Відоме рейтингове агентство «Євро-Рейтинг» оновило рейтинг інвестиційної ефективності міст України за підсумками 2-го кварталу 2016 р. Найвищий бал в рейтингу традиційно отримав Київ – 228 балів, зберігши таким чином лідерство в категорії ineА – «максимальна інвестиційна ефективність». Натомість відповідно до проведеного дослідження Суми на тлі інших обласних центрів –своїх безпосередніх сусідів – опинилися на невтішному останньому місці в означеному переліку.
Зазначимо, що дослідження проводилися по 22 обласним центрам України, без теперішніх українських «столиць» Донбасу – Сєверодонецька та Краматорська. А першою з двох складових рейтингу інвестиційної ефективності, є оцінка інвестиційної активності міст. Рейтингове агентство аналізує, наскільки успішно місто веде себе на інвестиційному ринку. Як змінюються його показники в порівнянні з попереднім періодом, і з іншими муніципальними утвореннями. Для цього зіставляються статистичні дані за обсягами капітальних інвестицій, обсягами іноземних інвестицій і профінансованих будівельних робіт. А другою складовою є соціально-економічний ефект від інвестицій (заробітна плата, введення житла в експлуатацію, працевлаштування безробітних та надані послуги).
До речі, у другому кварталі намітилося й послаблення позицій муніципальних утворень Західної України у частині залучення інвестицій. У відповідних категоріях ineА – ineС їхнє представництво скоротилося з 6 до 3-х. Натомість поліпшилася рейтингова оцінка мегаполісів, розташованих на Півдні і Сході України. Тут найбільш істотно зміцнив свої позиції Харків, підвищилася також бальна оцінка Миколаєва та Одеси. Розширилося й представництво центрального регіону у верхній частині рейтингу: окрім Вінниці і Житомира (ineА), в категорію ineС піднялася й Полтава.
Між тим протягом попередніх кварталів Суми і Хмельницький демонструють спадну динаміку, втративши в цьому рейтингу по три категорії. Особливо болючим подібний результат повинен бути для Хмельницького – адже ще рік тому місто входило в трійку кращих муніципалітетів, поряд зі Львовом та Івано-Франківськом. Проте для Сум, котрі ще рік тому впевнено тримались у середині цього рейтингу, нинішній показник спонукає робити особливо серйозні висновки й для місцевої влади й для міського бізнес-середовища.
«Дані про досягнутий крупними українськими містами соціально-економічний ефект свідчать про ступінь успішності залучення коштів і їхній вплив на підвищення добробуту територіальної громади, – зазначає гендиректор агенції «Євро-Рейтинг» Григорій Перерва. – А отриманий результат є непрямою оцінкою ефективності діяльності місцевої влади по реалізації своїх соціально-економічних функцій. Адже результати дослідження дозволяють наочно оцінити інвестиційну привабливість міста – через зростання або зниження інвестиційної активності. Подібний підхід дозволяє визначити муніципалітети, які потребують підвищення ефективності використання інвестицій, можливо – шляхом перегляду стратегічно-управлінських рішень. Окрім того, подібна рейтингова оцінка є орієнтиром і для населення, в частині розуміння якості роботи місцевої влади».
Ігор Галущак
Львів