Сумчан підтримує театр
Ювілейні заходи довелося проводити в укритті і при мінімальній кількості глядачів у зв’язку з безпековою ситуацією в місті. Сумський обласний академічний театр для дітей та юнацтва – чи не єдиний з усіх театрів України у своїй групі, який уособлює в собі і лялькові, і драматичні вистави для дітей, і постановки для дорослих, і комплекс інтерактивних спеціалізованих програм.
Колектив завжди був улюбленцем як маленьких, так і дорослих сумських шанувальників Мельпомени. Втім, у часи воєнного лихоліття у слобожанському прикордонному регіоні вистави театру для глядачів різних вікових категорій стали своєрідною психологічною допомогою та антидепресантом.
За свою 50-річну історію театром здійснено 320 постановок, обслуговано понад мільйон глядачів, а на його виставах зросло кілька поколінь сумчан.
Наразі театр повноцінно поєднує у своїй діяльності два види театрального мистецтва – драматичне та лялькове.
Як наголошує директор театру, заслужений діяч мистецтв Микола ЮДІН, колектив постійно удосконалює творчий процес, шукає нові методи роботи з молоддю, формує оригінальний сучасний репертуар, постійно збагачуючи творами української та світової класики, будуючи театральну політику на принципах художньо-естетичної, виховної, культурно-просвітницької місії. А враховуючи нинішню воєнну ситуацію, вносить відповідні корективи, аби юні і дорослі глядачі не тільки мали можливості відвідувати вистави, а й отримувати радість, естетичну насолоду, щасливі хвилини спілкування з прекрасним світом мистецтва.
Звичайно, що за час існування театр пережив різні етапи і періоди розвитку. Сьогодні колектив презентує себе як один із провідних в Україні у своїй групі. І справа не лише в тому, що в період війни заклад прифронтової зони піднявся практично з небуття, а як це позначилось на обслуговуванні населення.
Якщо в середині 2022 року глядачам презентували лише 4 вистави, то зараз їх 32. І це своєрідний рекорд. За цей час щорічна кількість глядачів зросла з 12320 до 30106, у тому числі пільгової категорії з 800 до 10182, кількість вистав з 195 до 338, прем’єр з 4 до 8.
Неабиякою подією в житті театрального колективу, його шанувальників, усієї театральної України стало відкриття лялькового відділу у квітні 2024 року. Адже понад 40 років Сумщина залишалась єдиною областю України, що не мала лялькового театру. Втім, наразі презентовано вже три лялькові прем’єри: «Котигорошко», «У пошуках справжнього друга» та «Слон на дереві».
Проте для забезпечення подальшого розвитку лялькарства необхідна належна матеріальна база. І це не лише додаткові приміщення і світло-звукове оснащення, а й виробничі площі, верстати, фахівці. І робити це варто, оскільки потреба у лялькових виставах очевидна.
У травні 2024 року за власні надходження відремонтовано дах та фасад. Адже це була величезна проблема для будівлі, яка до того ж ще й пам’ятка архітектури та містобудування.
Зараз триває робота щодо подальшого функціонування закладу: впорядкування приміщення, території, заміна частини обладнання, реорганізовується рекламна служба тощо. Зокрема, враховуються особливості нинішньої ситуації, коли серед глядацької аудиторії зросла кількість біженців та сімей зі значною різницею дітей у віці. Тобто, на виставу приходять родини, в якій, до прикладу, одній дитині 2 роки, іншій – 10, а це – надто різні «глядацькі інтереси». Тож назріла потреба у створенні дитячого ігрового майданчику. Наразі це окрема розважально-ігрова локація «Дошкільнятко» з 5-ма атракціонами. До речі, всі придбані спонсорами.
На жаль, тривоги, що останнім часом набули значної інтенсивності, спричинили і певні відмінності у роботі закладу.
Зокрема, з метою дотримання вимог безпекової ситуації з жовтня 2024 року театр переніс роботу з глядачем в укриття. Тобто, близько трьох десятків вистав зазнали суттєвої адаптації та пристосування до реальних умов.
Зрозуміло, що, враховуючи реалії сьогодення, театр гостро потребує власного укриття, адже основний його контингент – діти, які зростають сьогодні тут і зараз, на третьому році війни.
Однак – життя триває, і численні глядачі із вдячністю відгукуються про роботу закладу. Ось окремі із них:
Марія СЕВАСТЬЯНОВА: Ми – сім’я переселенців. Нещодавно разом із внучкою відвідали лялькову виставу «Котигорошко». Сподобалася обом. Але головне – відволіклися від щоденної напруги, відпочили, а дитина поспілкувалася зі своїми ровесниками.
Микола НАЗАРЕНКО: Мешкаємо в одному із приміських сіл. З дружиною і дітьми знайшли можливість побувати на виставі театру. Приємно вразила не тільки казка, а й дбайливо оформлений інтер’єр, особлива аура. І хоч виставу довелося дивитися в укритті, все одно задоволені і вдячні колективу театру.
Ніна ШОВКОПЛЯС: Мешкаю у Сумах, але до театру раніше ходили вряди-годи. Нещодавно син-школяр таки загітував, тож залюбки подивилися-послухали музичну казку «Пан Коцький». Театрали – молодці!
Сьогодні Сумський обласний академічний театр для дітей та юнацтва – чи не єдиний з усіх театрів України у своїй групі, який уособлює в собі і лялькові, і драматичні вистави для дітей, і постановки для дорослих, і комплекс інтерактивних спеціалізованих програм. До того ж це – щільний графік прем’єр, а головне – сотня яскравих творчих особистостей, серед яких народні артисти України Олександра СОКОЛ, Володимир ХОРУНЖИЙ, заслужені артисти України Анфіса ЗІНЧЕНКО, Михайло СТРЕЛЬЧЕНКО, Сергій ФЕДОСЕНКО, Вадим ШЕРСТЮК, заслужений художник України Едуард ЛЕДНЬОВ, плеяда талановитих митців, мистецька творчість яких має своїх численних шанувальників.
Іншими словами, міцна творча дружня родина, що має амбітні плани, які неодмінно будуть втілені в життя.
Як підсумовує Микола Юдін, головне сьогоднішнє завдання колективу – робити все можливе, аби бути потрібним суспільству, громаді, особливо маленьким глядачам. Адже театр був і залишається однією із міцних цеглин фундаменту, на якому тримається духовність у регіоні й Україні.
Олександр Вертіль
Фото Сумського обласного академічного театру для дітей та юнацтва