Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумські медики-добровольці отримали перші щеплення від коронавірусу

189

Лікар з мобільної бригади Наталія ДМИТРЕНКО розповіла, що медики, які роблять щеплення, пройшли відповідне навчання з імунізації від COVID-19 вакцинами від Pfizer/BioNTech та AstraZeneca». Їх навчали особливостям зберігання вакцини, правильному введенню, розповідали про можливі побічні реакції і про те, яку першу медичну допомогу надавати у разі потреби.

За даними пресслужби Сумської обласної адміністрації, на Сумщині вакциновано 220 медиків, упродовж 3 березня – 40. Загалом таких, які дали згоду на щеплення у першу хвилю, в області близько тисячі людей.

У середу 24 лютого із затримкою на 10 днів від дати оголошеної як початок кампанії з вакцинації проти коронавірусу Україна однією з останніх країн у Європі почала імунізацію населення. У ніч з 24 на 25 лютого до Сумської області прибула перша партія вакцини виробництва AstraZeneca/Covishield. Згідно календарного плану, на старті кампанії з вакцинації щеплення почали отримувати медики, які працюють у ковідних стаціонарах. Першим, хто отримав щеплення у Сумах, став лікар-анестезіолог Дмитро БІЛОБРОВ.

Після введення дози препарату він півгодини перебував під наглядом лікарів, які, лише пересвідчившись, що він почуває себе нормально, відпустили його додому. Наступною вакцинованою пацієнткою, як повідомили у Сумській ОДА, стала лікар Сумського обласного госпіталю для ветеранів війни Наталія ЗЕЛЕНСЬКА, яка з 26 жовтня працює у відділенні для надання допомоги хворим на COVID-19. «Почуваю себе добре, жодних змін, які б відрізняли моє самопочуття «до і після», немає. Готова йти працювати, – розповіла вона. – Рішення про вакцинування – свідоме. Адже з кінця жовтня минулого року я кожен день бачу хворих як з легким, так і важким перебігом хвороби. 6 місяців тому сама перехворіла. Тому якщо є можливість захиститися від хвороби за допомогою вакцини – я захищаюсь. Вакцинування формує імунітет до вірусу, допомагає попередити інфікування, і навіть якщо ви захворієте, то перенесете хворобу легше».

Директор Сумського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни Інесса САВЕНКО зазначила, що 90% працівників обласного госпіталю прийняли свідоме рішення щодо щеплення. «Хочу сказати, що вакцинуватися чи ні – це свідомий вибір кожного нашого працівника. Я і сама планую це зробити», – розповіла директор.

Слідом за лікарями-першопроходцями щепились члени мобільних бригад КНП «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» і КНП «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни». У понеділок 1 березня на брифінгу учасники мобільної бригади, що діє на базі обласного центру, розповідали про своє самопочуття після вакцинації, що відбулася 25 лютого. Як повідомляє Суспільне Суми, одна з перших лікарів, яка отримала щеплення, Анна ФУРСА, розповіла, що почуває себе дуже гарно. «Спочатку було підвищення температури, але це нормальна реакція на вакцину. Тому зараз все добре», – розповіла вона.

26 лютого щеплення отримали 70 працівників КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди». Пост вакцинальних ускладнень у них не зареєстровано. За словами заступниці начальника обласного управління охорони здоров’я Галини ХОМЕТИ, від початку вакцинації від COVID-19 в області щепилися 150 медичних працівників. Нагадаємо, що у пріоритеті також співробітники бригад екстреної допомоги, лабораторій, що тестують на COVID-19, мешканці та персонал будинків для людей похилого віку та військові в зоні ООС.

Сумщина дочекалася. Вакцина прибула увечорі 24 лютого, а вже на ранок 25 лютого розпочалася кампанія з вакцинації

Загалом Сумська область отримала 14,7 тис. вакцин Oxford/AstraZeneca від COVID-19. «Протягом місяця ми маємо пройти перший етап і провакцинувати близько 2700 осіб – близько 900 медиків, які працюють у лікарнях із хворими на COVID-19 та в службі екстреної медичної допомоги, а також 1800 працівників та мешканців інтернатів та інших спеціалізованих закладів із догляду за літніми людьми. Далі за заявкою управління охорони здоров’я облдержадміністрації на Сумщину надходитимуть наступні партії вакцини, і ми перейдемо до другого етапу, – зазначив голова Сумської ОДА Василь ХОМА напередодні початку кампанії з вакцинації. – Вакцинація є добровільною та безоплатною».

