Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах змінилися правила розрахунків за комуналку

276

Нові правила розрахунків за комуналку додали не лише позицій у квитанціях, а й додаткових витрат. Тепер мешканці багатоквартирних будинків зобов’язані платити не за індивідуальними, а за загальнобудинковими лічильниками. Тобто за “зайві” воду та тепло, які пішли на будинок, але не зафіксовані квартирними приладами обліку. У квитанціях з’явилася обов’язкова абонентська плата, на черзі – нові тарифи. І якщо до кінця опалювального сезону населенню пообіцяли компенсувати різницю у тарифах коштом місцевого бюджету, то небюджетним організаціям та підприємцям слід розраховувати лише на себе.

21 січня виконком затвердив скореговані тарифи для «Сумитеплоенерго». Причому зробив це не зовсім публічно – у робочому порядку, тобто більшість членів виконкому просто поставили свої підписи під проєктом.

Зараз сумська ТЕЦ працює виключно на природному газі

Директор департаменту інфраструктури Олександр ЖУРБА пояснив це тим, що напередодні Нового року НКРЕКП встановило для «Сумитеплоенерго» тариф на виробництво теплової енергії по ТЕЦ, який зріс майже на 50%: з 800 грн. до 1200 грн. А це одна зі складових послуги. Втім, багато місцевих політиків вважають, що приймати подібні рішення в «робочому порядку» неприпустимо.
«Вражає, що рішення, яке прямо стосується більшості мешканців Сум, було прийнято в «робочому порядку». Кожен, хто голосував, знав, що його категорично не можна приймати.

В тарифах, що були чинними до нового року, закладалася ціна вугілля на рівні 67 доларів, після перегляду тарифу вона становить біля 130 доларів

Без обговорень, без економічних розрахунків та залучення громадськості. Без дотримання законної процедури прийняття. Знали, але підписали на колінах. Тому, вважаю, що воно має бути не лише скасоване. Кожен член виконкому, хто поставив підпис під цим рішенням, має бути замінений!», – вважає ексдепутат Сумської міської ради Дмитро ЛАНТУШЕНКО.

Нові правила
Кілька років тому прийняті Закон про ЖКГ та Закон про комерційний облік, які не запрацювали на повну силу з різних причин. Після того як президент підписав Закон №1060, яким вносяться зміни до деяких законів, нововведення стали чинними. А відтоді – старі договірні відносини і старі назви послуг відійшли у вічність. Зараз послуги називаються по-іншому, і на них встановлені інші тарифи.
Договори на комунальні послуги переводяться до розряду публічних та укладатимуться шляхом розміщення в інтернеті.

Збільшиться і кількість платіжок. Так, плата за індивідуальним договором про надання комунальних послуг, що є публічним договором приєднання, складатиметься з:
плати за послугу, що розраховується виходячи із розміру затверджених тарифів та обсягу спожитих комунальних послуг;
плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничного розміру, визначеного Кабміном;
плати за технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку. Платити за абонентське обслуговування потрібно у будь-якому разі. Навіть якщо не користувався послугою.

Мешканці можуть змінити форму взаємодії з постачальниками послуг і укласти колективний договір. При колективному договорі платити потрібно лише за комунальну послугу, яка розраховується виходячи з розміру тарифів та обсягу її споживання. Плата за абонентське обслуговування та обслуговування внутрішньобудинкових систем у такому разі не стягується.
Змінена і процедура обліку. Як тільки набудуть чинності нові публічні договори, лічильником комерційного обліку вважатиметься не квартирний, а загальнобудинковий прилад. У зв’язку з цим мешканці багатоквартирних будинків повинні будуть платити за весь обсяг води та теплової енергії, який спожив їхній будинок.

