язаний з росіянами, в результаті чого їх відсторонили від великих спортивних змагань. Росія, чиї спортсмени виступали без гімну і під нейтральним прапором на Олімпіаді-2018 в Пхенчхані, буде змушена таким же чином виступати на Іграх в Токіо і на Олімпіаді-2022 в Пекіні.

Медалі Олімпійських ігор у Токіо виготовлені з сировини перероблених старих гаджетів – смартфонів і планшетів.

Вона буде виступати під назвою ROC (Російський олімпійський комітет).
Та допінгові скандали не обійшли і Україну. За звинуваченням у вживанні заборонених препаратів на Ігри в Японію не поїдуть олімпійський чемпіон Ріо-2016 зі спортивної гімнастики Олег ВЕРНЯЄВ, дворазова чемпіонка Європи з легкої атлетики Наталія КРОЛЬ (ПРИЩЕПА), бронзовий призер чемпіонату Європи з боксу у 2017 р. Євген БАРАБАНОВ. Також через порушення антидопінгових правил відсторонений від участі в Олімпіаді найкращий український важкоатлет, триразовий чемпіон Європи Дмитро ЧУМАК.

“Концентрація мельдонію, яку знайшли у мене в організмі, достатня для дискваліфікації мене на чотири роки. Це означає, що на Олімпіаду я не поїду. Найголовніше питання: як заборонений препарат потрапив в мій організм?” – написав у соціальній мережі Олег Верняєв.

Дмитро Чумак, який став чемпіоном Європи з важкої атлетики, був одним з головних претендентів на “золото” Олімпіади. Його звинувачували у тому, що він у позазмагальний період відмовився надавати допінг-пробу та намагався підкупити допінг-офіцерів. Відсторонили його і його тренера. Дмитро Чумак відомий своєю проукраїнською позицією, а на чемпіонаті Європи в Москві після перемоги він “спалив Москву”, через що викликав істерику в депутата російської Держдуми

Сумчани в Токіо
Офіційно від Сумської області на літніх Олімпійських іграх 2020 у складі української збірної візьмуть участь четверо спортсменів. Це три легкоатлети: Ігор ГЛАВАН, Олександр ПОГОРІЛКО та Ігор МУСІЄНКО, а також лучник – Олексій ГУНБІН.

Директор Сумської обласної ДЮСШ Юрій БЄЛАН говорить, що Сумщина традиційно делегує легкоатлетів на Олімпійські ігри: “Ось і цього разу туди поїдуть троє спортсменів, двоє з яких свого часу займалися у нашій школі, – Ігор Мусієнко і Олександр Погорілко. Перший зараз готується у Школі вищої спортивної майстерностІ. Хлопець дуже талановитий, як жартують мої колеги, на борщі досяг таких результатів. Серйозно прогресував особливо у два останні роки. Цьогоріч у квітні вихованця тренера Дмитра КОРНІЄНКА називали кращим легкоатлетом місяця в Україні – він переміг у ІІ етапі Кубка України. Спортсмен штовхнув ядро на 20 м 45 см. На Іграх у Токіо, щоб досягти чогось вагомого, ймовірно, треба штовхати за 21 м. Таких спортсменів, як Ігор, потрібно цілеспрямовано, протягом кількох років вести до високих результатів, підтримувати матеріально, а у нас зазвичай це відбувається ситуативно – допомогу можуть виділити за тиждень до головного старту.

Олександр Погорілко теж демонструє вагомий прогрес. Він родом з Чернігівщини, нині живе та навчається у Сумському держуніверситеті і тренується під керівництвом тренерів нашої школи і Східного державного центру олімпійської підготовки Олега БІЛОДІДА і Світлани КОРЖ. На чемпіонаті Європи до 23-х років посів четверте місце. Легкооатлетичний мікст 4х400м вперше запроваджений на Олімпіадах. Наша четвірка зараз у світовому рейтингу чотирнадцята”.