Вакцинація в Україні
На сьогодні Україна отримала 500 тис. доз вакцини AstraZeneca/Covishield виробництва індійського Інституту сироватки крові. Ця вакцина схвалена для екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Дозвіл на її використання також дали Велика Британія, Європейський Союз та Індія. В Україні вакцину зареєстрували 22 лютого 2021 р. Загалом в Україні заплановано п’ять етапів вакцинації.

Опитування показують, що українці схильні більше довіряти європейським виробникам і тому воліли б вакцинуватися препаратом від Pfizer. Через те міністр охорони здоров’я Максим СТЕПАНОВ в ефірі програми «Ранок з Україною» пояснив, чому не варто ділити вакцини на «кращі» й «гірші». За його словами, кінцевий механізм дії всіх вакцин проти COVID-19 однаковий: сформувати у людини імунітет. Тому не варто чекати вакцину лише певного виробника, вважаючи, що інші – гірші. «Дуж ебагато розмов про побічні ефекти, але вони є у всіх вакцин – і у Pfizer, і в AstraZeneca. І вони завжди будуть, бо вакцина – це імунобіологічний препарат. Побічні ефекти можуть бути різними – може бути почервоніння на місці щеплення, може підвищитися температура. Такі ж явища спостерігаються, коли ми робимо щеплення від грипу», – зазначив Максим Степанов.

За словами Максима Степанова, вакцина Oxford/AstraZeneca (CoviShield) має ефективність від 70 до 80%. Це означає, що певна кількість щеплених може інфікуватися, але перенесе хворобу легко чи навіть без симптомів, незалежно від віку чи супутніх захворювань.

Станом на 1 березня відомо, що за минулі три доби в Україні проти COVID-19 першою дозою препарату було щеплено 1803 особи. Найбільшу кількість щеплень за 26-28 лютого 2021 р. зробили у Миколаївській області – 170 щеплень, а за весь період кампанії з вакцинації (з 24 лютого) у Черкаській області – 270 щеплень. За словами головного санітарного лікаря України Віктора ЛЯШКА повідомлення про ті чи інші наслідки після імунізації надходять по електронній системі до Державного експертного центру МОЗ України. Станом на суботу надійшло 7 повідомлень про побічні наслідки, але вони легкі.

Першим вакцинованим в Україні став лікар-реаніматолог із Черкас Євген ГОРЕНКО. Він працює у ковідному відділенні місцевої обласної лікарні. Медик дивується, скільки уваги приділяють цьому процесові. «В Україні це все перетворюють до рівня якогось відкриття, і це трохи сумно. Бо це – звичайна ін’єкція, нічого страшного», – каже він. Натомість частина колег черкаського лікаря наразі відмовилися від вакцинації через вік чи стан здоров’я. Тих, хто сумнівається у необхідності робити щеплення, Євген запрошує відвідати будь-яку ковідну реанімацію. Там однозначне рішення вакцинуватися прийде до вас дуже швидко – обіцяє лікар.

Втім дехто з сумських медиків у неофіційних розмовах зазначають, що, зважаючи на загрозливе поширення пандемії, вакцини вироблялись у досить обмежених у часі умовах і можут мати побічні ефекти, відкладені у часі. Лікарі, що вже перехворіли на коронавірус, також не поспішають записуватися до лав добровольців, що отримують щеплення, сподіваючись на набутий імунітет.

Тим часом прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на своїй сторінці в Facebook в неділю 28 лютого заявив, що протягом цього року в Україні всі бажаючі зможуть отримати щеплення від COVID-19. Станом на сьогодні Україна очікує такі поставки вакцин: Pfizer – більше 100 тис. доз, Sinovac – близько 2 млн доз, AstraZeneca (CoviShield) – майже 4 млн доз, NovaVax – 15 млн доз з терміном поставки орієнтовно у липні цього року.