Сумські реалії
Як же в Сумах діяли теплопостачальні організації?
«Сумитеплоенерго» на власному сайті 1 жовтня повідомило про укладення публічних індивідуальних договорів приєднання. В оголошенні зазначалося, що публічні договори приєднання з індивідуальними споживачами у багатоквартирному будинку вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування їх текстів співвласники багатоквартирного будинку не уклали інший договір з виконавцем комунальних послуг. З власником індивідуального будинку такий договір вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору він не відмовився від послуги

Напевне, що не всі містяни, які навіть побачили інформацію про публічний договір приєднання, знали, до чого це призведе. Наступний крок не примусив довго чекати: підприємство ввело абонентську плату (згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 33 Правил надання послуг з постачання теплової енергії).

«Вишенькою на комунальному торті» стала інформація про заплановане встановлення ТОВ «Сумитеплоенерго» нових тарифів. Вона з’явилася на сайті підприємства 6 січня, пропозиції та зауваження приймалися до 14 січня.

Проблем вистачає
Втім, Сум й досі не мають бюджету на 2022 р. А відтак теплові компанії ще не отримали відповідну компенсацію з бюджету. Коли на апаратній нараді директор ТОВ “КППВ” Олександр РЕЗНІК («r» – за даними Opendatabot, призначений на посаду 15 грудня замість Ірини РИБАЛЬЧЕНКО) порушив питання про заборгованість у розмірі 12,5 млн грн, міський голова Олександр ЛИСЕНКО у відповідь зазначив, що відшкодування компанії будуть отримувати відразу після прийняття бюджету.

«В порядку, який зараз розробляється, щоквартальне відшкодування. І частина опалювального сезону 2021 року передбачена в бюджеті 2022 року. На відшкодування різниці в тарифах надавачам послуг передбачено 181 млн грн. Бюджет на сьогодні не прийнятий. Після прийняття бюджету департамент інфраструктури зможе прийняти розрахунки і почати відшкодовувати», – додала директор департаменту фінансів Світлана ЛИПОВА.

Журналісти з’ясували, що борг міста перед КППВ складає 36 млн грн, перед «Сумитеплоенерго» – 29,5 млн грн.

Ноу-хау
Проєкт рішення щодо корегування тарифів ТОВ “Сумитеплоенерго” з’яввся на сайті 19 січня, а вже 21-го звирали підписи членів виконкому для його прийняття в “робочому порядку”.

«Друзі, зараз в робочому порядку членам виконавчого комітет Сумської міської ради пропонують підписати проєкт рішення щодо збільшення тарифу на теплоносій для ТОВ “Сумитеплоенерго” орієнтовно на 1/3 тарифу.

ому

Легалізація цього проєкту потягне за собою додаткову компенсацію з бюджету Сумської МТГ для теплогенеруючої компанії. У цьому році це вже понад 200 млн.грн. (з боргами 2021 року). Зараз ці кошти в бюджеті на 2022 рік не заплановані»,- напсала в соцмережі депутат Сумської місбкої ради Ірина ДЯДЕНКО 21 січня.

Власне процедура прийняття рішення, що буде коштувати громаді мільйонів гривень, в робочому порядку замість офіційного засідання виконавчого комітету, – не прозора і не правильна.

Член виконкому за квотою «СіЧ» Юрий Кучмеев не підписав проєкт рішення у робочому порядку та запропонував обговорити його на черговому засіданні виконкому 25 січня.

Втім, сталося диво: 21 січня рішення про скореговані тарифи «Сумитеплоенерго» з’явилося у розділі «Документи», тобто його вже прийнято. І як свідчать дані, прийнято воно на засіданні 18 січня. До речі, трансляція засідання розпочалася з великим запізненням. Тобто, якщо що, то можна сказати: ви це пропустили через технічні проблеми.

