Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Диво для писанки у Сумах

668
Проект облаштування нового скверу у центру міста Суми бере участь у конкурсі «Громадський бюджет-2022»

Невеликий, але затишний сквер біля обласної наукової бібліотеки просто створений для того, щоб стати окрасою та магнітом передмістя Сум. Адже розташований він поруч з фонтаном «Садко», а ще його добре видно з боку в’їзду з вул. Харківської до Покровської площі.

У 2012 р. ця локація мала ошатний та святковий вигляд, саме тоді її облаштували артоб’єктами у вигляді величезної, майстерно оздобленої квітковими орнаментами писанки – близнючки іншої писанки, яка того ж року стала переможницею національного проекту «Парад вишиванок» у Києві. А потім поруч з великоднім яйцем оселився і гігантський диво-птах. На жаль, як час, так і місцеві вандали були безжальними до контактних скульптур. У 2015 р. писанку відреставрували, втім дощ, сніг, вітер та сонце за минулі роки додали своїх візерунків у вигляді тріщин та «виїли» яскраві кольори. А диво-птаха у листопаді того ж року любителі «культурно відпочити» зламали, намагаючись сісти на нього верхи. Скульптура була виконана зі скловолокна, а такий матеріал дуже вередливий, і в Сумах не знайшлося майстрів, які зуміли б допомогти диво-птаху воскреснути, як Фенікс. Довелось прибрати його, щоб інші містяни не травмувалися, бо пошкоджене скловолокно мало гострі краєчки.

На жаль, відновити диво-птаха не вдалося, але є надія, що на його місці з’явиться щось ще більш цікаве

Вигляд, який має диво-писанка та прилегла територія сьогодні, надзвичайно засмучує майстринь, які 8 років тому подарували Сумщині перемогу на конкурсі та арт-об’єкти, що роблять обласний центр пізнаваним та автентичним. «Диво-писанку насправді дуже жаль, бо якщо не почати реставрацію найближчим часом, то фарба повністю злізе, малюнок зникне, – пояснює член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладач художньої школи, голова ГО «Арт-крила» Любов МИХАЙЛЕНКО, яка минулими вихідними фотографувала скульптуру, щоб краще зрозуміти масштаб необхідних робіт по відновленню.

Не чекай див – дій
На жаль, мистецтво завжди йде рука об руку з дефіцитом коштів на його втілення. Тому, щоб мати фінансову можливість повернути своєму витвору втрачену красу, колектив майстринь вирішив скористатися потенціалом конкурсу проектів бюджету участі. Нагадаємо, що громадський бюджет дозволяє будь-кому з містян взяти участь у розподіленні бюджетних коштів на реалізацію ініціатив для поліпшення життя громади. Надалі за подані проєкти можна буде проголосувати, й ті, які отримають найбільшу підтримку мешканців, отримають свій шанс на втілення.

«Ми подаємо наш проєкт, а у разі невдачі просто будемо шукати інші шляхи, бо врятувати писанку треба, – митці налаштовані рішуче. – Наразі підставка від диво-птаха пуста, але у нас є ідеї по створенню нових артоб’єктів, які змогли би замінити бідолашну пташку. Ми шукаємо майстрів з інших областей України, бо у нас немає таких спеціалістів. Збираємо пропозиції, щоб потім спільно з відділом культури обрати оптимальний варіант співвідношення «ціна-якість”. Щодо самої ідеї, поки що тримаємо її у секреті».

Наразі скульптура, що стоїть майже у серці міста, має занедбаний вигляд. Втім є шанс на те, щоб наше яєчко знову засяяло яскравими фарбами

Втім мистецьке бачення завжди масштабне, тож активісти виступають не лише за реставрацію та створення окремих об’єктів, а за втілення комплексного проекту. «Це, так би мовити, центрове місце, там зручно проводити різноманітні заходи, фестивалі, майстер-класи. Сквер може бути чудовою локацією для весільних фотосесій».

Залучили до творчого брейн-шторму і молодого сумського скульптора Андрія НИКИФОРОВА, який навчався у Києві, бере участь у всіх мистецьких заходах, а його роботи вже представлені у багатьох містах України. Він володіє різними техніками, знається на кераміці, глині, художній майстерності, камені та металі. На території між бібліотекою та фонтаном планується розбити квітковий сквер, простір якого скульптор доповнить своїми рукотворними виробами.

«Хочеться підсвітити ці об’єкти, щоб вони тішили містян ще й у нічний час. Втім, як художники, ми маємо власне бачення, але ще треба радитися з технічними спеціалістами», – зауважує Любов Михайленко.

За підрахунками творчої команди на фарби для писанки та роботи з реставрації необхідна сума приблизно 50 тис. грн. Скульптура стояла під відкритим небом, тож її треба почистити, проґрунтувати, вивести грибок. А потім нанести якісні фарби. «До згаданої суми входить і облаштування, і використання інструментів, буде, так би мовити, писанка під ключ. Я спілкувалася з художниками. На щастя, технології рухаються вперед, і зараз можна знайти фарби, призначені саме для скульптур, що стоять на відкритому просторі і піддаються впливу погодних явищ. Використання таких фарб допомагає збільшити термін, протягом якого скульптурам буде не потрібна нова реставрація. Не вічно, звичайно, але протягом довгого часу вони будуть тішити нас яскравими кольорами», – запевняє Любов Михайленко. Що стосується дерев’яних скульптур, то один такий виріб коштує біля 14 тис. грн. – це закупка дерева, його транспортування та установка, якісний фундамент, який гарантує, що скульптури не впадуть і взагалі простоять довгий час.

Загальна сума на облаштування простору за бібліотекою складає приблизно 300 тис. грн. Щоб подати ідею на конкурс, необхідно до 15 жовтня скласти кошторис та зібрати не менше ніж 50 підписів від прихильників ініціативи. Наразі підписи вже зібрані. Проєкт підтримали представники творчої спільноти міста, колективи Сумської дитячої художньої школи ім. М.Г.Лисенка, Палацу дітей та юнацтва, бібліотек, а також відділ культури та туризму СМР і містяни.
Щоб подарувати мешканцям та гостям міста святковий настрій, ініціатори мріють встигнути зробити все до наступного Великодня і провести в оновленому сквері тематичний мистецький захід.

Ксенія Соболєва
Панорама-2021
Фото Л. Михайленко