Прем’єр також нагадав, що з початку вакцинації (25 лютого) в Україні зробили щеплення вже 3141 людині. До речі, на цей же час, наприклад, у Британії провакцинували вже понад 20 млн осіб. Майже 800 тис. з них отримали і першу, і другу дозу. А швидкість, з якою отримують щеплення українці, свідчить про те, що або все робиться надто повільно, або що виявилось не дуже багато охочих отримати захист від коронавірусу. Протягом 27 лютого в Україні госпіталізували 3 218 хворих із COVID-19, а вакцинували всього 90 людей. Хоча МОЗ запевняє, що вакцинація відбувається каскадним способом, тож у найближчій перспективі слід очікувати, що кількість провакцинованих почне суттєво збільшуватися.

Стаємо у чергу
Коли ж зможуть щепитися українці, що не входять до груп населення, визначених календарем імунізації? Мінцифри спільно з МОЗ напрацювало відповідний інструмент — Електронний список очікування на вакцинацію. Кожен охочий може потрапити до списку очікування на вакцинацію за допомогою застосунку чи порталу «Дія», за допомогою національного контакт-центру МОЗ (0 800 60 20 19) або у сімейного лікаря. Заповнити заявку можна менш ніж за 5 хвилин. Після цього українці отримуватимуть запрошення до пунктів щеплення відповідно до затвердженої Міністерством охорони здоров’я Дорожньої карти з вакцинації. Записатися у чергу на щеплення можна усім від 18 до 59 років. За планом МОЗ, черга щеплення для людей, які не входять в жодну із пріоритетних категорій, має прийти не раніше осені 2021. Проте є й припущення про те, що всі охочі зможуть вакцинуватися вже влітку, бо охочих вакцинуватися так мало, що черга буде рухатися швидше, ніж очікували.

Якщо попит на щеплення буде суттєво меншим за кількість закуплених державою вакцин, то, можливо, вакцини продаватимуть за собівартістю приватним клінікам. Проте, за прогнозами, це станеться орієнтовно не раніше літа 2021 р. Таким чином планують заохотити до щеплення українців, які захочуть летіти в країни, де вимагатимуть довідку про вакцинацію.

Хочеш подорожувати – вакцинуйся?
У світі вже давно обговорюють ідею підтвердження вакцинації від коронавіруса. Так звані «ковід-паспорта» повинні спростити відновлення поїздок і взагалі повернення до нормального життя, кажуть їхні прихильники. Противники ж вказують на дискримінацію людей за ознакою імунізації і проблему захищеності особистих даних.

У кінці лютого в ЄС домовилися про розробку паспортів вакцинації від коронавірусу. Канцлерка Німеччини Анґела Меркель (AngelaMerkel) очікує, що єдиний паспорт ЄС про вакцинацію від коронавірусу буде розроблений до літа. Паспорт вакцинації повинен, серед іншого, забезпечити певні пільги вакцинованим особам у разі такої необхідності. Це не означає, що в майбутньому подорожувати зможуть тільки ті, у кого є підтвердження про вакцинацію. Але такі країни, як Греція, Кіпр, Болгарія та Австрія, виступають за надання певних переваг власникам паспортів вакцинації. Але поки що жодного обов’язкового рішення на рівні ЄС не погоджено. Держави-члени ЄС домовилися лише про необхідність розробки взаємно визнаних доказів вакцинації. Для цього планується створення бази даних для реєстрації щеплень і персоналізованого QR-коду для щеплених осіб.

В Україні обіцяють, що дані про вакцинацію будуть вносити в електронну систему охорони здоров’я. Сімейний лікар зможе видати довідку про щеплення. Також в уряді прогнозують, що буде єдиний електронний реєстр вакцинованих і люди зможуть отримувати qr-код на телефон і показувати своє підтвердження про вакцинацію, наприклад, під час перетину кордону.

У Кабміні сподіваються, що з часом ЄС дасть українцям можливість перетинати кордон, пред’являючи документи про вакцинацію.

Ксенія Соболєва
Панорама №9-2021
Фото СМР та ОДА