Думки

Генеральний директор ТОВ «Сумитеплоенерго» Дмитро ВАСЮНІН:
– В тарифі для населення 75% – паливо та вугілля. Решта природний газ. У вересні минулого року «Сумитеплоенерго» подало до НКРЕКП розрахунок на встановлення тарифу на виробництво та транспортування. Те, що стосується тарифів для ТЕЦ, приймає НКРЕКП. У зв’язку з тим, що процедура встановлення тарифів займає 90 днів, кінцевий тариф отримали в грудні і він впроваджений з 1 січня. В цей проміжок часу сталася криза з поставкою вугілля не лише для «Сумитеплоенерго», а й для всіх ТЕЦ, що виробляють тепло на території держави. У всіх немає вугілля. Наразі вугілля поставляється судами…Найближча поставка для «Сумитеплоенерго» планується 15 лютого. Ми працюємо у збиток, використовуємо для виробництва тепла виключно природний газ, який не закладено у тариф. Через це підприємство несе збитки і перебуває в досить складнному становищі. Крім того, ви всі знаєте, що ми очікуємо прийняття порядку компенсації – різниці між економічно обґрунтованими тарифами та тими, що застосовуються…через всі ці чинники нам зараз нелегко. Ви знайомилися з інформацією у ЗМІ щодо встановлення у робочому порядку тарифу на теплову енергію для всіх категорій населення з 21 січня. Рішення приймалося у робочому порядку через те, що тариф на виробництво теплової енергії на ТЕЦ запрацював з 1 січня, а кінцевий тариф прийнято 21-го. 20 днів працювали зі збитками. Саме тому мною було ініційовано розгляд питання про перегляд тарифу у робочому порядку. У мене немає 10 днів чекати на черговий виконком.

Міський голова Сум Олександр Лисенко:
– Для нас важливо, які тарифи будуть мати сумчани. Будемо слідкувати, щоб тариф не змінився…Важко вплинути на те, щоб отримати вугілля швидше. Працюйте над тим, щоб воно швидко до вас дісталося…прошу, щоб до наступного опалювального сезону думали, яким чином нам зробити резерв вугілля.

Коментарі
Ми звернулися до пресслужби компанії «Сумитеплоенерго» за коментарями і ось що дізналися.

«r»: Коли планується корегування чинних тарифів? В які терміни?
– Корегування встановлених на опалювальний період 2021/2022 рр. тарифів на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води планується з 1 січня 2022 р.
– Основними причинами корегування тарифів є: прийняття постанови НКРЕКП від 29.12.2021 №2976 «Про встановлення тарифів на виробництво теплової енергії «ТОВ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО», якою суттєво збільшені тарифи на виробництво теплової енергії для Сумської ТЕЦ;
набранням чинності з 01.01.2022р. Закону України від 30.11.2021 за №1914-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”;
прийняття XVII сесією VIII скликання Сумської міської ради рішення «Про погодження Інвестиційної програми виробництва, транспортування та постачання теплової енергії ТОВ «Сумитеплоенерго» на 2022 рік;
збільшенням вартості оренди ЦМК на 2022 рік у зв’язку з підписанням 08.12.2021 р. між Сумською міською радою та ТОВ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО» додаткової угоди №2 до договору оренди цілісного майнового комплексу по виробництву, транспортуванню тепла та електричної енергії у місті Суми від 01 вересня 2005 року №УКМ-0047 (у редакції додаткової угоди від 30 квітня 2013 року);
збільшенням вартості розподілу газу: відповідно до постанови НКРЕКП від 22.12.2021 №2766 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Сумигаз» з 01 січня 2022 р. тариф на послуги розподілу природного газу встановлено у розмірі 1,34 грн за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ); збільшенням вартості електричної енергії в листопаді 2021 р.;
збільшенням з 01.01.2022р. тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (постанова НКРЕКП від 22.12.2021р. №2877 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).

