Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах ремонтують художній музей

159

У Сумському обласному художньому музеї ім. Н. Онацького в рамках ремонтних робіт вже відбулося закріплення та перекриття даху та усунення проблеми вологих стін.

Як повідомили в музеї, за останні 60 років не проводилося фундаментальних ремонтно-реставраційних робіт у приміщенні, яке було спроєктовано більш як сто років тому як Державний банк наприкінці XIX – початку XX ст. Карлом Шольцом. У 80-і роки XX ст. її передано закладу. Шкідливий вплив мали також події воєнного часу (вибухові хвилі та рух важкого транспорту). У 2023 році розпочались роботи з облаштування укриття для співробітників і відвідувачів. За підтримки Сумської обласної військової адміністрації було вирішено питання знешкодження вигрібної ями й підключення до централізованої каналізації, відремонтовано тепломережу. За підтримки фонду ALIPH та Французького Інституту в Україні отримано обладнання швейцарської фірми Biodry для поліпшення умов зберігання музейної колекції.

Протягом 2024 року продовжувалося відновлення будівлі. Завдяки благодійній організації Тростянецький районний благодійний фонд «Доброта» та фінансування Світового фонду памʼяток (WMF) відбулося закріплення та перекриття даху. Роботу було виконано вчасно, не зважаючи на постійні тривоги та кружляння ворожих БПЛА.

Своєчасне виконання даних робіт дає можливість для подальшого збереження пам’ятки архітектури з цінною колекцією, завдяки залученню благодійних коштів.

Також у цьому році відбулося знайомство з компанією «БіоДрай Україна», яка спеціалізується на усуненні проблем вологих стін, почалося з обстеження будівлі та обговорення алгоритму дій. Перший крок ‒ привели до ладу підвал. На влаштування укриття Сумською обласною військовою адміністрацією були виділені кошти. У лютому 2024 року завершили ремонтні роботи з облаштування централізованої системи водовідведення, встановлення санвузлів, замінили частину тепломережі закладу, облаштували підлогу в цокольному приміщенні. Відремонтоване підвальне приміщення музею вже слугує для захисту співробітників та відвідувачів, а також допомагає запобігти пошкодженню музейних фондів.

Роботи були виконані швидко. Тоді ж за допомогою спільного проєкту Французького інституту в Україні та Фонду ALIPH у музеї встановили систему просушування стін від «БіоДрай». Це дозволило забезпечити комфортні умови для зберігання та продовжувати ремонт.

Спосіб осушення стін за допомогою системи «БіоДрай» насправді дуже простий. Він передбачає повну нейтралізацію першоджерела (електромагнітних хвиль), що призводить до зупинки небажаного руху води вгору і повернення води під дією гравітації назад ‒ у ґрунт. За рахунок чого й відбувається природне осушення стіни до необхідного природного рівня. Це швейцарська розробка, створена на відкритті Ніколи Тесли, яка виготовлена в кооперації з Австрійським політехнічним університетом. Установка працює автоматично і не потребує підключення до електромережі. Технічний супровід забезпечується протягом усього циклу осушення. Через півроку після встановлених приладів представники «БіоДрай» зробили спеціальні заміри. Результат ‒ вологість зменшилася майже на 40%. Це дуже позитивна динаміка.

У цьому місяці була встановлена оновлена система моніторингу вологості стін. Тепер можна спостерігати за результатами в онлайн-режимі.

Про проблеми будівлі музею ми писали раніше