Ліцею бути
У Сумській обласній військовій адміністрації за ініціативи начальника Сумської ОВА Володимира АРТЮХА розпочали початковий етап реалізації освітнього проєкту зі створення у області військового ліцею для юнаків.
Фото з архіву
МАСШТАБ РУЙНУВАНЬ. Сьогодні у будівлі, де раніше розташовувався військовий ліцей і куди потрапив ворожий снаряд, руйнування і ніхто не вчиться. Місцева влада розглядає можливість згодом відновити цю будівлю
Історія військової підготовки молоді у Сумах сягає далеченького минулого, а власне, кінця позаминулого – початку минулого століть, коли у місті був створений Кадетський корпус ім. Івана Харитоненка. За радянських часів тут були дещо видозмінені, але все ж, військові навчальний заклади для старших, а вже у другій декаді 2000-х років тут знову стали навчати військовій справі юнаків. Повномасштабне вторгнення внесло свої корегування, і Суми залишились без військового навчального закладу.
На початку лютого 2025 р. у Сумській обласній військовій адміністрації знову почали вести розмови про створення у Сумах військового ліцею. Особливо хвилюється за цей проєкт начальник Сумської ОВА Володимир АРТЮХ.
«Ми розуміємо, наскільки це важливо для наших дітей, зокрема, для дітей захисників і захисниць, в тому числі і наших полеглих героїв, які зможуть отримувати освіту у цьому закладі. На жаль, ця ініціатива не підтримується на рівні міської та обласної рад. Тож ми звернулись за сприянням до Міністерства оборони України, Мінветеранів та Міністерства освіти і отримали з їх боку розуміння. Ліцеї зі спеціалізованою військовою підготовкою сьогодні функціонують у інших прикордонних обласних центрах України, і ми теж маємо забезпечити ці умови для освіти наших дітей. І, безумовно, голова вимога – безпека», – сказав Володимир Артюх.
Обласна влада, не зважаючи на думку депутатів міської ради, вже розпочала роботу над створенням нового військового ліцею.
Кадетський корпус був створений у м. Суми у 2012 р. На початок 2022 р. року в ліцеї навчалося 400 ліцеїстів і працювало 250 співробітників
У обласній військовій адміністрації повідомили, що працювати новий навчальний заклад буде у приміщенні, де раніше був військовий ліцей ім. Харитоненка, який на початку повномасштабного вторгнення перевели у Хмельницький. Посадовці СОВА наголошують, що у Сумах є відповідна матеріально-технічна база для організації освітнього процесу у військовому ліцеї, але з нюансами.
Почати навчати ліцеїстів можна буде лише після того, як буде виконано будівництво протирадіаційного укриття, яке, по суті, буде виступати підземною школою. Зараз відповідні структурні підрозділи адміністрації готують проєктно-кошторисну документацію для цього.
“Зараз вирішуються організаційні питання. Працюємо з документами над концептом, яким повинен на сьогодні бути ліцей відповідно до того алгоритму і брендбука, який розробила міжвідомча група, яка створена з представників Міністерства оборони, Міністерства освіти, Міністерства у справах ветеранів, Міністерства регіонального розвитку. Працює ціла робоча група на чолі з прем’єр-міністром і ця ініціатива полягає в тому, щоб в кожній області був потужний ліцей з військовою підготовкою або з посиленою військово-фізичною підготовкою”, — розповіла директорка департаменту освіти Сумської обласної державної адміністрації Вікторія ГРОБОВА. Проєкт має пройти усі необхідні міжвідомчі узгодження, і лише потім можна буде братися за його реалізацію.
“Зараз йде лише підготовчий етап. По-перше, треба створити такий ліцей, а почне він свою роботу, коли дозволить безпека”, — уточнила посадовиця.
Суми – Хмельницький
На початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 р. на території колишньої «артяги», де й був розташований військовий ліцей ім. Харитоненка, велися бої: учнів там вже не було, але приміщення зазнали значних руйнувань. Навесні 2022р. після деокупації Сумської області, почалися розмови, що ліцей, який тимчасово був переведений до Хмельницького, там і залишиться. У квітні 2022р. батьки та працівники ліцею протестували проти цього. А вже у травні 2022 р. Сумський кадетський корпус перереєстрували у Хмельницькому попри усі завіряння тодішнього очільника СОВА Дмитра ЖИВИЦЬКОГО, що цього не станеться.
Отже, на початку вересня 2022 р. Суми залишилися без навчального закладу, у якому отримували освіту школярі старших класів з усієї області. Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою “Кадетський корпус” ім. І. Харитоненка з 1 вересня 2022р. і до теперішнього часу розташовується і працює у місті Хмельницький.
Тієї ж осені нині відсторонений від обов’язків міський голова Сум Олександр ЛИСЕНКО повідомляв, що керівництво Сум готове розглядати з владою вищого рівня питання створення закладу з посиленою військово-фізичною підготовкою для молоді у обласному центрі, але вже після закінчення війни.
У 2023 р. депутати міськради прийняли на сесії рішення про створення у Сумах ліцею зі спеціалізованою військовою підготовкою, але на лютий 2025 р. ліцей так і не був створений. Обласна військова адміністрація дуже хотіла, аби військовий ліцей у Сумах розпочав роботу 1 вересня 2024 р. У липні навіть почали збирати заяви на зарахування, однак ліцей не відкрили, тому що депутати СМР не проголосували за статут. Питання ухвалення статуту на розгляд сесії міськради виносили двічі: 31 липня та 5 серпня, але за нього не проголосували. Головними аргументами сумських обранців була безпекова ситуація в Сумах. Проти відкриття військового ліцею зараз виступили і депутати Сумської обласної ради. І це, з огляду на кількість прильотів по місту з вересня 2024 по лютий 2025 правильне і доцільне рішення, на думку більшості містян.
Проєкти і плани
В обласній адміністрації ж, кажуть, що створення військового ліцею – це робота на майбутнє, адже як юридичних, так і організаційних нюансів вистачає.
За словами пані Гробової, питання створення військового ліцею у Сумській області зараз лише на стадії міжвідомчих узгоджень, такий заклад у області має бути: “Буде обов’язково рішення Кабінету міністрів. Потім, коли ці всі організаційні роботи проведуться, буде будівництво відповідно до вимог брендбука, що повинно бути в ліцеї: і басейн, і спортивні зали, і спортивні комплекси, і наявність яких аудиторій, і які повинні бути і скільки місць в пансіоні, тобто житло”.
У військових ліцеях діти мають перебувати цілодобово і на повному забезпеченні держави
Станом на середину лютого 2025 р. поки навіть немає розуміння, хто буде засновником закладу: місто, область, Міністерство оборони або Міністерство освіти. Немає поки розуміння, де взяти кошти на виконання робіт по відновленню зруйнованих приміщень. А їх там, за словами головної освітянки області, досить багато і ” ні за тиждень, ні за місяць вони не будуть зроблені”.
Не знають у обласній адміністрації і кількість дітей, які зможуть навчатися у закладі, який хочуть створити. У попередньому кадетському корпусі могли одночасно перебувати на навчанні до 600 учнів, а місткість новоствореного закладу буде визначатися залежно від потреби, яка буде в області.
Зауважимо, що ліцеї зі спеціалізованою військовою підготовкою сьогодні функціонують у багатьох регіонах України, в тому числі і в прикордонних обласних центрах.