Ігор Главан на Олімпіаді мав змагатися у спортивній ходьбі на 50 км. Він уже був бронзовим призером світу на цій дистанції у 2013 р., ще на двох світових чемпіонатах поспіль приходив четвертим. Легкоатлет родом з Кропивницького, а у 2017 р. одружився та переїхав до Сум, де почав тренуватись у Сергія МІРОШНИЧЕНКА. Тоді ж спортсмена дискваліфікували на два роки через вживання допінгу. Утім сам Ігор запевняв, що допінг він не вживав.

Як повідомляє Суспільне.Суми, про усунули від змагань Главана повідомли напередодні вильоту делегації у Токіо. Про це повідомляє Федерація легкої атлетики України. Ігорю Главану подовжили дискваліфікацію на три роки за рішенням Спортивного арбітражного суду (CAS). Також анулюються всі його результати з 25 липня 2017 року, зокрема цьогорічна бронза на командному чемпіонаті Європи в чеських Подєбрадах.
Ігор Главан уже відбував дворічну дискваліфікацію за допінг з липня 2017 року, проте стверджував, що заборонені препарати не вживав.

Замість Главана в Токіо виступить Валерій Літанюк, який був у резервному складі та йшов наступним у світовому рейтингу. У 2018 році Літанюк став срібним призером командного чемпіонату світу.
Для Главана Олімпійські ігри мали стати третіми в кар’єрі. Він змагався на Олімпіадах у Лондоні та Ріо-де-Жанейро. У 2012 році він посів 16-те місце, а в 2016-му не фінішував.

Олексій Гунбін виступатиме в стрільбі з лука (тренер Євген ГАРКУША). У травні цьогоріч на чемпіонаті України серед ШВСМ, СДЮШОР і спортивних клубів стрілець здобув золото в особистих змаганнях. Вн буде єдиним чоловіком, який представлятиме Україну у стрільбі з лука на Олімпіаді-2020.

За словами Юрія Бєлана, сьогодні спорт високих досягнень – це насамперед високі технології. На перший план виходить медичне обладнання, апаратура, що відслідковує підготовку спортсмена. А у нас з цим завжди були проблеми. Щоб бути на перших позиціях на Олімпійських іграх, треба перебувати серед лідерів світових рейтингів, а наших спортсменів там на сьогодні лише одиниці.

Умовно сумчанами ще можна назвати близько десятка спортсменів на Олімпіаді в Токіо. Це ті, хто народився у Сумах, але нині живе і виступає за інші регіони, а також ті, хто навчався або ще досі навчається у сумських вузах. З них найбільш відомі дзюдоїсти – випускник СумДУ Кеджау НЬЯБАЛІ і аспірантка СумДУ Анастасія ТУРЧИН; легкоатлетка, уродженка Сумщини Ірина НОВОЖИЛОВА; лучниці, випускниці Сумського педуніверситету Анастасія ПАВЛОВА і Ліля СИЧЕНІКОВА.

Заслужений тренер України Володимир БЄЛІКОВ (його вихованці завоювали 24 медалі на найпрестижніших легкоатлетичних змаганнях, серед яких і Юрій БІЛОНОГ – авт.) вважає, що Україні на Олімпіаді в Японії очікувати на багато медалей не доводиться: “Спорт помирає, ігрові види спорту наша країна вже давно не представляє на Олімпіадах, бо вони просто зникають у нас. Якщо говорити за легку атлетику, то реально претендентами на медалі можна назвати Ярославу МАГУЧІХ, Марину БЕХУ, Михайла КОХАНА. До фіналу можуть пробитися Андрій ПРОЦЕНКО, Анна РИЖИКОВА… Потрапляння до Ріо нашого штовхальника ядра Ігоря Мусієнка вже можна розцінювати як великий успіх. На турнірі йому буде важко, хоча шанси є на проходження кваліфікації. Там американці всі штовхають за 21 м… Якщо б я надумав написати книги, то першу я б назвав “Надежды тренеров питают”, а другу – “Як помирає легка атлетика”. Ситуація плачевна, тренери йдуть з легкої атлетики, хтось виїздить за кордон. Що говорити, коли в країні навіть нема спеціалізованого легкоатлетичного стадіону”.

