Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах презентували етнографічний проєкт «Шляхами Павла Гнідича»

68

У Конгрес-Центрі СумДУ відбулася презентація проєкту «Шляхами Павла Гнідича», присвяченого збереженню культурної спадщини Сумщини. У межах проєкту проведено етнографічні експедиції та реконструйовано автентичні пісні, записані видатним етнографом Павлом Гнідичем на початку ХХ століття.

Роменщина… Земля, яка народила кошового отамана Петра Калнишевського і визначного філолога Олександра Потебню, художницю петриківського розпису Валентину Носенко та скульптора, кінорежисера, драматурга Івана Кавалерідзе… Земля, яка має тисячолітню історію і традиції, які, на превеликий жаль, зникають.

Етнографічні експедиції ось уже протягом останніх 150 років періодично досліджують унікальну культуру цього краю. Але не всі їхні результати були збережені. Саме так сталося з дослідженнями видатного українського етнографа Павла Гнідича, який на початку минулого століття вирушив з Полтавщини на тепер уже Сумщину, аби увічнити народну творчість. Його експедиція була унікальна, адже він мав у арсеналі новітні на той час засоби — це фотоапарат і фонограф, на який записав мелодії пісень Роменщини. На жаль, у зв’язку з воєнними подіями 1914-1919 рр. Павло Гнідич не лише не завершив своєї роботи, а й пішов з життя. А сьогодні, у такі самі буремні часи, колектив Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв під керівництвом Євгенії БИСТРИЦЬКОЇ вирішили, що далі тягнути не можна і треба сьогодні та зараз зробити усе можливе, аби не втратити усну і музичну спадщину Роменського району назавжди.

“Цей проєкт для нас був надзвичайно важливим, — коментує директорка Центру культури Євгенія Бистрицька. – Адже, на превеликий жаль, на етнографічній мапі Сумської області є багато білих плям, які ми вже ніколи не заповнимо, бо носіїв культури вже немає. Тому ми так поспішали з реалізацією саме цього проєкту. А ще, цей проєкт для нас — це ствердження національної ідеї, це збереження ідентичності й чергове підтвердження того, що Сумщина була, є і буде Україною”.

Науковці Центру культури придумали проєкт «Шляхами Павла Гнідича», завдяки ініціативі громадської організації «Агенція «Креативна Сумщина» під головуванням Юлії ГУКАЛЕНКО та за підтримки Українського культурного фонду. Команда менеджерів культури та професійних етномузикологів Сумщини втілили проєкт «Шляхами Павла Гнідича». Керівником проєкту виступила очільниця відділу нематеріальної культурної спадщини Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Вікторія ГАВРИЛЕНКО.

“Входячи в цей проєкт, ми мали амбітні плани знайти та представити широкому загалу втрачене звучання пісень, тексти яких колись записав дослідник, — коментує роботу керівниця проєкту Вікторія Гавриленко. – Завдяки гранту Українського культурного фонду нам вдалося розширити географію нашої роботи та вийти на більш масштабний рівень, коли результати нашої праці зможуть через Ютуб побачити усі, хто цікавиться історією і культурними традиціями свого краю або інших народів”.

За підтримки Роменської міської ради, Хмелівської сільської ради та Державного історико-культурного заповідника «Посулля», сумські дослідники мали змогу здійснити 9 одноденних експедиційних виїздів до Бацманів, Гаврилівки, Салогубівки, Довгополівки, Малих Бубнів, Калинівки, Рогинців, Смілого, Пустовійтівки. Це саме ті села, які встиг дослідити Павло Гнідич.

Результатом проєкту стало створення дуального плейлиста: 12 автентичних записів обрядових пісень Роменщини у виконанні мешканок району, а також ті самі пісні вже у професійному виконанні учасниць фольклорного гурту «Серпанок» під керівництвом кандидата мистецтвознавства, старшого викладача кафедри навчально-наукового інституту культури і мистецтв СДПУ Олени ГОНЧАРЕНКО. Також за результатами кожної експедиції були створені 5 мініфільмів, у яких зацікавлені зможуть побачити тих людей, які ще несуть в собі пам’ять предків, почути їхні історії від першої особи та побачити унікальні кадри роботи етнографів.

Якщо ви хочете більш детально познайомитися з проєктом «Шляхами Павла Гнідича», то ласкаво просимо на сторінку Центр Культури у мережі Фейсбук, де ви знайдете не лише кінцевий результат, а й щоденники експедицій, унікальні фото і роздуми учасників проєкту.

Проєкт «Шляхами Павла Гнідича» реалізується громадською організацією «Агенція «Креативна Сумщина» спільно з Сумським обласним науково-методичним Центром культури і мистецтв за підтримки Українського культурного фонду