Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах зросли ціни на їжу: що саме здорожчало на прилавках

9,413

Перш ніж ділитись враженнями від відвідування сумського “Селянського базару”, наведемо узагальнюючу характеристику динаміки зростання цін в цілому по Україні, яка з’явилась 19 березня 2023 р. Через повномасштабну агресію рф в Україні зростають ціни на продукти. Зокрема, за два місяці 2023 року в Україні подорожчали овочі на 21,2%, а фрукти – на 5,9%. Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка зазначив, що найбільш різкий ріст цін спостерігається на фрукти та овочі (цибуля, морква, огірки, помідори).
Але ж за всієї поваги до аналітиків, ми віддаємо перевагу цифрам більш конкретним, тобто ставимо питання спрощено і прагматично, визначаємо не відсотки, а конкретні ціни саме сьогодні.

Золотий вінегрет
Чому ми вирішили зосередитись на вінегреті? А згадайте, як напередодні кожного Нового року на господарсько-розважальних сторінках і сайтах полюбляли калькулювати вартість святкового олів’є. Тепер часи настали похмурі, тому є сенс приділити увагу салату повсякденному, укоріненому в меню будь-якої їдальні, страві, яку жартома називали “студентською”.
Найстабільнішим і найпопулярнішим з овочів виявилась картопля. Її досі можна придбати за 8-10 грн. за кг, або по 60 грн ціле відро. Квасоля теж тримається на довоєнному рівні – 15 грн за стакан. Буряк теж залишається доступним – 15 грн/кг. Легкий переляк починається з моркви — вона вже сягає 45 грн/кг. Справжній “винос мізків” спричиняє цибуля – 50-55 грн /кг! “Де це таке бачено”, – питають покупці і вибирають цибулини поштучно. До речі, цибуля робить “золотим” не тільки обраний нами для прикладу вінегрет, а майже всі наші повсякденні страви. Хоча вважається овочем суто народним, далеким від компанії лимонів-помідорів (згадайте “Цибуліно”) Додамо ще огірки бочкові – 50 грн/кг і капусту квашену – 60-70 грн/кг, заправимо олією – 55-6о грн/літр, а якщо охота пахучої, смачненької — тоді – 70 грн. Ось і весь вінегрет. Хто скаже, що він не золотий? До речі, лікарі-дієтологи стверджують, що всі перераховані продукти є життєво необхідними, особливо у весняний, авітамінозний період. Та їхня справа — давати поради, а наша з вами — скуповуватись на ринку, чи не так?
Капуста свіжа більш доступна, зараз продається по 15 грн/кг, але вона зараз поза обраною темою вінегрету. Тоді можна ще згадати огірки свіжі, мабуть, імпортні або з теплиць – 75 грн/кг, такі ж самі помідори – 95 грн/кг. Останні дві позиції вже ближчі до лимонів, гранатів, усіляких фейхоа – про таке нам годі й згадувати.

Економічно важливий каркас
Хоча воно й Піст, але ж як не зазирнути до м’ясного павільйону. Просто подивитися, що там і по чому. Сало буває добре, повноцінне, а буває — таке собі. В залежності від якості й ціни -145-150-200 грн/кг. Що дорожче, те прийнятніше на вигляд. М’ясо теж подорожчало, але не так критично, як овочі. Свинина – 140-160 грн/кг, яловичина – 180-200 грн/кг. Тут ціна залежить від обраного шматка, а не від продавця. На певні частини свині або теляти ціни приблизно ідентичні. Курку можна придбати або цілу, або окремими деталями, до свого смаку. Тушка куряча коштує 95 грн/кг – це середня ціна, яку ми побачили. Куряче філе – 160 грн/кг, стегно – 100 грн/кг, гомілка – 86 грн/кг. Хто не знав, вся курка тримається на каркасі. І є така окрема позиція – каркас курячий. Він продається окремо і коштує всього 45 грн/за кг. Щоправда, з нього стирчить арматура аж на вулицю, але досвідчена жіночка, мабуть, добра господиня, казала нам, що з цим можна зварити майже справжній борщ. Отже, економічно найважливішим у курці для нас зараз є її каркас!

Гарантія життя
Але не все так однозначно погано під нашим похмурим небом і дахом “Селянського базару”. Кілька місяців досить стабільно тримаються ціни на макарони – 35 грн/кг. Навіть трішки, мікроскопічно, подешевшали деякі крупи та цільнозернові продукти. Наводимо перелік деяких позицій в розрахунку грн/кг. Січка кукурудзяна – 9, січка пшенична -19, пшоно – 20, овес – 35, гречка – 56, рис – 65-80. Погодьтеся, з цього переліку можна щось обрати, навіть коли зробиться зовсім сутужно. Для вітамінізації каші чи юшки можна додати зелені — цибулі чи кропу, які продаються пучечками по 10 грн.
Вчені люди пояснюють зростання цін воєнними проблемами — відключеннями електроенергії, порушеннями логістики, втратою частини сільськогосподарських площ у зв’язку із “братерською” окупацією. Але ж зауважимо, що відключень вже давно не було, а такі актуальні при регулярних знеструмленнях товари, як свічки та ліхтарики, не продаються дешевше. Це можна пережити, бо втратило актуальність. Та тишком-нишком дорожчають мило та миючі засоби, найпростіші взуття та одяг – таке, що потрібно кожному і щодня. Наважимося на не дуже надихаючі висновки: 1.Наведені на початку цього матеріалу оцінки підвищення цін занадто скромні 2. “Овочевий бум” навесні, про який нас ще з лютого попереджали компетентні люди — це міф. Бо стрибок цін стосується не тільки овочів і інших продуктів харчування — подорожчало геть усе.
Про перспективи говорити не беремося. Прогнози — то справа експертів, та й багато з передбачень більш схожі на ворожіння. Нам залишається жити з тим, що маємо і пам’ятати, що життя смугасте і ніяка біда не назавжди.

Олексій Сікорський, Панорама, №12-2023

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб пітримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.