Останній раз сумчани раділи успіху своїх спортсменів на Олімпійських іграх дев’ять років тому – тоді на турнірі боксерів у Лондоні бронзу завоював Тарас ШЕЛЕСТЮК. На тій Олімпіаді область представляли чотири спортсмени, а на іграх в Пекіні в 2008 р. від нас був взагалі тільки один спортсмен.

Як не дивно, але українці приносять славу не лише своїй державі. Чимало з них виступали і виступатимуть за інші країни. Одна з них – байдарочниця Інна ОСИПЕНКО-РАДОМСЬКА, яка завоювала чотири олімпійські медалі в складі української збірної, зокрема золоту в Пекіні. У 33 роки вона змінила громадянство на азербайджанське і на Олімпіаді в Ріо завоювала бронзу на дистанції 200 м.

На Олімпіаді-2012 Микола КУКСЕНКОВ був одним з лідерів збірної України в спортивній гімнастиці. А на іграх в Ріо він вже з росіянами взяв срібло в командному багатоборстві.

За Азербайджан у Ріо-де-Жанейро виступала і борчиня Марія СТАДНИК, яка змінила громадянство ще в 2007 р. На Олимпиаді-2008 у складі збірної Азербайджану вона виявилася на третій сходинці п’єдесталу разом з нашою Іриною МЕРЛЕНІ. З Олімпіади-012 борчиня повернулася з сріблом, а на Олімпіаді- 2016 знову взяла срібну медаль.

Молодь і олімпійці

Григорій Рева
Готуючи цей матеріал, пригадав епізод кількарічної давнини. Команда “Пресинг-200” із Сум свій товариський матч проводила у селі Грабовське Краснопільського району з ветеранами місцевого “Сокола”. У перерві поєдинку сумчани влаштували традиційний розіграш призів серед молоді. На запитання, хто із уродженців району виступав у складі “Динамо” і був тренером, ніхто не зміг відповісти. І лише з кількох навідних питань вдалося отримати прізвище їхнього земляка. А цим зірковим гравцем був Михайло Фоменко – бронзовий призер Олімпійських ігор-1976 у Монреалі.

А чи відомо сучасній молоді, скільки уродженців Сумщини виступали на літніх Іграх і скільки ними завойовано нагород, хто представлятиме наше місто, скажімо, на Олімпіаді-2020 в Токіо? Впевнений, що не кожен дасть конкретну відповідь. Молоді це вже не цікаво, в неї інші пріорітети. Мало хто вже знає, скажімо, про Володимира Куца, Леоніда Жаботинського, у яких по дві золоті відзнаки, Володимира Голубничого – учасника п’яти Олімпіад, і Олександра Шапаренка, котрі мають чотири і три медалі – відповідно, та інших. Це зірки не тільки сумського спорту, це наша гордість!

На Іграх у Токіо дебютуватимуть четверо сумчан. Ігор Мусієнко – у штовханні ядра, Олексій Гунбін – у стрільбі з лука, Олександр Погорілко – в бігові та Ігор Главан – у спортивній ходьбі.

Як би там не було, ми сподіваємося на успішний виступ української олімпійської дружини. А щоб молодь більше знала про наших олімпійців, їхні здобутки, варто у навчальних закладах (в першу чергу спортивного профілю) на уроках фізкультури знайомити з історією спорту на Сумщині, біографіями кращих атлетів, виготовити стенди, які б розповідали про їхніх вихованців, як це, скажімо, зробили в обласній ДЮСШ, на стадіоні “Колос” в Краснопіллі, Алеї олімпійців в Сумах.

Думаю, це стимулювало б вихованців закладів краще тренуватися, аби досягати високих результатів на престижних міжнародних змаганнях, у тому числі і Олімпійських іграх, на яких мріє виступити кожен спортсмен.


Олександр Грінка,
Панорама №29-2021