Раніше різниця між показами загальнобудинкового лічильника та суми квартирних лягала на збитки підприємства. Тепер же Закон про комерційний облік чітко регламентує: все, що зайшло в будинок, має бути оплачене в будинку

«r»: Міський голова постійно наголошує, що в опалювальному сезоні 2021-2022 тариф для населення залишиться без змін, а різницю компенсують з бюджету. Це робиться для цього чи населенню все ж доведеться платити більше?
– З метою недопущення зниження рівня життя жителів Сумської територіальної громади, у зв’язку з прийняттям нових економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання ґарячої води протягом опалювального періоду 2021-/2022 років, на виконання домовленостей, передбачених Меморандумом про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр., укладеного 30 вересня 2021 року, Виконавчий комітет Сумської міської ради вирішив застосовувати в опалювальному періоді 2021/2022 рр. тарифи для населення нижче від економічно обґрунтованих тарифів для населення, встановлених відповідними рішеннями Виконавчого комітету Сумської міської ради. Різниця в тарифах, яка виникає в результаті незастосування економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води протягом опалювального періоду 2021/2022 рр., відшкодовується помісячно за рахунок коштів бюджету Сумської міської територіальної громади. Тому для населення тарифи на послугу з постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. залишаться на рівні тих, що застосовувалися на кінець опалювального періоду 2020/2021 рр.

«r»: На сайті компанії з’явилася інформація про те, що з моменту укладання нових договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води нарахування обсягів та вартості наданих послуг буде здійснюватись згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Коли саме споживачі побачать ці зміни у платіжках?
– Розподіл та нарахування вартості наданих ТОВ «Сумитеплоенерго» послуг згідно з вимогами Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі – Методика), затвердженої наказом Мінрегіонбуду від 22.11.2018р. №315, зареєстрованої в Мінюсті від 28.12.2018 р. за №1502/32954, здійснюється з 01.11.2021 р. – з моменту укладання публічних договорів приєднання про надання послуг з постачання гарячої води та постачання теплової енергії у порядку, встановленому Законом України «Про житлово-комунальні послуги», що відображається в рахунках на оплату послуг з листопада 2021 р.

Глосарій
Плата за абонентське обслуговування
Нараховується всім споживачам. Затверджується внутрішнім наказом по підприємству та визначається виконавцем комунальних послуг за їх фактичними витратами у розрахунку на 1 абонента в місяць. Виставлятиметься як окремий платіж. Держава регулює її граничний рівень. За даними підприємства, з 1 липня 2021 р. він становить 33,74 грн. Граничний розмір плати за абонентське обслуговування застосовується окремо за кожною комунальною послугою.
З 1 листопада 2021 року для споживачів послуг ТОВ «Сумитеплоенерго» у розрахунку на один особовий рахунок для послуг з постачання теплової енергії він становить 17,05 грн/місяць (за наявності вузла комерційного обліку теплової енергії) та 15,34 грн/місяць з ПДВ (за відсутності вузлу обліку); з постачання гарячої води: 16 грн/місяць за наявності вузла обліку; 15,34 грн/місяць з ПДВ (за його відсутності).
Споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуги або у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого теплопостачання та постачання гарячої води. (п. 39 Правил надання послуг з постачання гарячої води).

Суть публічного договору – він вважається автоматично укладеним, якщо споживач оплачує виставлений за умов цього договору рахунок

Функціонування внутрішньобудинкової системи ГВП
Втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання (далі – ГВП), у тому числі в індивідуальному тепловому пункті.
Визначається Виконавцем послуг у кожному розрахунковому періоді в залежності від місця встановлення водопідігрівача та наявності рушникосушарок. Складає відповідну частку (%) від загального обсягу спожитої на потреби ГВП теплової енергії.
Для приготування гарячої води в будівлі: для будівель із рушникосушарками – 15%; без рушникосушарок – 7%.
Для приготування гарячої води поза межами будівлі: для будівель із рушникосушарками – 9%; без рушникосушарок – 3%.
Обсяг розподіляється між усіма співвласниками будівлі пропорційно до опалювальних площ їх квартир та нежитлових приміщень, без врахування фактичних обсягів споживання гарячої води споживачами (куб. м.).
Сплачують усі співвласники будинку, в тому числі і ті, що встановили бойлери або тимчасово не користуються послугою.