Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах дешевшає молоко і дорожчають овочі

150

У холодну пору ми, оглядаючи ціни на харчові продукти, брали за маркер борщ. Та ось дочекалися нарешті благословенної пори окрошки та всіляких салатиків. У цю обойму, звичайно, потрапляють і фрукти та ягоди. Зазначимо відразу, що експерти нас лякали шаленим подорожчанням, та в реальності все виявляється не таким вже й жахливим, навіть улюблена окрошка залишається цілком доступним благом. Хоча спостерігаємо сезонний стрибок цін на те, що в нас ще не достигло, а десь вже виросло. Хоча це природно, погодьтеся.
Тож до діла. Центральний ринок Сум ми відвідали наприкінці минулого тижня, отже наводимо ціни на сільгоспродукцію, які побачили саме тоді. Починаємо з базового продукту – КАРТОПЛІ. Старої, торішньої картоплі вже немає, а КАРТОПЛЯ МОЛОДА коштує 40 – 50 грн/кг. Це звичайна, але можна знайти дрібненьку, т. з. “горох” навіть по 20 грн/кг. За смаком і поживністю вона не гірша. Кажуть, що чистити таку нудно, але, між нами, чи обов’язково чистити молоденьку картоплю? Існує експертна думка, що досить ретельно помити, ще й обдати окропом для гарантії стерильності. Далі до окрошки потрібен огірок. На нашому ринку СВІЖІ ОГІРКИ по 70-80 грн/кг. Це зараз, люди, незабаром буде дешевше, бо ще не повиростали вони на власних городах. Добре кинути до окрошки редиску, але її зараз вже немає, закінчилась та, яку звуть “першою”, отже і балакати нема про що. Зате всілякої зелені на ринку повно, продається вона не на вагу, а “букетиками”. Найпопулярніші ЦИБУЛЯ ЗЕЛЕНА, КРІП, ПЕТРУШКА – по 10 грн за пучечок. До речі, на “стихійному ринку”, який спокійно живе і працює поруч, можна знайти все на 2 – 3 гривні дешевше. Крім названої, є багато іншої зелені: базилік, рукола, кіндза. Вони можуть бути трохи дорожчі. Ще важливою складовою частиною є ЯЙЦЯ. Тут справи трохи сумніші, але не критично. У порівнянні з періодом перед Великоднем спостерігається легке подорожчання. ЯЙЦЯ КУРЯЧІ коштують в межах 28 – 45 грн/десяток, найбільш популярними є ті, що по 32 – 35 грн.

 

Серед чинників, які сприятимуть зростанню цін на продукти – підвищення тарифів на електроенергію та перебої в її постачанні, вважають експерти.

Тепер рушаймо до молочного павільйону, бо яка ж окрошка без СМЕТАНИ, яка лишилась по 50 грн за півлітрову баночку. Дивно, але ж МОЛОКО подешевшало до 30 і навіть 25 грн за літр, але сметана поки тримає старі позиції. Може ще не встигла зреагувати на сезонні зміни. До окрошки зазвичай додають різану ковбаску, чи щось “пісне-м’ясне”. По цій темі можемо сказати тільки те, що ніяких суттєвих змін в цінах на м’ясо і птицю ми не побачили. Наприклад, найпопулярніший продукт САЛО – від 80 аж до 250 грн/ кг. Все залежить від ґатунку і способу обробки, можливо, ще від апетиту постачальника. На практиці перевірено – цілком пристойне сало можна придбати по 85 грн/кг. Курятина, телятина, чи свинина поки що залишились в тих самих цінових межах, різницю в 2 чи навіть 5 грн не варто згадувати, бо на різну продукцію ми бачили її як в “плюс”, так і в “мінус”. Тепер , люди добрі, можете самі підрахувати, у що вам стане саме ваша окрошка.
Тож перейдемо до інших продуктів, бо на початку літа з’являється багато “молодого-цікавого” і дуже смачного. Наприклад МОРКВА МОЛОДА – 50- 60 грн/кг – цілком доступно, погодьтесь. У якийсь салатик потрібна ЦИБУЛЯ РІПЧАСТА – 40 грн/ кг – незвично дорого, але ж вже конкурує молода, зелена. Вже молодий, новий ЧАСНИК продається зазвичай поштучно, від 5 до 15 грн за “часничину”.
Тепер переходимо до продукції більш делікатної і вартісної. Поки що серед такої є ПОМІДОРИ — 85 – 120 грн/ кг. Серед них тепличні, і такі, що виросли на відкритому ґрунті, але далеко від нас. Свої, сумські ще на підході, тому так дорого. ПОЛУНИЦЯ – 75 грн/ кг. За твердженням продавців, це вже наша, місцева, але ціна ось така. Прекрасна і жахлива ЧЕРЕШНЯ – 80 – 125 грн/кг. Зрозуміло, що це привозна, тому така дорога. З дорогих фруктів є ще ПЕРСИКИ по 90 грн/кг, АБРИКОСИ – по 70 – 90 грн/ кг, але з ними конкурують доступні ЯБЛУКА – 23 – 30 грн/кг. Слід було б сказати про ціни на крупи, макаронні вироби, олію, цукор, але тут ніяких суттєвих змін не спостерігається, тож не варто наводити довгий перелік цін. Висновок з нашої екскурсії на ринок може бути досить оптимістичний: голоду не буде. Ані вітамінного, ані якогось ще. Бо війна війною, а літо скасувати в тих росіянців руки закороткі. Працюють аграрні фірми, працюють на своїх сотках господарі “дач-городиків”. Тож будемо з овочами-фруктами.

Олексій Сікорський, Панорама, №25-2024