Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах пропонують «дерусифікувати» 184 топоніми

451

Робоча група у Сумській міській раді сформувала перелік з 217 назв вулиць, провулків, проїздів, площ Сумської міської територіальної громади, які пропонується «дерусифікувати». Його виставили для проведення експертного обговорення. До переліку увійшли 184 топоніми на території міста та – 33 по старостинським округам.

При його формуванні враховували як пропозиції мешканців громади, так і напрацювання експертної спільноти.

Нагадаємо, з 23 травня по 23 червня тривав збір пропозицій від жителів громади через гугл-форму. Надійшло 129 звернень з ідеями щодо перейменування. Зауважимо, що серед пропозицій сумчан були такі, що дублювали один одного, а також такі, що вже потрапили до уваги науковців, краєзнавців та експертів. Тож вони майже стовідсотково були враховані робочою групою.

Додамо, що користувалися також напрацюваннями, які були зроблені фахівцями у попередні роки та актуалізовані членами робочої групи.

Крім того, детально проаналізовано із залученням старост топоніми у населених пунктах старостинських округів.

Враховані й петиції, які подавалися активно мешканцями громади.

До такого переліку потрапили й вулиці, у назвах яких раніше вкралися помилки, наприклад, неправильне написання прізвищ особистостей, на честь яких вони були названі.

Тепер робоча група приступила до наступного етапу – формування пропозицій нових, проукраїнських, назв для сумських топонімів.

Серед пріоритетів: повернення історичних назв, увічнення видатних українських діячів та подій, особливо, пов’язаних з минулим та сьогоденням нашої громади й Сумщини, а також з розвитком європейської й світової історії та культури тощо.

Сумська громада має позбавитися від чужих для неї символів, маркерів колишнього російського минулого, завершити фактично деколонізацію місцевих топонімів. Натомість відродити національну самоідентичність, свою унікальність та власну систему цінностей.

Вчора пройшло чергове засідання робочої групи, у якому взяв участь і голова СМР Олександр Лисенко. На своїй офіційній сторінці у Фейсбук Олександр Миколайович повідомив, що має сумніви до зміни назв принаймні двох вулиць нашого міста:
“Взяв участь у засіданні робочої групи з проведення експертного обговорення дерусифікації топонімів у Сумській міській територіальній громаді.

Обговорення дерусифікації топонімів зараз знаходиться на завершальній стадії. Зараз члени групи визначили всі назви вулиць, які підлягають змінам і обговорюють варіанти нових. По окремим вулицям їх декілька, адже пропозиції висували не тільки члени групи – сумчани також подавали їх онлайн. Тож членам групи ще треба обрати остаточний варіант. Вони мають це зробити до 23 липня і подати мені відповідний перелік. Далі – голосування депутатів міськради.

Переглянув усі пропозиції, до більшості заперечень у мене до нього немає. Однак розумію, що мінімум дві пропозиції частина сумчан може не сприйняти. Це перейменування вулиці Ковпака і проспекту Михайла Лушпи. У голів фракцій міськради ці пропозиції також викликають сумнів. Впевнений, що знайдемо остаточне компромісне рішення дерусифікації топонімів Сум”.

Нагадаємо, що остаточний термін подачі робочою групою напрацювань щодо дерусифікації 0 23 липня. Надалі рішення прийматиме міська рада.